Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعزام محکومان زن به جبهه جنگ علیه اوکراین؛ روسیه از مهاجران آفریقایی هم سربازگیری می‌کند

Russian soldiers
Russian soldiers Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیویورک تایمز روز دوشنبه به نقل از دو زندانی سابق که با آنها صحبت کرده، اعلام کرد که اکنون در روسیه محکومان زن نیز به جمع افرادی پیوسته اند که برای جنگ با نیروهای اوکراینی به جبهه فرستاده می شوند.

آگهی

به نوشته این روزنامه، اولین گروه از محکومان زن، ماه گذشته با همین هدف از زندانی در نزدیکی سن پترزبورگ آزاد شدند و تقریباً ۱۰ درصد از ۴۰۰ زندانی این زندان، سال گذشته با ارتش قراردادی در همین رابطه امضا کردند.

دولت روسیه به این زندانیان، وعده عفو و حقوق ماهانه‌ای معادل ۲۰۰۰ دلار برای دورانی داده که در جبهه هستند.

این اولین بار از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی است که محکومان زن نیز به میدان جنگ فرستاده می شوند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، استخدام‌کنندگان نظامی به زندانیان قراردادهای یک ساله تحت عنوان پزشک رزمی، اپراتور رادیویی خط مقدم و تک‌تیرانداز پیشنهاد داده‌اند.

مصاحبه این روزنامه با زندانیان سابق و فعلی همچنین حاکی از آن است که زندانیان زن حتی پس از امضای قرارداد در سال گذشته، همچنان تا زمان اعزام در زندان باقی مانده بودند.

هنوز روشن نیست که آیا آزادی این گروه از محکومان زن، شروع یک برنامه بزرگتر و سراسری در همین موضوع است یا خیر. وزارت دفاع روسیه هنوز به درخواست رسانه‌ها برای توضیح در این باره پاسخی نداده است.

جنگ فرسایشی اوکراین برای روسیه، باعث شده که ارتش این کشور از مدتها پیش فعالیت های غیرمتعارف و بحث برانگیز برای استخدام نیرو و تقویت تلاش‌های جنگی را آغاز کند که استفاده از نیروهای مزدور همچون گروه واگنر، اعزام محکومان مرد به جبهه و حتی استخدام نیروهای خارجی، بخشی از این فعالیت ها بوده است.

بنا بر ارزیابی‌های وزارت دفاع ایالات متحده در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی، گروه واگنر حدود ۴۰ هزار زندانی را در خط مقدم به کار گرفته است.

تعطیلی زندان های خالی و کمبود نیروی کار

روسیه آنقدر زندانی به جبهه‌ها فرستاده که جمعیت زندانیان آن بطور قابل توجهی کاهش یافته است. وسوولود ووکولوف، معاون وزیر دادگستری روسیه در اکتبر ۲۰۲۳ میلادی اعلام کرد که جمعیت زندانیان این کشور از ۴۲۰ هزار نفر قبل از جنگ به ۲۶۶ هزار نفر کاهش یافته است.

در اوایل ماه مارس نیز یک مقام محلی به قانون‌گذاران روسیه گفته بود که برخی از زندان‌ها، باید به دلیل «کاهش یک‌باره تعداد محکومان» بسته شوند.

مقامات روسیه همچنین نگاه خود را متوجه مهاجران آفریقایی حاضر در این کشور کرده‌اند. بلومبرگ روز یکشنبه گزارش داد که کارگران و دانشجویان مهاجر آفریقایی تهدید شده‌اند که اگر با جنگ در اوکراین موافقت نکنند، اخراج می‌شوند.

هدایت این جمعیت به سمت ارتش، مشکلاتی را برای بازار کار ناپایدار روسیه نیز بوجود آورده است. بگونه‌ای که در ماه دسامبر، آکادمی علوم روسیه اعلام کرد که اقتصاد روسیه با کمبود حدود ۵ میلیون کارگر روبروست.

الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه نیز در ماه نوامبر گفت: «بیکاری ۳ درصد است و در برخی مناطق حتی کمتر از این مقدار است. این بدان معناست که عملاً هیچ کارگری در فعالیت های اقتصادی باقی نمانده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصمیم اوکراین برای نگهداری از جنگنده‌های اف-۱۶ در خارج از کشور برای در امان ماندن از حملات روسیه

انهدام پیشرفته‌ترین جنگنده روسیه برای اولین بار در تاریخ همزمان با پیشروی مسکو در خاک اوکراین

تبادل اسرای جنگی؛ ده‌ها مرد و زن اوکراینی از زندان‌های روسیه آزاد شدند؛ ماریانای جوان به خانه بازگشت