Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ژنرال فرانسوی: هیچ کارشناس نظامی معتبری نمی‌تواند بگوید روس‌ها پاییز آینده نزدیک کی‌یف نخواهند بود

حمله نظامی روسیه به اوکراین
حمله نظامی روسیه به اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به همتای اوکراینی خود اطمینان داده است کمک‌های آتی شامل جنگنده‌های میراژ ۲۰۰۰ به این کشور داده خواهند شد، یک ژنرال سابق ارتش فرانسه می‌گوید اوکراین باید «رویای فتح مجدد سرزمین‌های از دست رفته» را کنار بگذارد.

آگهی

ژنرال ونسان دپورت، رئیس اسبق دانشکده افسری فرانسه و استاد دانشگاه علوم سیاسی پاریس، با بیان اینکه برای ایجاد تغییر عملیاتی واقعی در جبهه‌ها «دستکم به ۱۵ جنگنده» نیاز است گفت: «در حال حاضر دینامیسم پیروز در طرف روسیه است و به همین دلیل کاملاً مهم است که در اسرع وقت تمام کمک‌های ممکن را به اوکراین ارائه دهیم تا بتواند مواضعش را حفظ کند.»

وی با اشاره به اینکه کمک‌های نظامی «شاید خیلی دیر به دست اوکراینی‌ها برسد»، گفت: «ما به برنامه‌ریزی مشترک بین اوکراینی‌ها و غرب هم در زمینه ارسال تسلیحات و هم در زمینه اقداماتی که باید انجام شوند نیاز داریم.»

امانوئل ماکرون روز گذشته در پایان مراسم بزرگداشت روز پیاده‌سازی نیروهای متفقین از قصد دولتش برای فرستادن هواپیماهای جنگنده میراژ مدل ۵-۲۰۰۰ به اوکراین و همچنین آموزش ۴ هزار و ۵۰۰ خلبان اوکراینی خبر داده بود.

اُلِکساندر سیرسکی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، نیز تایید کرده است که این کشور به زودی میزبان مربیان نظامی فرانسوی خواهد بود.

وی با انتشار مطلبی در شبکه‌های اجتماعی تصریح کرد: «من پیش‌تر مدارکی را امضا کردم که به اولین گروه از مربیان فرانسوی اجازه می‌دهد به زودی از مراکز آموزشی ما بازدید کنند و با زیرساخت‌ها و پرسنل ما آشنا شوند.»

جنگنده میراژ ۲۰۰۰ فرانسه
جنگنده میراژ ۲۰۰۰ فرانسهعکس: آسوشیتد پرس

این در شرایطی است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی تهدیدآمیز گفته است هر مربی فرانسوی حاضر در اوکراین از «اهداف مشروع» مسکو خواهد بود.

اظهارات آقای لاوروف در حالی مطرح شده است که مسکو پیش‌تر نیز بارها نسبت به هرگونه کمک تسلیحاتی و نظامی غرب به اوکراین، به نحوی که زمینه‌ساز حمله به خاک روسیه شوند، هشدار داده بود.

ژنرال دپورت وضعیت فعلی نیروهای اوکراینی در جبهه‌های جنگ را «دشوار» خواند و اضافه کرد: «‌هیچ کارشناس نظامی معتبری نمی‌تواند اطمینان دهد روس‌ها در زمستان آینده در نزدیکی کی‌یف نخواهند بود».

مصاحبه ونسان دسپورت با رادیو فرانس‌انتر

وی با ابراز تاسف از نبود یک «استراتژی واحد» در غرب در خصوص جنگ اوکراین گفت: «غرب خود را دائماً در وضعیت واکنشی می‌بیند و نه وضعیت کنشی و ایجابی. ما باید به سمت استراتژی حرکت کنیم و دادن سلاح و افزایش برد سلاح‌ها استراتژی محسوب نمی‌شود.»

این استاد سابق دانشکده افسری فرانسه به رادیو فرانس‌انتر گفت: «استراتژی اول از همه این است که تعریف کنیم چه کاری را می‌توانیم به شیوه‌ای امکان‌پذیر انجام دهیم و سپس از آن نقطه یک اقدام نظامی را طراحی کنیم».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی اضافه کرد:‌ «آنچه امروز مقدور است این است که رویای فتح مجدد سرزمین‌های از دست رفته را نبینیم. در عوض ما باید اطمینان حاصل کنیم که ارتش اوکراین مقاومت می‌کند و سپس به یک نیروی بازدارنده تبدیل می‌شود.»

آقای دپورت گفت با اتخاذ این استراتژی «به رئیس‌جمهور پوتین نشان داده می‌شود که در صورت ادامه دادن تجاوزش، چیز بیشتری برای از دست دادن خواهد داشت و دستاورد بهتری کسب نخواهد کرد.»

قبل از این امانوئل ماکرون در توجیه تحویل جنگنده‌های میراژ فرانسوی گفته بود: «چون روسیه در حال پیشروی است، اوکراین نیز باید بتواند با امکانات نظامی از خود دفاع کند. صلح باید از طریق مذاکره به دست بیاید و از آنجایی که روسیه اکنون به پیشروی خود ادامه می‌دهد، لحظه تحقق صلح هنوز فرا نرسیده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار بایدن به اروپا: پوتین در اوکراین متوقف نمی‌شود

پوتین: روسیه برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به سلاح اتمی ندارد

روسیه: فرانسه به اوکراین نیرو اعزام کند آنها را هدف می‌گیریم