Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

استهکلم: باندهای تبهکار سوئد تبدیل به نیروی نیابتی ایران علیه یهودیان و اسرائیل شده‌اند

سفارت اسرائیل در سوئد
سفارت اسرائیل در سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان اطلاعات و امنیت سوئد اعلام کرد شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهند ایران از باندهای تبهکار سوئدی برای انجام «اعمال خشونت‌آمیز» علیه اسرائیل یا یهودیان در سوئد استفاده می‌کند.

آگهی

در همین زمینه، این سازمان اعلام کرده است که تهران از «گروه‌های نیابتی خود» برای اعمال «خشونت» علیه گروه‌ها و افراد معترض به دولت ایران در سوئد نیز استفاده می‌کند.

این اتهام‌ها که پس از یک رشته رویدادها در اوایل سال جاری میلادی مطرح می‌شود، روز پنج‌شنبه ۳۰ مه در نشست مطبوعاتی دانیل استنلینگ، رئیس یگان ضدجاسوسی سازمان امنیت داخلی سوئد مطرح شد.

در اواخر ژانویه، سفارت اسرائیل در سوئد پس از پیدا کردن «یک شیء خطرناک» در محوطه این نمایندگی دیپلماتیک در محله‌ای در شرق استکهلم، پلمپ شد. رسانه‌های سوئدی اعلام کردند که این شیء یک نارنجک دستی بوده است.

سفارت اسرائیل در سوئد تخلیه نشد و شیء یافت شده در نهایت از بین رفت. هیچ فردی در ارتباط با این جریان بازداشت نشد و مقام‌ها نیز نگفتند که چه چیزی پیدا شده است. همچنین در ۱۷ مه، صدای تیراندازی در نزدیکی سفارت اسرائیل در استکهلم شنیده و سپس منطقه محاصره شد اما هیچ‌ فردی بازداشت نشد.

استنلینگ در این نشست مطبوعاتی بدون ارائه جزئیاتی گفت که سازمان اطلاعات و امنیت سوئد «می‌تواند تأیید کند که ایران از شبکه‌های جنایی در سوئد به عنوان یک گروه نیابتی استفاده می‌کند.»

او گفت: «این موضوع بیشتر مربوط به برنامه‌ریزی و تلاش برای انجام حملات علیه منافع، اهداف و فعالیت‌های اسرائیل و یهودیان در سوئد است.»

استنلینگ همچنین گفت که «ارتباط بین افراد مجرم در باندهای تبهکار و افراد مربوط به سرویس‌های امنیتی ایران که با آن‌ها مرتبط هستند، مشهود است.»

استنلینگ و گونار استرومر، وزیر دادگستری سوئد و هامپوس نوگاردس، معاون رئیس اداره عملیات ملی پلیس سوئد که آنها نیز در این نشست خبری آنلاین حضور داشتند، هیچ اشاره‌ای به حوادث مربوط به سفارت اسرائیل نکردند و نامی هم از گروه‌های تبهکار یا مظنونان نبردند.

سوئد سال‌هاست که با خشونت گروهی دست و پنجه نرم می‌کند و باندهای جنایتکار، بیشتر از نوجوانان در محله‌های مهاجرنشین که از نظر اجتماعی محروم هستند برای انجام کارهای جنایی استفاده می‌کنند.

تا ۱۵ مه، پلیس سوئد ۸۵ تیراندازی را در سال جاری میلادی ثبت کرد که ۱۲ مورد آن، تیراندازی مرگبار بود. سال گذشته میلادی در مجموع ۳۶۳ تیراندازی در سوئد رخ داده است که در جریان آن، ۵۳ نفر کشته و ۱۰۹ نفر زخمی شدند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دو باند اصلی تبهکار در سوئد یعنی شبکه «فاکس‌ترات» به رهبری «روا مجید» که در تبعید در ترکیه زندگی می‌کند و رقیب آن، «رومبا»، سال‌ها درگیر نزاع‌های مرگبار بوده‌اند. ترکیه درخواست سوئد برای استرداد روا مجید، شهروند دوتابعیتی سوئدی را رد کرده است، زیرا او تابعیت ترکیه را نیز دارد.

با وجود این، استنلینگ با تأکید بر اینکه اسرائیلی‌ها و یهودیان در سوئد نگران امنیت خود نباشند، گفت که آن‌ها سخت تلاش می‌کنند تا محیط امنی برای همه در سوئد فراهم کنند.

سازمان اطلاعات و امنیت سوئد اعلام کرده است که با پلیس و ارتش این کشور و همچنین متحدان بین‌المللی سوئد برای «مقابله با تهدید ایران» همکاری می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرچم سوئد در مقر ناتو برافراشته شد

صدور حکم دادگاه انقلاب علیه یک فرد دو تابعیتی دیگر؛ «شهروند ایرانی-سوئدی به ۵ سال زندان محکوم شد»

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده