Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتقاد از ماکرون برای تسلیت به رئیسی و حمایت از حکم لاهه؛جواب زنان و جوانان ایرانی را چگونه می‌دهید؟

سنای فرانسه
سنای فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روژه کاروچی، سیاستمدار فرانسوی که به صراحت لهجه و طرح انتقاد‌های تند در سنای فرانسه شهرت دارد در نشست چهارشنبه شب این نهاد قانونگذاری به شدت به امانوئل ماکرون برای تسلیت مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تاخت.

آگهی

این سناتور فرانسوی در جلسه پرسش و پاسخ از دولت در خصوص مسائل روز مثل همیشه خیلی پر حرف نبود و انتقاد‌های خود را به صورت فشرده و صریح مطرح کرد.

وی با یاد‌وآوری این نکته که فرانسه همواره در مواضع بین‌المللی خود مقابل «تاریک‌اندیشی و ظلمت‌پرستی» ایستاده و حامی «دموکراسی» بوده، انتقاد‌های خود را با این پرسش آغاز کرد که «آیا به نظر شما این رویه امروزه نیز ادامه دارد؟»

این سناتور راست‌گرای فرانسوی به عبارتی در انتقاد از مواضع دولت نسبت به آنچه در خاورمیانه روی می‌دهد، بر رسم و سیاق همیشگی کشورش در دفاع از روشنگری و دموکراسی تاکید کرد و رویکرد الیزه را در این خصوص به چالش کشید.

سوال و انتقاد‌های سناتور روژه کاروچی به دو موضوع مشخص اشاره داشت؛ یکی تسلیت دستگاه دیپلماسی فرانسه برای مرگ رئیس جمهوری ایران و دیگری حمایت الیزه از دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم بازداشت علیه رهبران اسرائیل و حماس.

زنان ایرانی در باره احترام نماینده فرانسه به «قصاب تهران» چه فکر می‌کنند؟

وی به کنایه مواضع دو پهلو دولت را زیر سوال برد و گفت: «اینگونه صدایتان به گوش کسی نمی‌رسد.»

سناتور راستگرای فرانسوی سپس با گفتن جمله «درست است که سازمان ملل بسیار تکامل یافته» به تمسخر افزود: شاهد این مدعا «وجود کمیته حقوق بشر به ریاست ایران و کمیته حقوق زن به ریاست عربستان سعودی است.»

روژه کاروچی در ادامه از ابراهیم رئیسی به عنوان «قصاب تهران» یاد کرد و افزود: دبیرکل سازمان ملل متحد یک دقیقه سکوت به احترام قصاب تهران درخواست کرد. سفیر فرانسه به ظاهر با اشتیاق آن را همراهی کرد[...] زنان ایران چه فکر می‌کنند؟ اپوزیسیون دموکراتیک ایران چه نظری دارد؟ جوانان ایرانی به آنچه شما انجام می‌دهید چه نگاهی دارند؟ به صراحت بگویم، اطاعت فرانسه از ارتجاع، تاریک‌اندیشی و جهل، غیرقابل قبول است.»

«نهادهای منتخب را با یک سازمان تروریستی هم‌ردیف نکنید

روژه کاروچی همچنین حمایت دولت فرانسه از دادگاه کیفری بین‌المللی برای صدور قرار بازداشت علیه رهبران اسرائیل و حماس را زیر سوال برد و در انتقاد از آن گفت که نباید این «بیانیه نهادی» نوشته می‌شد.

وی در همین راستا افزود: «اگر فقط برای گفتن این است که فرانسه به استقلال دیوان کیفری بین‌المللی احترام می‌گذارد، این هیچ فایده‌ای نداشت. امیدواریم که همیشه این‌گونه باشد [...] نظرات افراد مختلف در مورد دولت نتانیاهو هر چه باشد، نهادهای انتخابی را با یک سازمان تروریستی که دست به کشتار زده است در یک سطح قرار ندهید.»

«فرانسه جایگاه خود را به عنوان یک قدرت موازنه بزرگ حفظ می کند»

ژان نوئل بارو، معاون وزیر خارجه فرانسه که در نشست پرسش و پاسخ سنا حضور داشت در واکنش به انتقاد‌های روژه کاروچی گفت: «فرانسه جایگاه خود را به عنوان یک قدرت موازنه بزرگ، چه در خصوص وضعیت خاورمیانه و چه در باره آنچه در جبهه اوکراین می‌گذرد، حفظ می‌کند.»

وی همچنین یادآور شد که امانوئل ماکرون در جریان آخرین نشست شورای اروپا، شرکای فرانسه را به اتخاذ یک صدای واحد برای محکوم کردن وضعیت گروگان‌ها در نوار غزه و همچنین درخواست برقراری وقفه بشردوستانه‌ای که منجر به برقراری آتش‌بس پایدار شود، دعوت کرده و درادامه خواستار اعمال مجازات‌ها و تحریم‌هایی علیه رهبران حماس و نیز شهرک‌نشینان افراطی شده بود که به دنبال ترویج خشونت هستند.

معاون وزیر خارجه فرانسه درامور اروپا از چنین مواضعی به عنوان «طنین موازنه» مسئولان کشورش یاد کرد که به گفته اودر سراسر جهان شنیده می شود.»

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط بالگرد رئیسی و تلاش برای حفظ غرور ملی در عرصه دیپلماسی نظامی؛ لاشه را ایران پیدا کرد یا ترکیه؟

«سقوط مشکوک» بالگرد رئیس‌جمهوری ایران؛ چرا روایت رئیس دفتر او بر ابهامات حادثه می‌افزاید؟

خامنه‌ای از رئیسی تمجید کرد اما او را شهید خطاب نکرد؛ آیا لحن سرد و رسمی رهبر ایران معنای خاصی دارد؟