Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد

عکس تزینی
عکس تزینی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بلژیک روز سه شنبه اعلام کرد کشورهای اتحادیه اروپا طرحی را در خصوص استفاده از سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه با هدف حمایت نظامی و تسلیحاتی از اوکراین تصویب کردند.

آگهی

بر اساس این توافق، ۹۰ درصد از این درآمدها به صندوقی که اتحادیه اروپا برای کمک نظامی به اوکراین در برابر تهاجم روسیه ایجاد کرده بود اختصاص می‌یابد و ۱۰ درصد دیگر آن نیز به برای حمایت‌های دیگر از کی‌یف در نظر گرفته خواهد شد.

انتظار می‌رود این دارایی‌ها تا سال ۲۰۲۷ حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد یورو سود به همراه داشته باشد. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که احتمالا اوکراین اولین قسط خود از سود دارایی‌های روسیه را در ماه ژوئیه دریافت کند.

روسیه پیشتر کشورهای غربی را تهدید کرد که در صورت دست زدن به این دارایی‌ها، با پاسخ «شدید» و چالش‌های حقوقی «بی‌پایان» مواجه خواهند داشت.

گروه هفت بلافاصله پس از حمله مسکو به اوکراین در سال ۲۰۲۲، حدود ۳۰۰ میلیارد دلار دارایی‌های روسیه را مسدود کرد. از آن زمان، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای گروه هفت بارها درباره چگونگی و استفاده از این بودجه برای کمک به اوکراین صحبت کرده‌اند.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، روز سه شنبه از اتحادیه اروپا به خاطر این تصمیم تشکر کرد. او گفت: «ما از تصمیم امروز شما بسیار قدردانی می‌کنیم اما این مبالغ (با مقدار دارایی‌های مسدود شده) متناسب نیست».

آقای کولبا افزود: «به همین دلیل گام سوم که از ابتدای سال درباره آن صحبت می‌کنیم، در واقع باید مصادره خود دارایی‌ها باشد».

آمریکا پیش‌تر به کشورهای اروپایی توصیه کرده بود که تمام دارایی‌های روسیه را مصادره کنند، اما اتحادیه اروپا با اشاره با خطرات چنین اقدامی برای یورو و عواقب قانونی گسترده آن، با این پیشنهاد مخالفت کرده بود.

وزیر خزانه داری ایالات متحده، این هفته به کشورهای گروه هفت فشار آورد تا با طرحی در خصوص استفاده از سود دارایی‌های روسیه به عنوان وثیقه برای وام ۵۰ میلیاردی به اوکراین موافقت کنند.

اسکای نیوز روز سه شنبه گزارش داد، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است این احتمال وجود دارد که کشورهای عضو گروه هفت با استفاده از دارایی‌های توقیف شده روسیه، تا سقف ۵۰ میلیارد دلار به اوکراین کمک کنند.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت: «به اعتقاد من اعضای گروه هفت باید در یک جبهه متحد نشان دهند که می‌توانیم منابع قابل توجهی برای حمایت از اوکراین در چند سال آینده تامین کنیم».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

او در ادامه تاکید کرد آمریکا پشت اوکراین ایستاده است و «من انتظار دارم کنگره، در صورت لزوم، بسته‌هایی را که اوکراین به آن نیاز اساسی دارد، تصویب کند».

خانم یلن در پاسخ به این سوال که آیا امکان اعطای وام حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلاری به اوکراین وجود دارد یا خیر، گفت: «بله، فکر می‌کنم این امکان وجود دارد».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید جنگ خیابانی در ووچانسک؛ آیا اوکراین به سمت شکست مقابل روسیه می‌رود؟

بوکسور سنگین‌وزن اوکراینی با شکست حریف خود قهرمان بلامنازع دنیا شد؛ زلنسکی واکنش نشان داد

نبرد «ووچانسک»؛ هزاران اوکراینی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند