Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

اعدام در ایران
اعدام در ایران Copyright Amr Nabil/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Amr Nabil/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهادها و رسانه‌های حقوق بشری از اعدام دست کم یازده نفر در طی یک روز در زندان‌های مختلف ایران خبر دادند.

آگهی

افراد اعدام شده شامل ۲ زن و ۹ مرد بودند که حکم اعدام آنها بامداد امروز با طناب دار در زندان‌های ارومیه، سلماس، میاندوآب و نیشابور به اجرا در آمده است.

سازمان حقوق بشر ایران روز شنبه ۲۹ اردیبهشت در پایگاه اطلاع‌رسانی خود نوشت: «حکم اعدام دست کم پنج مرد و یک زن در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد.»

این رسانه هویت اعدامیان شنبه را که اتهام آنها در پیوند با مواد مخدر ذکر شده، «پروین موسوی، ۵۳ ساله، رامین لوندپور، ۲۹ ساله و اهل ارومیه، منصور ناصری، ۴۵ ساله و اهل بوکان، یوسف سعیدی‌چهره، ۳۰ ساله و اهل ارومیه، پرویز قاسمی، اهل ارومیه و زندانی دیگری با نام فامیلی جبلی اهل تبریز ذکر کرده است.

برخی کنشگران گفته‌اند که پروین موسوی در زمان اعدام، مبتلا به سرطان بوده و از سوی دیگر غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در برابر زندانیان وعده آزادی او را داده بود.

اعدام یک زن در نیشابور

پایگاه اینترنتی این سازمان مردم‌نهاد همچنین گزارش داد که حکم اعدام فاطمه عبداللهی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود، بامداد شنبه در زندان نیشابور اجرا شد.

این منبع می‌نویسد که اعدام این شهروند دهمین مورد ثبت شده از اعدام زنان در ایران در سال ۲۰۲۴ مسیحی است و می‌افزاید که از سال ۲۰۱۰ تاکنون اعدام ۲۱۹ زن در ایران شناسایی شده و به ثبت رسیده است.

ایران بالاترین آمار سرانه اعدام در جهان را دارد و سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید این کشور با اعدام دست کم ۲۲ زن در سال ۲۰۲۳، «بزرگترین اعدام‌کننده زنان در جهان» نیز بوده است.

سه اعدام در سلماس

همزمان خبرگزاری حقوق بشری هرانا روز شنبه نوشت که سه شهروند دیگر که با اتهاماتی در پیوند با مواد مخدر محکوم شده بودند، در همین روز در زندان سلماس در استان آذربایجان غربی اعدام شدند.

هویت یکی از این سه نفر اصغر حاجی‌زاده اهل سلماس ذکر شده و دو زندانی دیگر یکی اهل مهاباد و دیگری اهل روستای خرگوش از توابع سلماس بوده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

اعدام یک جوان در میاندوآب

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو کردستان اعلام کرد یک مرد ۲۰ ساله به نام رامین سعادت نیز بامداد شنبه در زندان مرکزی میاندوآب اعدام شد.

این سازمان در حساب کاربری خود در شبکه ایکس با اعلام این خبر نوشت که این شهروند کرد ایرانی به اتهام قتل در ۱۷ سالگی به اعدام محکوم شده بود.

در خطر اعدام

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت اعلام کرد کامران شیخه، زندانی اهل مهاباد و آخرین متهم در پرونده‌ای که شش نفر از متهمانش تاکنون اعدام شده‌اند، به سلول انفرادی منتقل شده و در خطر اعدام قرار دارد.

عفو بین‌الملل با همرسان کردن این خبر در شبکه ایکس، از جامعه بین‌المللی خواسته است تا برای جلوگیری از اعدام کامران شیخه به جمهوری اسلامی فشار بیاورند. 

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، آروین قهرمانی، شهروند ایرانی یهودی که پیشتر در پیوند با یک پرونده قتل به اعدام محکوم شده و در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه به سر می‌برد، به قرنطینه منتقل شده و در خطر اعدام قرار دارد. به خانواده او دو روز مهلت داده‌اند تا از اولیا دم مقتول رضایت بگیرند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند چند زندانی دیگر از جمله مجتبی جوینده، نادر قربانی، مصطفی آقایی و یک زندانی افغان با هویت نامشخص در زندان شیراز نیز برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده‌اند.

بر اساس آماربرداری سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۲، دست کم ۷۶۷ شهروند از جمله ۲۱ زن و ۲ کودک-مجرم اعدام شدند. از این میزان حکم ۷ نفر در ملاعام به اجرا درآمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام و آزادی توماج شد؛زندان اصفهان: محدود شدن صالحی را تکذیب می‌کنیم

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است