Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شکست محافظه‌کاران بریتانیا در رای‌گیری محلی؛ حزب کارگر خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی شد

شمارش آرای انتخابات میان‌دوره‌ای در بلکپول در تاریخ دوم مه ‍
شمارش آرای انتخابات میان‌دوره‌ای در بلکپول در تاریخ دوم مه ‍ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رأی دهندگان بریتانیایی در انگلستان و ولز روز پنجشنبه برای انتخاب شهرداران، اعضای شوراهای شهر و کمیسرهای پلیس پای صندوق‌ رای رفتند. همچنین حوزه انتخابیه بلکپول جنوبی، شاهد برگزاری یک انتخابات میان دوره‌ای برای پارلمان بریتانیا بود. رای دهندگان در مجموع بیش از ۲۵۰۰ عضو شورای شهر را انتخاب کردند.

آگهی

حزب کارگر بریتانیا پس کسب یک موفقیت قابل‌توجه در انتخابات محلی انگلستان و کسب یک کرسی پارلمانی مهم، روز جمعه از ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا خواست تا هر چه زودتر انتخابات سراسری در این کشور برگزار کند.

کیر استارمر، رهبر حزب کارگر روز جمعه اعلام کرد که پیروزی حزبش در کسب کرسی پارلمان در حوزه انتخابی بلکپول جنوبی واقع در شمال غربی انگلستان، پیام روشنی برای ریشی سوناک دارد. نخست‌وزیر بریتانیا تا اواخر ماه ژانویه سال آینده فرصت دارد تا رای گیری سراسری را اعلام و متعاقبا آن را برگزار کند.

آقای استارمر در مراسمی برای تبریک «کریس وب»، نماینده جدید حزب کارگر گفت: «آنچه که در بلکپول اتفاق افتاد در واقع احساسات کل ملت را بازتاب می دهد و آن این است که دیگر بس است، پس از ۱۴ سال شکست، ۱۴ سال افول، می‌خواهیم ورق را عوض کنیم و با حزب کارگر از نو شروع کنیم.»

حزب کارگر که از سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون دیگر در قدرت نبوده است و در آخرین انتخابات سراسری سال ۲۰۱۹ نیز شکست قابل توجهی از محافظه‌کاران به رهبری بوریس جانسون متحمل شده بود؛ این بار با اختلاف قابل توجه ۲۶ درصدی در حوزه انتخاباتی بلکپول به پیروزی دست یافت. این سومین فاصله بزرگ حزب کارگر از محافظه‌کاران در یک انتخابات میان دوره‌ای از زمان جنگ جهانی دوم است.

این پیروزی در حالی حاصل شد که نتایج اولیه نشان می‌داد که حزب کارگر در انتخابات محلی شوراهای شهر روز پنجشنبه در سراسر انگلستان، ضررهای سنگینی به محافظه‌کاران وارد کرده است.

ریشی سوناک اذعان داشت که از دست دادن تعداد زیادی از کرسی‌های اعضای شورای شهر تا کنون «ناامیدکننده» بوده است، اما گفت هنوز نتایج بسیاری از حوزه‌ها اعلام نشده است.

کر استارمر (چپ) در مراسمی برای تبریک کریس وب (راست)، نماینده جدید حزب کارگر
کر استارمر (چپ) در مراسمی برای تبریک کریس وب (راست)، نماینده جدید حزب کارگرآسوشیتدپرس

رقابت‌های شهرداری‌

انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای شهر در انگلستان آخرین آزمون مهم تا پیش از مواجهه ریشی سوناک با انتخابات سراسری در کل بریتانیا است که به گفته خودش در نیمه دوم سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

برخی گمانه زنی‌ها در پارلمان بریتانیا حاکی از آن است که کسب نتایج ضعیف در انتخابات شورای شهر و شهرداری‌ها در انگلستان ممکن است باعث شود تا برخی از قانونگذاران ناراضی در حزب محافظه‌کار به فکر جایگزینی او باشند و ریشی سوناک را مجبور کنند زودتر رأی گیری را برگزار کند.

ریشی سوناک ۴۳ ساله از زمان جانشینی لیز تراس در اکتبر ۲۰۲۲ نتوانسته است جایگاه ناامیدکننده حزبش در نظرسنجی‌های عمومی را بهبود بخشد.

نمایندگان ارشد حزب محافظه‌کار شکست در بلکپول جنوبی را کم اهمیت جلوه دادند و خاطرنشان کردند که این شکست بخاطر یک رسوایی بود که منجر به استعفای نماینده سابق محافظه‌کار در این منطقه شد.

آنها در عوض انتخاب مجدد یک شهردار محافظه‌کار در دره تیس در شمال شرقی انگلیس، هر چند با اختلاف بسیار اندک را مورد توجه قرار دادند. ناظران معتقدند که برای جلوگیری از شورش حزبی علیه رهبری ریشی سوناک، حفظ این شهرداری برای او و حزب محافظه‌کار ضروری بود.

ریشی سوناک در کنار شهردار محافظه‌کار دره تیس در شمال شرقی انگلیس
ریشی سوناک در کنار شهردار محافظه‌کار دره تیس در شمال شرقی انگلیسآسوشیتدپرس

نتیجه انتخابات شهرداری لندن، جایی که انتظار می‌رود صادق خان از حزب کارگر برای سومین دوره بی‌سابقه به پیروزی برسد احتمالا تا روز شنبه مشخص می‌شود.

محافظه‌کاران در این انتخابات محلی از کرسی‌های متعددی که در سال ۲۰۲۱ به دست آورده بودند دفاع می‌کردند، در آن زمان این حزب در انتخابات سراسری از حزب کارگر پیشی گرفت. با این حال، باید گفت که تمام آن پیروزی‌ها قبل از فروپاشی نخست وزیری جانسون و حکومت پرآشوب ۴۹ روزه لیز تراس بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری پلیس بریتانیا با تحصن‌کنندگان معترض به نقض حقوق پناهجویان در لندن

دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند

در نیجر، نیروهای روسی وارد همان پایگاهی شدند که همزمان سربازان آمریکایی مستقر هستند