Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تداوم اعتراض‌ها به جنگ غزه در دانشگاه‌های آمریکا؛ پلیس ۱۰۰ نفر را در بوستون دستگیر کرد

دستگیری و بازداشت دانشجویان معترض به جنگ غزه در دانشگاه شهر بوستون آمریکا
دستگیری و بازداشت دانشجویان معترض به جنگ غزه در دانشگاه شهر بوستون آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس ضد شورش آمریکا روز شنبه حدود ۱۰۰ نفر را در جریان مداخله برای برچیدن اردوگاه حامیان فلسطین در یک دانشگاه بوستون دستگیر کرد.

آگهی

این تازه‌ترین مورد از مجموعه تنش‌ها و درگیری‌ها میان پلیس و دانشجویان در دانشگاه‌های ایالات متحده است که در پی اعتراض به کشتار غیر نظامیان در غزه و حمایت‌های غرب از تهاجم نظامی ارتش اسرائیل علیه حماس شکل می‌گیرد.

با این حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولان دانشگاه نورت‌ایسترن اعلام کرده‌اند که مداخله پلیس و دستگیری شماری از افراد در تجمع روز شنبه در پی نادیده گرفتن مقررات و مشاهده برخی تحرکات افراط‌‌‌گرایانه صورت گرفته است.

در بیانیه‌ای که از سوی این دانشگاه در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی ایکس منتشر شده، آمده است: «این اقدام پس از آن صورت گرفت که برخی از معترضان به «توهین‌های تند و زننده ضد یهودی» روی آوردند و از جمله شعار «مرگ بر یهودیان» سردادند.

اعتراضات دانشجویی در سراسر ایالات متحده، چالش بزرگی را برای مسئولان دانشگاه در این کشور رقم زده است.

آنها در چنین شرایطی در تلاشند تا میان تعهدی که به آزادی بیان دارند و شکایت‌هایی که از این تجمعات در خصوص موارد «یهودی‌ستیزی و نفرت‌پراکنی» دریافت می‌کنند، به نوعی تعادل ایجاد کنند.

پلیس طی روزهای اخیر در دانشگاه‌های آمریکا اقدام به دستگیری‌های گسترده‌ کرده و گاهی اوقات مجبور شده است برای متفرق کردن معترضان از مواد محرک شیمیایی و شوکر برقی استفاده کند.

دانشگاه نورت‌ایسترن در بیانه‌ای اعلام کرد که انتظامات دانشگاه با پشتیبانی نیروهای انتظامی محلی روز شنبه دست به برچیدن «اردوگاهی غیرمجاز» در محوطه دانشگاه زدند.

در بیانیه این دانشگاه آمده است: «آنچه دو روز پیش به عنوان یک تظاهرات دانشجویی آغاز شد، در واضع اقدامی از سوی سازمان‌دهندگانی حرفه‌ای بوده است که هیچ وابستگی به نورت‌ایسترن نداشته و به دانشگاه نفوذ پیدا کرده بودند.»

به گفته مسئولان دانشگاه نورت‌ایسترن، افرادی که پس از بازداشت، کارت دانشجویی معتبر ارائه کردند، آزاد شدند‌ و باید منتظر برخوردهای انضباطی و نه صرفا اقدامات قانونی، باشند.

این دانشگاه در بیانیه‌ خود که پس از دستگیری یکصد نفر در تجمعات روز شنبه منتشر شد، تصریح کرد: «افرادی که از فاش کردن وابستگی خود امتناع کردند، دستگیر شدند.»

تجمع اعتراضی علیه کشتار غیرنظامیان و حمایت غرب از حمله اسرائیل به غزه در دانشگاه نورت‌ایسترن شهر بوستون آمریکا
تجمع اعتراضی علیه کشتار غیرنظامیان و حمایت غرب از حمله اسرائیل به غزه در دانشگاه نورت‌ایسترن شهر بوستون آمریکاAP Photo

«صهیونیست‌ها لیاقت زندگی کردن ندارند»

تنش‌ها روز شنبه در دانشگاه پنسیلوانیا نیز بالا گرفت، جایی که رئیس دانشگاه در پی اعلام دریافت «گزارش‌های موثق» مبنی بر آزار و اذیت و رفتارهای ارعاب‌آمیز از سوی دانشجویان معترض، دستور برچیدن اردوگاه آنها را صادر کرد.

در همین حال، دانشگاه کلمبیا در نیویورک، جایی که اعتراضات از آنجا شروع شد، روز جمعه اعلام کرد که پس از دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر در هفته گذشته، دیگر پلیس را به دانشگاه فرا نخواهد خواند.

مسئولان این دانشگاه در بیانیه‌ای اعلام کردند: «در حال حاضر فراخواندن دوباره ماموران پلیس نیویورک به دانشگاه نتیجه‌ای نخواهد داشت و تنها باعث شعله‌ور شدن بیشتر اتفاقات در حال وقوع در دانشگاه می‌شود؛ ضمن آنکه هزاران نفر دیگر را که ممکن است برای جامعه تهدیدآمیز باشند، به سوی درب ورودی دانشگاه می‌کشاند.»

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که دانشگاه کلمبیا پیش‌تر اعلام کرده بود که خیمنی جیمز، رهبر اعتراضات دانشجویی را که ماه ژانویه در ویدیویی گفته بود «صهیونیست‌ها لیاقت زندگی کردن ندارند»از حضور در دانشگاه منع کرده است.

دانشگاه کلمبیا در بیانیه خود تاکید می‌کند: «شعارها، نشان‌ها، جملات تمسخرآمیز و پست‌های تهدید‌آمیز دانشجویان علیه یهودیان را در رسانه‌های اجتماعی تحمل نمی‌کند و دانشجویان در صورت مشارکت در چنین اقداماتی، پاسخگو خواهند بود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس اعلام وزارت بهداشت تشکیلات تحت اداره حماس در غزه، حمله تلافی جویانه اسرائیل به این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی از هفت اکتبر گذشته تاکنون دست کم ۳۴ هزار و ۳۵۶ کشته به جا گذاشته که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حماس: پاسخ اسرائیل به پیشنهاد آتش‌بس را دریافت کردیم

پلیس برلین اردوگاه حامیان فلسطین را از محوطه پارلمان برچید

تحصن حامیان فلسطین در دانشگاه علوم سیاسی پاریس؛ دانشجویان: فراخوان پلیس فرانسه عبور از خط قرمز است