Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

بیش از ۱۳۰ نفر در تحصن حمایت از غزه در محوطه دانشگاه نیویورک دستگیر شدند

دانشجویان و طرفداران فلسطینیان در دانشگاه نیویورک به تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۲۴
دانشجویان و طرفداران فلسطینیان در دانشگاه نیویورک به تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گرماگرم فراگیر شدن تجمعات دانشجویی در ایالات متحده بر سر جنگ اسرائیل در نوار غزه، بیش از ۱۳۰ نفر در جریان تظاهرات در حمایت از فلسطینی‌ها در محوطه دانشگاه نیویورک بازداشت شدند.

آگهی

پلیس نیویورک اعلام کرد که ۱۳۳ فرد بازداشتی پس از صدور احضاریه دادگاه برای آن‌ها آزاد شدند. این در حالی است که اعتراضات در دانشگاه‌های ییل، کلمبیا و سایر مراکز آموزش عالی نیز تشدید شده است.

بازداشت این تجمع‌کنندگان در دانشگاه نیویورک با تعطیلات عید پِسَح یهودیان (معروف به فَصْح یا فطیر که از دوشنبه شب آغاز شده است)، همزمان شد.

سخنگوی دانشگاه نیویورک اعلام کرد که از این جهت تصمیم گرفته‌اند که با پلیس تماس بگیرند که معترضان دیگری که تصور می‌شد متعلق به این دانشگاه نبودند، به طور ناگهانی از موانع اطراف این تحصن به داخل وارد شدند.

سخنگوی این نهاد آموزشی روز دوشنبه در بیانیه‌ای در وب‌سایت دانشگاه با اشاره به «رفتار بی‌نظم، اخلال‌گرانه و خصمانه افراد» و همچنین «شعارهای ارعاب‌گونه و یهودی‌ستیزانه» گفت که ورود این افراد باعث شد که وضعیت «به‌طور چشمگیری تغییر پیدا کند.»

در این اطلاعیه آمده است که «با توجه به موارد فوق و مسائل ایمنی ناشی از این تخلف، ما از پلیس نیویورک درخواست کمک کردیم. پلیس از کسانی که در میدان بودند خواست تا با آرامش آنجا را ترک کنند، اما در نهایت تعدادی دستگیر شدند.»

سخنگوی این دانشگاه گفت که این مرکز آموزشی به حمایت از آزادی بیان و ایمنی دانشجویان پایبند است.

این اعتراضات از هفته گذشته تحت عنوان «تحصن همبستگی با غزه»‌  در دانشگاه کلمبیا که آن هم در نیویورک است، با حضور جمع زیادی از دانشجویان و طرفداران فلسطینی‌ها در محوطه دانشگاه آغاز شد.

اما پس از تماس مسئولین دانشگاه کلمبیا برای ورود پلیس به محوطه این دانشگاه در روز پنجشنبه، بیش از ۱۰۰ معترض نیز در آنجا دستگیر شدند، اقدامی که ظاهراً تنش‌ها را تشدید کرد و باعث مشارکت بیشتر افراد شد.

بر اساس تصاویر رسانه‌های اجتماعی از شب سه‌شنبه، به نظر می‌رسد دانشجویان یهودی طرفدار فلسطینیان نیز در حال سرو وعده‌های غذایی «سدر پسح» در میان معترضان در دانشگاه‌ها از جمله در دانشگاه کلمبیا هستند.

دانشگاه نیویورک دوشنبه ۲۲ آوریل
دانشگاه نیویورک دوشنبه ۲۲ آوریلآسوشیتدپرس

همچنین تظاهراتی در دانشگاه ام.آی.تی.، دانشگاه میشیگان برگزار شد. در دانشگاه ییل نیز دست‌کم ۴۷ نفر در روز دوشنبه (۲۲ آوریل) پس از بی‌اعتنایی به درخواست‌ها برای متفرق شدن دستگیر شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه روابط ایران و اسرائیل بر ژئوپلیتیک خاورمیانه سایه افکنده است؟

هفت دهه درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بر سر چیست؟

ویدئو؛ یک پودل مینیاتوری برنده مسابقه معروف سگ‌ها در «وست‌مینستر کنل کلاب» شد