Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد

تصویر رهبر چین در یکی از خیابان‌های استکهلم
تصویر رهبر چین در یکی از خیابان‌های استکهلم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های سوئد روز دوشنبه گزارش دادند که این کشور یک روزنامه نگار چینی را اخراج کرده است. مقامات این کشور ادعا می کنند که این روزنامه‌نگار تهدیدی برای «امنیت ملی» بوده است.

آگهی

این خبرنگار که یک زن ۵۷ ساله است، هفته گذشته توسط استکهلم که او را تهدیدی برای امنیت ملی می‌دانست، اخراج شد و دیگر هم نمی‌تواند به سوئد بازگردد. 

لوتریم کادریو وکیل این زن در گفتگو با تلویزیون سوئدی SVT با اشاره به اینکه موکلش هیچ تهدیدی برای سوئد نداشته گفت: «برای من دشوار است که به جزئیات دقیق بپردازم، با توجه به اینکه بسیاری از موارد محرمانه است، زیرا این پرونده با موضوعات امنیت ملی گره خورده است.» 

این زن در ماه اکتبر توسط سرویس‌های امنیتی سوئد دستگیر شد. او که با یک مرد سوئدی ازدواج کرده اقامت سوئد را دارد و دو دهه پیش به این کشور آمده است. به گفته رسانه‌های سوئد این زوج صاحب یک فرزند هم هستند. 

گفته می‌شود این زن با سفارت چین و افرادی در سوئد که با دولت پکن مرتبط هستند تماس داشته است. او که برای شبکه تلویزیونی نروژی NRK کار می‌کرده از نروژ و سایر کشورهای شمال اروپا از جمله دانمارک، فنلاند و ایسلند هم گزارش تهیه می‌کرده است. 

اخراج این زن در حالی صورت می‌گیرد که روابط میان سوئد و چین سال‌های پرتنشی را می‌گذراند. در سال ۲۰۱۸ دادگاهی در سوئد یک مرد را به جرم جاسوسی برای چین از تبتی‌هایی که به سوئد فرار کرده بودند به ۲۲ ماه زندان محکوم کرد. دورجی گیانتسان، یک شهروند تبتی که برای یک ایستگاه رادیویی طرفدار تبت کار می‌کرد، در جرم «فعالیت اطلاعاتی غیرقانونی» مجرم شناخته شده بود.

در سال ۲۰۲۰ هم، دادگاهی در شرق چین، گی مینهای شهروند سوئدی با اصالت چینی را به دلیل فروش کتاب‌هایی در انتقاد از حزب کمونیست به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. او در آن پرونده به «ارائه اطلاعات غیرقانونی در خارج از کشور» متهم شد.

سوئد به طور مداوم خواستار آزادی گی مینهای شده و در مقابل پکن استکهلم را به دخالت در امور داخلی خود متخم می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این شهروند نخستین بار در سال ۲۰۱۵ ناپدید شد و گمان می‌رود که توسط ماموران امنیتی چین از خانه ساحلی این فرد در تایلند ربوده شده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور حکم دادگاه انقلاب علیه یک فرد دو تابعیتی دیگر؛ «شهروند ایرانی-سوئدی به ۵ سال زندان محکوم شد»

هشدار ارتش و دولت سوئد به شهروندان به آمادگی برای جنگ؛ سوئدی‌ها هراسان به فروشگاه‌ها هجوم بردند

کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه با پیوستن سوئد به ناتو موافقت کرد