Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صدور حکم دادگاه انقلاب علیه یک فرد دو تابعیتی دیگر؛ «شهروند ایرانی-سوئدی به ۵ سال زندان محکوم شد»

بازداشت شهروند سوئدی
بازداشت شهروند سوئدی Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل شهروند دوتابعیتی ایرانی-سوئدی از صدور حکم پنج سال زندان برای موکل بیمارش توسط دادگاه انقلاب ایران خبر داد.

آگهی

رضا شفاخواه، وکیل، روز شنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «موکل سعید عزیزی شهروند ایرانی سوئدی، محبوس در زندان اوین، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به پنج سال حبس محکوم شده است.»

بنا بر اعلام آقای شفاخواه، آقای عزیزی از بیماری سرطان پروستات رنج می‌برد و اخیرا نیز به دلیل سقوط از پله‌های زندان، شرایط جسمانی وخیم‌تری پیدا کرده است. 

پیش‌تر، هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود که آقای عزیزی اندکی پس از سفر به ایران، در ۲۱ آبان ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی در خانه شخصی‌اش در تهران بازداشت شده بود.

این ارگان حقوق‌بشری، اتهام وارد شده به آقای عزیزی توسط دادگاه انقلاب را «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» گزارش کرده بود. 

مطابق گزارش‌های منتشر شده، آقای عزیزی ۶۰ سال سن دارد. وزارت خارجه سوئد بازداشت او را بی‌دلیل دانسته و خواستار آزادی بی‌قید شرط او شده است.

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که از دستگیری اتباع خارجی به عنوان ابزار چانه‌زنی برای آزادی ایرانیانی که در خارج از کشور بازداشت شده‌اند یا دسترسی به دارایی‌های بلوکه شده خود استفاده می‌‌کند، اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

اما بازداشت‌ و محاکمه شهروندان سوئدی در ایران پس از آن شدت گرفته که حکم دادگاه تجدیدنظر حمید نوری دسامبر گذشته اعلام شد که بر اساس آن دادگاه سوئد حکم حبس ابد دادیار اسبق قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را به جرم ارتکاب «جنایت علیه بشریت» در جریان مشارکت در اعدام‌های سال ۶۷، تایید کرد.

در حال حاضر حداقل دو شهروند دیگر سوئدی از جمله احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر و یوهان فلودروس، دیپلمات سوئدیِ اتحادیه اروپا در ایران زندانی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد

دادگاه تجدیدنظر سوئد حکم حبس ابد حمید نوری را تایید کرد

جوزپ بورل بازداشت دپیلمات سوئدی اتحادیه اروپا در ایران را تایید کرد