Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«شکاف عمیق» میان آمریکا و اسرائیل درباره عملیات نظامی در رفح؛ گزینه‌های جایگزین واشنگتن چیست؟

مذاکرات آمریکا و اسرائیل درباره عملیات رفح
مذاکرات آمریکا و اسرائیل درباره عملیات رفح Copyright AP Photo, ChatGPT
Copyright AP Photo, ChatGPT
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش اکسیوس به نقل از سه منبع آگاه، شکاف عمیقی میان آمریکا و اسرائیل در مورد عملیات حمله به رفح در نشست مجازی مقامات دو کشور وجود داشته است.

آگهی

عملیات نظامی در شهری که بیش از یک‌ میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند، به یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات‌ مرتبط با جنگ غزه میان ایالات متحده و اسرائیل تبدیل شده است.

نشست مجازی مقامات آمریکا و اسرائیل حول عملیات نظامی در رفح روز دوشنبه اول آوریل برگزار شد. پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پی رای ممتنع آمریکا به قطعنامه «آتش‌بس فوری در غزه و آزادی همه گروگان‌ها» در شورای امنیت سازمان ملل متحد، سفر هیات اسرائیلی به واشنگتن را که قرار بود با هدف گفتگو پیرامون نگرانی‌های آمریکا درباره حمله رفح انجام شود، لغو کرده بود.

بنابر اظهارات منابع آگاه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده رهبری هیات آمریکایی را در این نشست بر عهده داشتند. در طرف اسرائیلی هم معتمدان بنیامین نتانیاهو از جمله ران درمر، وزیر امور راهبردی و زاخی هانگبی مشاور امنیت ملی اسرائيل حضور داشتند. همچنین تعدادی از مقامات دفاعی، سیاسی و اطلاعاتی دو طرف نیز این مقامات ارشد را در این مذاکرات همراهی می‌کردند.

به گزارش دو منبع مطلع از مذاکرات، این جلسه شبیه به نشست‌های تجاری و سازنده بود، و به‌رغم اختلافات، دوطرف مذاکرات بسیار جدی با هدف حصول تفاهم و نه تنها اعلام مواضع با یکدیگر داشتند.

بخش عمده‌ای از این نشست به چگونگی تخلیه بیش از یک میلیون فلسطینی از رفح در جنوب نوار غزه اختصاص داشت.

دولت بایدن بار دیگر نگرانی‌های خود را مبنی بر این که تخلیه سریع و سازماندهی نشده به وقوع یک فاجعه انسانی منجر می‌شود، تکرار کرد.

به گزارش سه منبع آگاه، طرف اسرائيلی ضمن ارائه ایده‌های کلی درباره تخلیه غیرنظامیان گفته است که اجرای عملیات تخلیه بسته به شرایط میدانی ممکن است دست‌کم چهار هفته به طول بینجامد. اما، طرف آمریکایی این برآورد را غیر واقعی خوانده و به طرف اسرائیلی متذکر شده است که دشواری عملیات تخلیه را دست کم می‌گیرد.

بنابر اظهارات این منابع، مقامات آمریکایی به مقامات اسرائیلی گفته‌اند که با توجه به وخامت روزافزون بحران انسانی غزه در پنج ماه گذشته، اعتمادی به توانایی اسرائيل برای انجام موثر و منظم عملیات تخلیه غیرنظامیان از رفح وجود ندارد.

به گفته دو منبع مطلع، اظهارات یک مقام آمریکایی حاضر در جلسه مبنی بر این که تخلیه غیرنظامیان از رفح ممکن است چهار ماه طول بکشد، با مخالفت هیات اسرائیلی مواجه شد.

یکی از منابع می‌گوید: «برای همگی روشن است که ما باید به راه حل میانه‌ای دست‌ یابیم.»

به گفته دو منبع، جیک سالیوان به طرف اسرائیلی هشدار داده است که ظرف چند هفته آینده سازمان طبقه‌بندی جامع غذایی (IPC) احتمالا برای غزه اعلامیه قحطی صادر می‌کند. در این صورت این تنها سومین اعلامیه از این دست در قرن بیست و یکم خواهد بود و برای آمریکا و اسرائیل پیامد‌های بدی دارد.

طرف اسرائيلی نیز در پاسخ گفته است که اسرائيل باور ندارد که غزه در آستانه قحطی است. آن‌ها افزودند که ارتش اسرائیل بهترین اطلاعات را در مورد وضعیت غزه در اختیار دارد و تمام اطلاعات حاصل از منابع دیگر اشتباه هستند.

به گفته یکی از منابع، طرف آمریکایی در پاسخ گفته که اسرائیل تنها کشوری در جهان است که ادعا می‌کند غزه در قحطی نیست.

بنابر اظهارات این منبع، ایالات متحده صراحتا با ارزیابی اسرائیل درباره به ویژه درباره وضعیت شمال غزه محلف است و تاکید می‌کند که انکار مشکل موجود نمی‌تواند موضع خوبی برای اسرائیل باشد.

گزینه‌های جایگزین آمریکا برای حمله به رفح چیست؟

به گفته دو منبع آگاه، آمریکا گزینه‌های جایگزینی را برای عملیات رفح به صورت گسترده به اسرائیل ارائه کرده است.

آگهی

جایگزین‌های آمریکا شامل منزوی کردن رفح از سایر نقاط نوار غزه، تقویت امنیت مرزی مصر و غزه، تمرکز بر هدف قرار دادن مقامات ارشد حماس در شهر و انجام حملات مبتنی بر اطلاعات است.

به گفته این منابع، پیام اصلی آمریکا این بود که اگرچه حماس باید در رفح شکست بخورد، اما ارتش اسرائیل باید دست به عصا تر و با شدت کمتری نسبت به عملیات شهر غزه و خان یونس عمل کند.

دو طرف در بیانیه مشترکی در پایان نشست اذعان داشتند که بر سر هدف مشترک مبنی بر شکست حماس در رفح به توافق رسیدند.

در این بیانیه آمده است: «طرف آمریکایی نگرانی‌های خود در مورد اقدامات گوناگون در رفح را ابراز کرد و طرف اسرائيلی متعهد شد که این نگرانی‌ها را در نظر بگیرد.»

آگهی

طرفین همچنین برای تشکیل جلساتی در چهار کارگروه تخصصی جداگانه در ۱۰ روز آینده با هدف بررسی جنبه‌های مختلف عملیات رفح مبنی بر اطلاعات، برنامه‌های عملیاتی، راه حل‌هایی برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه و چگونگی تامین امنیت مرزی میان مصر و غزه توافق کردند.

بنابر اعلام منابع مطلع، پس از برگزاری جلسات این کارگروه‌های تخصصی، قرار است جلسه دیگری با حضور مقامات عالی‌رتبه در واشنگتن به صورت حضوری برگزار شود.

منابع بیشتر • Axios

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ غزه؛ نتانیاهو طرح «عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح» را تایید کرد

بایدن حمله به رفح را «خط قرمز» خواند و نتانیاهو را مضر برای اسرائيل دانست

حمله هفت اکتبر حماس؛ شهرک‌نشینان اسرائیلی تکنیک دفاع شخصی«کراو ماگا» می‌آموزند