Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت فدرال کانادا متعهد به اجرای «برنامه تغذیه ملی» در مدارس سراسر کشور شد

canva
canva Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت فدرال کانادا اعلام کرد که یک «برنامه تغذیه ملی» را برای مدارس سراسر این کشور راه اندازی خواهد کرد تا دانش‌آموزان با دریافت وعده‌های غذایی رایگان در آرامش بیشتری به تحصیل بپردازند.

آگهی

این خبر از سوی جاستین ترودو، نخست‌ وزیر و کریستیا فریلند، وزیر دارایی کانادا و در آستانه تصویب بودجه سالانه فدرال در ۱۶ آوریل اعلام شد.

ترودو گفت: «همه ما می‌خواهیم که کودکان از جمله آسیب‌پذیرترین‌ آنها بهترین شروع را در زندگی داشته باشند. وقتی کودکی در کلاس بلند می‌شود و می‌گوید گرسنه هستم، به این معنی است که ما به عنوان یک جامعه و به عنوان یک کشور، باید کارهای بیشتری انجام دهیم.»

دولت فدرال قصد دارد طی پنج سال بودجه‌ای به مبلغ یک میلیارد دلار را برای اجرای این برنامه هزینه کند.

کریستیا فریلند، وزیر دارایی کانادا نیز گفت که دولت امیدوار است این برنامه را برای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۵ میلادی اجرا کند.

به گفته سازمان غیردولتی «باشگاه صبحانه کانادا» این کشور تنها عضو گروه ۷ است که هنوز یک «برنامه تغذیه ملی» برای مدارس ندارد.

این سازمان تاکید دارد که با توجه به مشکلاتی همچون کمبود منابع و قیمت بالای مواد غذایی، نمی‌توان تنها به برنامه‌های استانی، محلی و فعالیت خیریه‌ها برای تامین غذای مورد نیاز دانش‌آموزان اتکا کرد و حمایت دولت و داشتن یک «برنامه ملی تغذیه» برای دانش‌آموزان ضروری است.

دبی فیلد، از بینانگذاران سازمان غیردولتی «ائتلاف برای غذای سالم مدارس» نیز می‌گوید: «خانواده‌های کانادایی با توجه تورم و افزایش قیمت مواد غذایی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. در این وضعیت، یک برنامه ملی تغذیه در مدارس به کودکان و جوانان کمک می‌کند تا به غذای مغذی دسترسی پیدا کنند. این کار به سلامت روان، رفتار و عادات مطالعه آنها نیز کمک می‌کند.»

داشتن یک «برنامه تغذیه ملی» برای مدارس، یکی از وعده‌های جاستین ترودو بود که دولتش تا کنون موفق به عملی کردن آن نشده بود. با این وجود فشار احزاب این کشور از جمله «حزب دموکراتیک نوین» کابینه ترودو را مجبور به تحقق این وعده کرد.

جگمیت سینگ، رهبر «حزب دموکراتیک نوین» کانادا در بیانیه‌ای رسانه‌ای اعلام کرد: «والدین هر کاری که می‌توانند برای مراقبت از فرزندان خود انجام می‌دهند، اما هزینه غذا همچنان افزایش می‌یابد. در کشوری به ثروتمندی ما، هیچ کودکی نباید گرسنه به مدرسه برود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۳ سوالی که باید درباره رژیم غذایی‌تان از خود بپرسید

هشدار آژانس غذایی سازمان ملل: سوءتغذیه در افغانستان به بالاترین سطح خود رسید

کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد