از سرگیری اعتراضات ضددولتی در اسرائیل؛ ده‌ها هزار نفر خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام شدند

تظاهرات در اسرائیل
تظاهرات در اسرائیل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده‌ها هزار اسرائیلی روز یکشنبه ۳۱ مارس (۱۲ فروردین) در بزرگترین تظاهرات ضد دولتی از زمان آغاز جنگ در بیت المقدس شرکت کردند و خواستار آتش‌بس و انتخابات زودهنگام شدند.

آگهی

در حالی که جامعه اسرائیل پس از حمله حماس به طور گسترده‌ای متحد شده بود، تظاهراتی در این مقیاس می‌تواند نشان‌دهنده سرباز کردن مجدد اختلافات در این کشور بر سر نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو باشد.

آقای نتانیاهو قول داده است که حماس را نابود کند و همه گروگان‌ها را به خانه بازگرداند، با این حال تاکنون علیرغم ضربات سنگین به حماس قادر به شکست کامل آن نشده و با بی‌نتیجه ماندن مذاکرات نیمی از گروگان‌ها هنوز در اختیار این گروه شبه‌نظامی باقی مانده‌اند.

معترضان بنیامین نتانیاهو را مسئول ناکامی ۷ اکتبر می‌دانند و می‌گویند که اختلافات عمیق سیاسی بر سر تلاش او در جهت بازنگری قوانین قضایی در سال گذشته، اسرائیل را قبل از حمله تضعیف کرد. برخی همچنین او را به آسیب رساندن به روابط با ایالات متحده، مهمترین متحد اسرائیل، متهم می‌کنند.

معترضان در تظاهرات روز گذشته در تل‌آویو نیز خواهان برگزاری انتخابات زودتر از موعد شدند. 

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر انتخابات امروز برگزار شود، بنیامین نتانیاهو و ائتلافش به مراتب از رقبای خود عقب‌تر قرار خواهند گرفت. با این حال نخست‌وزیر کنونی اسرائیل تا بهار ۲۰۲۶ یعنی حدود دو سال دیگر با انتخابات روبرو نخواهد شد، مگر اینکه ائتلاف حکومتی او زودتر از هم بپاشد.

در حال حاضر به نظر می‌رسد که این ائتلاف حکومتی علامتی از فروپاشی یا انشقاق عمیق نشان نداده است.

جمعیت تظاهرکنندگان روز یکشنبه تا بلوک‌های اطراف کنست یا ساختمان پارلمان کشیده شد و سازمان‌دهندگان قول دادند که اعتراضات را برای چند روز ادامه دهند.

در واکنش بنیامین نتانیاهو قبل از انجام عمل جراحی فتق در اواخر روز یکشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که درد خانواده‌ها را درک می‌کند. با این وجود وی اضافه کرد گفت که برگزاری انتخابات جدید، در حالی که به گفته او اسرائیل «در آستانه پیروزی» قرار دارد، این کشور را به مدت شش تا هشت ماه فلج می‌کند و مذاکرات مربوط به گروگان‌ها را متوقف می‌سازد.

تظاهرات در اسرائیل علیه بنیامین نتانیاهو
تظاهرات در اسرائیل علیه بنیامین نتانیاهوعکس: آسوشیتد پرس

در همین حال گروهی از خانواده‌های گروگان‌ها با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفت کرده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین در سخنرانی یکشنبه قول خود برای حمله زمینی به رفح، شهر جنوبی غزه که اکنون بیش از نیمی از جمعیت ۲.۳میلیونی فلسطینی را در خود جای داده، تکرار کرد. او گفت: «بدون رفتن به رفح، هیچ پیروزی‌ای وجود ندارد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان روز یکشنبه گروهی از نیروهای ذخیره و افسران بازنشسته اسرائیلی در یک محله ارتدوکس نیز دست به تظاهرات زدند.

خدمت سربازی در اسرائیل برای اکثر مردان و زنان یهودی اجباری است، اما مردان افراطی ارتدوکس از سال ۱۹۴۸ و برای نسل‌ها معافیت‌هایی را دریافت کرده‌اند. دولت بنیامین نتانیاهو در ماه فوریه اعلام کرد که به دنبال راهی برای پایان دادن به این معافیت‌ها است تا بار دوران جنگ را به طور عادلانه‌تری در سراسر جامعه پخش کند.

اما این تصمیم با واکنش احزاب یهودی افراطی ارتدوکس مواجه شد و شکافی در ائتلاف ایجاد کرد.

بانک اسرائیل در گزارش سالانه خود در روز یکشنبه اعلام کرده اگر تعداد زیادی از مردان افراطی ارتدوکس به خدمت ارتش درنیایند، ممکن است این کشور خسارت اقتصادی قابل توجهی ببیند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت بایدن از موضع سناتوری که خواستار انتخابات زودرس در اسرائیل شده بود

جنگ غزه؛ نتانیاهو طرح «عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح» را تایید کرد

تظاهرات «۱۸۰ هزار نفری»؛ اعتراض‌ها به طرح دولت اسرائیل بار دیگر اوج گرفت