Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند

یکی از مظنونان حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو
یکی از مظنونان حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق گفته وزارت کار، مهاجرت و اشتغال تاجیکستان، پس از حمله به سالن کنسرت در نزدیکی مسکو در ۲۲ مارس که ده‌ها کشته برجای گذاشت، موجی از کارگران مهاجر، روسیه را به مقصد تاجیکستان ترک کردند.

آگهی

این بدترین حمله در روسیه در دو دهه اخیر بود که در آن افراد مسلح با سلاح‌های خودکار به شرکت کنندگان در کنسرت شلیک کردند و حداقل ۱۴۴ نفر را به کام مرگ کشاندند.

چهار نفر از مظنونین به تیراندازی، شهروند تاجیک هستند و به همراه هفت مظنون دیگر که برخی از آنها نیز از کشورهای آسیای مرکزی هستند، دستگیر شدند.

شاخنوزا نودیری، معاون وزیر کار تاجیکستان به خبرگزاری دولتی تاس روسیه گفت: «ما تماس‌های زیادی دریافت می‌کنیم. اینها به احتمال زیاد شکایت از آزار و اذیت نیست، بلکه وحشت و ترس شهروندان ما است، بسیاری می‌خواهند  روسیه را ترک کنند. ما در حال حاضر در حال نظارت بر اوضاع هستیم، افراد بیشتری وارد [تاجیکستان] می‌شوند تا اینکه خارج شوند.»

یک منبع امنیتی تاجیک به رویترز گفت، تاجیکستان این هفته ۹ نفر را که مظنون به ارتباط با تیراندازی و همچنین گروه داعش که مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت، بازداشت کرد.

آنتون گلوشکوف، رئیس انجمن ملی سازندگان به خبرگزاری اینترفاکس گفت، با خروج کارگران مهاجر، کمبود نیروی کار در اقتصاد روسیه ممکن است حتی بدتر شود. کمبود نیروی کار در صنعت ساخت و ساز در مقایسه با سال ۲۰۲۲، امسال ۳۶ درصد افزایش یافته است.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که کمبود پرسنل و در نتیجه افزایش دستمزد‌ها، از جمله خطرات تورم است که این بانک را مجبور کرده نرخ بهره کلیدی را همچنان بالا نگه دارد.

وزارت کار تاجیکستان پیش بینی می‌کند که خروج مهاجران از روسیه موقتی باشد.

بر اساس وب سایت این وزارتخانه، ۶۵۲ هزار و ۱۴ کارگر مهاجر در سال ۲۰۲۳ این کشور را ترک کردند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۲ برابر با ۷۷۵ هزار و ۵۸۲ نفر بوده است. 

۹ نفر در تاجیکستان به دلیل تیراندازی در سالن کنسرت مسکو بازداشت شدند

به گزارش ریانووستی خبرگزاری دولتی روسیه، سرویس امنیت ملی تاجیکستان روز جمعه اعلام کرد که ۹ نفر را به ظن ارتباط با عاملان حمله هفته گذشته به سالن کنسرت حومه مسکو که ۱۴۴ کشته برجای گذاشت، بازداشت کرده است.

این خبرگزاری روز جمعه با استناد به یک منبع ناشناس در سرویس امنیت تاجیکستان گزارش داد که افراد بازداشت شده در این کشور آسیای مرکزی، ساکنان منطقه «وخداد» در شرق دوشنبه، پایتخت تاجیکستان هستند.

طبق این گزارش، افراد بازداشت شده مظنون به ارتباط با گروه داعش هستند.

تا کنون در روسیه در مجموع ۹ مظنون در دادگاه حاضر شده و با قرار بازداشت پیش از محاکمه روبرو شده اند.

مسئولیت حمله با کیست؟

مقامات روس از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، بارها و بدون ارائه مدرک، ادعا کرده‌اند که اوکراین و غرب در این حمله نقش داشته‌اند.

کمیته تحقیقات روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که «داده‌های تأیید شده‌ای در اختیار دارد که نشان می‌دهد عاملان حمله تروریستی مقادیر قابل توجهی پول و ارز دیجیتال از اوکراین دریافت کرده‌اند که برای آماده سازی این جنایت مورد استفاده قرار گرفته است.»

رسانه مستقل مدیازونا گزارش داد که اتهام فرد نهم مظنون نیز وارد شده است و بازرسان ادعا می کنند که به او دستور داده شده است پس از حمله به کی‌یف فرار کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اوکراین هرگونه دخالتی را رد کرده و مقامات این کشور ادعا می کنند که مسکو این اتهام را به عنوان بهانه‌ای برای تشدید جنگ در اوکراین مطرح می کند.

به گفته میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه، تعداد کشته شدگان این حمله همچنان در حال افزایش است و با مرگ یک قربانی به شدت مجروح در بیمارستان در روز جمعه، به ۱۴۴ نفر رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: اظهارات روسیه درباره نقش فرانسه یا اوکراین در حمله به سالن کنسرت مسکو مسخره است

واشنگتن پست: آمریکا دو هفته پیش از حمله مسلحانه روسیه را از محل احتمالی آن باخبر کرده بود

حمله به سالن کنسرت مسکو؛ چهار متهم با صورت‌های زخمی در دادگاه حاضر شدند