Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: اظهارات روسیه درباره نقش فرانسه یا اوکراین در حمله به سالن کنسرت مسکو مسخره است

سربازان روسی
سربازان روسی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری فرانسه، روز پنجشنبه اظهارات وزیر دفاع روسیه مبنی بر اینکه اوکراین و فرانسه می‌توانستند در حمله مرگبار ماه گذشته به تالار کنسرت مسکو نقش داشته باشند را مسخره و احمقانه خواند.

آگهی

این اظهارات امانوئل ماکرون یک روز پس از تماس تلفنی نادر بین وزرای دفاع فرانسه و روسیه صورت گرفت که منجر به اظهارات متناقض رسانه‌ها بعد از آن شد.

صحبت‌های ماکرون در واقع پاسخی به بیانیه‌ای است که از سوی وزارت دفاع روسیه منتشر شده است. در آن بیانیه آمده است سرگئی شویگو، در تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود گفته است: «رژیم کی‌ف بدون تایید حامیان غربی خود کاری انجام نمی دهد و ما امیدواریم سرویس‌های ویژه فرانسه در حمله به سالن موسیقی دخیل نبوده باشند».

ماکرون در حاشیه افتتاح استخر ساخته شده برای بازی‌های المپیک پاریس در حومه شمالی پایتخت فرانسه به این اظهارات واکنش نشان داد و خبرنگاران گفت که چنین اظهاراتی مسخره، احمقانه و عجیب بودند که البته شنیدن چنین چیزهایی از سوی روسیه اصلا چیز جدیدی نیست.»

آقای ماکرون در ادامه افزود «این که بگوییم فرانسه می‌تواند پشت آن حمله باشد و اینکه اوکراینی‌ها پشت آن هستند، هیچ معنایی ندارد و با واقعیت مطابقت ندارد. این صرفا یک دستکاری اطلاعاتی است که امروزه به بخشی از سیاست‌های جنگی روسیه تبدیل شده است. 

وزارت دفاع فرانسه در بیانیه‌ای پس از تماس تلفنی روز چهارشنبه اعلام کرد که سباستین لکورنو، وزیر دفاع این کشور، حمله ۲۲ مارس به یک تالار کنسرت حومه شهر مسکو را که منجر به کشته شدن ۱۴۵ نفر منجر شد، به شدت محکوم کرد.

در این  بیانیه، لکورنو تایید کرده که فرانسه هیچ اطلاعاتی دال بر ارتباط این حمله با اوکراین ندارد. او همچنین جنگ روسیه در اوکراین را محکوم و اضافه کرد که فرانسه تا زمانی که لازم باشد به حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داد.

در مقابل در گزارشی که رسانه‌های روسی منتشر کرده‌اند، شویگو به همتای فرانسوی خود در مورد احتمال اعزام نیرو به اوکراین در آینده هشدار داده است، گزینه‌ای که ماکرون احتمال وقوع آن‌را رد نکرده است.  این گفتگو اولین تماس از نوع خود بین وزرای دفاع روسیه و فرانسه از اکتبر ۲۰۲۲ به شمار می‌رود. 

مکرون روز پنجشنبه استدلال کرد که این تماس ناشی از تمایل فرانسه برای به اشتراک گذاشتن «اطلاعات مفید» در مورد حمله مسکو به عنوان بخشی از «کار مشترک با همه کسانی است که تحت تأثیر تروریسم قرار گرفته اند».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود پذیرش مسئولیت این حمله از سوی داعش و همچنین اظهارات مقام‌های آمریکایی که پیش از وقوع حمله هشدار پیش از موعدی به مسکو ارسال کرده بودند، پوتین اصرار دارد که حمله به سالن موسیقی در حومه مسکو را به اوکراین و متحدین غربی‌اش مرتبط کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: اوکراین دوباره با پهپاد به نیروگاه زاپوریژیا حمله کرد

رویترز: ایران پیش از تیراندازی در سالن کنسرت مسکو درباره وقوع حمله به روسیه هشدار داده بود

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند