Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سفارت آمریکا در مسکو نسبت به حمله قریب الوقوع «افراط‌گرایان» هشدار داد

سفارت آمریکا در مسکو
سفارت آمریکا در مسکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفارت آمریکا در مسکو ساعاتی پس ازآنکه نیروهای امنیتی روسیه از خنثی کردن حمله‌ای منتسب به داعش خبر دادند، نسبت به برنامه‌ریزی‌ «افراط‌گرایان» برای انجام حمله‌ای قریب الوقوع در مسکو هشدار داد.

آگهی

این هشدار در پی اعلام سرویس‌های امنیتی روسیه مبنی بر جلوگیری از حمله‌ای برنامه‌ریزی شده به یک کنیسه توسط گروهی وابسته به شاخه افغانستان داعش داده شد.

سفارت آمریکا که پیش‌تر بارها از تمامی شهروندان آمریکایی خواسته بود فورا خاک روسیه را ترک کنند در این پیام هشدارآمیز جزئیات بیشتری از ماهیت تهدید یاد شده ارائه نکرده است.

دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در مسکو با این حال از شهروندان خواسته‌اند که از رفتن به کنسرت‌ها و مکان‌هایی که در آن ازدحام جمعیت وجود دارد، اجتناب کنند و نسبت به اطراف خود آگاه باشند.

سفارت آمریکا در وب‌سایت خود نوشت: «سفارتخانه در حال بررسی گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد افراط‌گرایان برنامه‌های قریب‌الوقوعی برای حمله به اجتماعات بزرگ در مسکو، از جمله به کنسرت‌ها، دارند. شهروندان آمریکایی باید از حضور در اجتماعات بزرگ طی ۴۸ ساعت آینده خودداری کنند.»

سفارت آمریکا هشدار خود را چند ساعت پس از آن منتشر کرد که سرویس امنیت فدرال روسیه از خنثی کردن حمله‌ای به یک کنیسه در مسکو از سوی افرادی وابسته به گروه افراط‌گرای موسوم به خلافت اسلامی، داعش خبر داد.

رویترز در گزارش خود آورده است که با این حال مشخص نیست که این دو بیانیه (هشدار سفارت آمریکا و اعلام رسمی خنثی شدن یک حمله توسط سرویس‌های امنیتی روسیه) با یکدیگر مرتبط باشند.

جنگ در اوکراین عمیق‌ترین بحران در روابط روسیه با غرب را از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ رقم زده است.

این در حالیست که کرملین، آمریکا را به رویارویی با روسیه از طریق حمایت مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتیِ اوکراین متهم می‌کند.

بنا به اعلام سرویس امنیت فدرال روسیه، یک گروه وابسته به داعش در منطقه کالوگای روسیه فعالیت داشت و طرح‌هایی را برای اقدامات خرابکارانه دنبال می‌کرد.

به گزارش رویترز، این گروه بخشی از شاخه افغانستان داعش به شمار می‌رود که با نام «داعش خراسان» شناخته می‌شود و به دنبال تشکیل خلافت در سراسر افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و ایران است.

این گروه افراط‌‌گرا برای نخستین بار اواخر سال ۲۰۱۴ در شرق افغانستان ظاهر شد و به دلیل خشونت شدید و وحشیگری شدید شهرت یافت.

در بیاینه سرویس امنیت فدرال روسیه آمده است که افرادی منتسب به این شاخه از گروه داعش در تدارک انجام حمله با استفاده از سلاح گرم به حاضران در یکی از کنیسه‌های مسکو بودند.

این بیانیه می‌افزاید که اعضای این گروه هنگام مداخله نیروهای امنیتی مقاومت کردند اما در تیراندازی متقابل در نهایت خنثی شدند.

سرویس امنیت فدرال روسیه همچنین اعلام کرد که در این عملیات «سلاح گرم، مهمات و همچنین قطعاتی از یک دستگاه انفجاری دست‌ساز کشف و ضبط شد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازرسان روسیه در تاجیکستان از بستگان متهمان حمله مسکو بازجویی کردند

۱۴۳ کشته و بازداشت ۱۱ مظنون حمله مسلحانه مسکو؛ روسیه: تروریست‌ها با اوکراین در ارتباط بودند

تهدید روز افزون روسیه و «اقتصاد جنگی»؛ کمیسیون اروپا طرحی را برای افزایش تولید تسلیحات ارائه کرد