کوتاه‌ترین مرز جهان میان کدام کشورهاست؟

مرز اسپانیا و مراکش در قمیره
مرز اسپانیا و مراکش در قمیره Copyright گوگل
Copyright گوگل
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاید ابتدا این طور به نظر برسد که کوتاه‌ترین مرز را یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان با یکی از همسایگانش داشته باشد، اما این گونه نیست.

آگهی

اگر به قاره آفریقا در نقشه نگاه کنید، چهار کشور بوتسوانا، زیمبابوه، زامبیا و نامیبیا انگار در یک نقطه کوچک به هم وصل شده‌اند. اما وقتی به نقشه بزرگتری از این نقطه اتصال نگاه کنید یا صفحه گوگل مپ را بزرگتر کنید، خواهید دید که تنها دو کشور زامبیا و بوتسوانا با یکدیگر مرز کامل دارند و زیمبابوه و نامبیا از هم جدا هستند.

البته این مرز که درون رودخانه قرار دارد، در گذشته و در زمانی که این منطقه زیر حاکمیت آفریقای جنوبی بود، چهار کشور را به هم تصل می‌کرد. اما بعد از توافقی بین‌المللی در دوران پسااستعمار، بنا شد این سرحد فقط میان دو کشور بوتسوانا در شمال و زامبیا در جنوب باقی بماند و دو کشور دیگر کمی عقب‌نشینی کنند.

طول این مرز تنها ۱۵۶ متر است و دو کشور در این مرز با پلی که در سال ۲۰۲۱ افتتاح شد، به یکدیگر وصل شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آیا مرز از این کوتاه‌تر هم هست؟

بله.

اگر بخواهیم مرز کشورها در خارج از قلمرو اصلی آنها را هم در نظر بگیریم، باید بگوییم که کوتاه‌ترین مرز جهان میان اسپانیا و مراکش واقع شده است.

قمیره (یا بادیس) نام منطقه صخره‌ای کوچک است که در شمال آفریقا و چسبیده به مراکش واقع شده اما به مانند چند منطقه مشابه دیگر از جمله سیوتا و ملیا متعلق به اسپانیاست.

این منطقه که تا دهه ۳۰ میلادی هنوز جزیره بود، امروزه از یک مسیر کوچک ماسه‌ای به قاره آفریقا وصل شده است. این مرز میان اسپانیا و مراکش به طول ۸۳ متر کوتاه‌ترین مرز در جهان است.

قمیره سکنه‌ای ندارد و تنها عده‌ای از نظامیان اسپانیایی در آن حضور دارند. سربازان اسپانیایی اجازه گذر از مرز را ندارند و تنها با بالگرد به این شبه جزیره رفت و آمد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشاورز بلژیکی با عقب بردن مرز فرانسه کشورش را دو متر بزرگتر کرد

درز سند ترسیم دوباره مرزها در بالکان و سکوت اتحادیه اروپا؛ آیا بوسنی چندپاره می‌شود؟

مرز بارله هرتوگ بلژیک؛ یک وضعیت پیچیدۀ مرزی در جهان