Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرز بارله هرتوگ بلژیک؛ یک وضعیت پیچیدۀ مرزی در جهان

مرز بارله هرتوگ بلژیک؛ یک وضعیت پیچیدۀ مرزی در جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به دو روستای در هم تنیدۀ بارله هرتوگ (Baarle-Hertog) و بارله ناسائو (Baarle-Nassau) واقع در مرز دو کشور بلژیک و هلند خوش آمدید.

آگهی

به دو روستای در هم تنیدۀ بارله هرتوگ (Baarle-Hertog) و بارله ناسائو (Baarle-Nassau) واقع در مرز دو کشور بلژیک و هلند خوش آمدید. این منطقه یکی از عجیب ترین و پیچیده ترین وضعیتهای مرزیِ جهان را دارد.

در این منطقه خیابان های بسیاری دیده می شوند که پیاده روی سمت راست آن متعلق به یک کشور (بلژیک) است و پیاده روی سمت چپ متعلق به کشوری دیگر(هلند).

بخش بلژیکی این منطقه شامل ۲۲ قطعه زمین کوچک، محصور شده توسط سرزمین هایی متعلق به خاک هلند است. بخش هلندی نشین آن نیز شامل ۷ قطعه کوچک است که توسط سرزمین هایی متعلق به خاک بلژیک محاصره شده است.

این پیچیدگی ها باعث شده که مقامات منطقه تصمیم بگیرند وضعیت مرزها را روی پیاده روها ترسیم کنند. این خط مرزی از وسط جاده ها، باغ ها و حتی خانه های مردم می گذرد.

این وضعیت پیچیده باعث شده است که قاچاق کالا نیز بطور گسترده ای در این منطقه رایج شود.

البته این وضعیت مزایایی هم به همراه داشته و قدرت انتخاب ساکنان را افزایش داده است. مثلا اهالی منطقه هرگاه نانی با کیفیت خوب یا بنزینی ارزان بخواهند به قسمت بلژیکی آن می روند و برای خرید خواروباری با قیمتی ارزان تر نیز رهسپار بخش هلندی آن می شوند.
ارزان بودن قیمت خواروبار در خاک هلند باعث شده است که اصلا سوپر مارکتی در بخش بلژیکی این منطقه دایر نشود.

اهالی این منطقۀ مرزی راهی برای هماهنگی فعالیتهایشان پیدا کرده اند اما مقامات اداری هنوز در این زمینه مشکل دارند.

اینجا دو دهیار دارد: هلندی و بلژیکی. با وجود تلاش دهیارها برای حفظ وحدت میان اهالی، وضعیتِ دو حاکمیتیِ این منطقۀ کوچک، کار ادارۀ آن را بسیار پیچیده کرده است. دو تیم اجرایی از دو دولت همسایه مجبور به کار با یکدیگر در یک محیط بسیار کوچک هستند؛ این وضعیت چیزی است مانند یک ازدواج اجباری که روزانه دوزی از پیچیدگی های سیاسی نیز چاشنی آن می شود.

دهیار بخش هلندی یعنی «بارله ناسائو» می گوید: «ای کاش می شد که این منطقۀ دو پاره که هر بخش آن متعلق به کشوری است، از حاکمیت این کشورها خارج و تبدیل به یک نهاد واحد اروپایی شود؛ اگرچه در دنیای واقعیتها این کار غیرممکن به نظر می رسد.»

دهیار بخش بلژیکی یعنی «بارله هرتوگ» نیز می گوید: «با وجود اینکه با این ایده موافقم اما فکر نکنم هرگز به این آرزو دست یابیم. در حال حاضر از لحاظ قانونی این کار غیرممکن است. حتی اگر چنین اتفاقی بیفتد نیز حساسیتهای فرهنگی مانع از یکپارچگی منطقه خواهد شد.»

در حال حاضر تمرکز دو دهیار بر بهبود همکاریهای مشترک است. گفتگو برای همکاریِ مشترک در موضوعاتی مانند چگونگی اداره سیستم فاضلاب، روشنایی عمومی و ساخت و ساز جاده ها همیشه برقرار است.

چاره ای جز مذاکره و رسیدن به توافق نیست در غیر اینصورت ممکن است که یک دهیار تصمیم می گیرد که جاده ای را سنگفرش کند و دیگری آسفالت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود

گرتا تونبرگ، فعال سرشناس سوئدی در اعتراض به تغییرات اقلیمی در هلند بازداشت شد

گروگانگیری در کلوب شبانه‌ای در هلند؛ گروگان‌ها آزاد شدند اما وضعیت فوق‌العاده همچنان ادامه دارد