یک مجموعه ویلایی بزرگ متعلق به روم باستان هنگام ساخت و ساز در بریتانیا کشف شد

معرق باستانی رومی (عکس تزئینی است)
معرق باستانی رومی (عکس تزئینی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان یک مجموعه ویلایی بزرگ رومی را در محل ساخت و ساز خانه در یک روستای کوچک در بریتانیا کشف کردند.

آگهی

به گفته باستان‌شناسان، در این سازه که دارای گچبری رنگ‌آمیزی شده و تزئینات معرق موزاییکی است، مجموعه‌ای از طومارهای سربی ریز و محکم وجود دارد که نشان می‌دهد احتمالا نوعی مراسم دینی یا زیارت در آنجا برگزار می‌شده است.

فرانچسکا جیارلی، یکی از اعضای گروه باستان‌شناسی در این سایت روز پنجشنبه ۲۹ مارس (۱۰ فروردین) به شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گفت که این ویلا مرکز مهمی در این منطقه است که در آکسفوردشایر قرار دارد.

به گفته او، این سازه که احتمالاً چندین طبقه داشته، در مساحتی حدود هزار متر مربع گسترده شده و از کیلومترها دورتر دیده می‌شده است.

صدها سکه، به‌علاوه چندین حلقه‌، سنجاق‌، قطعات موزاییک و گچ رنگ شده با نقوش گل که در طول کاوش‌های یک ساله در این منطقه کشف شده به باستان‌شناسان ثابت کرد که رومیان در مدت زمانی طولانی از سده نخست یا دوم تا اواخر سده چهارم یا اوایل سده پنجم میلادی در این مکان حضور داشته‌اند.

جیارلی گفت باستان‌شناسان همچنین یک راهرو و یک سازه تالار مانند بزرگتر و چشمگیرتر را کشف کردند که نشان می‌دهد خاندان مالک ویلا که در طول زمان ثروتمندتر شده‌اند متعاقبا آنها را ساخته‌اند.

به گفته او در دوران روم، ویلاها نه صرفاً خانه‌های مسکونی، بلکه بیشتر شبیه به «مراکز اداری کوچک» بودند که اغلب مسئولیت نگهداری جاده‌ها و برنامه‌ریزی برای محصولات زمین‌های اطراف آن را بر عهده داشتند و نیز از آن به عنوان «فضایی امن» برای نگهداری محصولات غذایی در زمان‌های دشوار استفاده می‌شده است.

حتی نشانه‌هایی از حیات و فعالیت انسانی از اواخر دوره روم باستان در این ویلای ویژه به چشم می‌خورد.

به گفته باستان شناسان، یک سگک به شکل سر اسب متعلق به ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلادی که در این مکان کشف شده، حضور نخبگان رومی متأخرتر یا شخصی را نشان می‌دهد که هنوز تمایل داشته با آن دوره مرتبط باشد، گرچه این گونه سگک‌ها ممکن است مربوط به نخستین دفینه‌های آنگلوساکسون‌ها باشد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

حفاری این سایت که در بیانیه مطبوعاتی باستان‌شناسان «چشمگیر» توصیف شده، قبل از این که سازندگان مسکن کار ساخت و ساز خود را آغاز کنند و پس از حفر دو ترانشه برای ارزیابی، آغاز شد.

در بیشتر کشورهای اروپا، معمولا پیش از هر گونه ساخت و سازی، ترانشه‌هایی برای ارزیابی و کار باستان‌شناسان در نظر گرفته می‌شود تا اگر احیانا اشیا قدیمی در آن منطقه وجود دارد، بیرون آورده شود.

این سایت هنوز معماهایی در دل خود دارد که راز آن ممکن است در ادامه کاوش‌ها کشف شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف دانه‌های توهم‌زا متعلق به رومیان باستان در استخوان توخالی ۲ هزار ساله

کشف ده‌ها هزار سکه باستانی رومی در اعماق آب‌های ساحلی ایتالیا

تصاویر محرمانه ماهواره‌‌های جاسوسی سیا دژهای رومی را در نزدیکی مرز شاهنشاهی ساسانی آشکار کرد