Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

چگونه نامه باستانی امپراتور روم باعث کشف معبدی ۱۷۰۰ ساله در ایتالیا شد؟

تصویر هوایی از ویرانه‌های معبد متعلق به عصر روم باستان
تصویر هوایی از ویرانه‌های معبد متعلق به عصر روم باستان Copyright Douglas Boin, Ph.D./Saint Louis University
Copyright Douglas Boin, Ph.D./Saint Louis University
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نامه‌ای که حدود قرن چهار پس از میلاد توسط کنستانتین بزرگ امپراتور روم نوشته شده بود، به تیمی از باستان‌شناسان کمک کرد تا بنایی قدیمی را در ایتالیا پیدا کنند.

آگهی

دکتر داگلاس بوین، استاد تاریخ در دانشگاه سنت‌لوئیس که سرپرست تیم تحقیق را بر عهده داشته است، در نشست سالانه انستیتوی باستان‌شناسی آمریکا کشف این بنا را اعلام کرده است.

آقای بوین گفته است که او و اکیپ تحقیق «سه دیوار از یک بنای تاریخی» را کشف کردند که به نظر می‌رسد یک معبد رومی از دوران کنستانتین یکم (ملقب به «کنستانتین بزرگ») بوده و قدمت آن به سال‌های ۲۸۰ تا ۳۳۷ بعد از میلاد بازمی‌گردد.

کنستانتین بزرگ که از سال ۳۰۶ تا ۳۳۷ میلادی بر قلمروی امپراتوری روم حکومت می‌کرد، اولین امپراتور روم است که به مسیحیت گروید.

معبد یافت‌شده در «اسپلو»، شهری قرون وسطایی در بالای تپه، و در مکانی حدود دو ساعت و نیم دورتر از رم و در نزدیکی شهر آسیزی قرار دارد.

به گفته آقای بوین، یک نامه متعلق به قرن چهارم از کنستانتین که در قرن هجدهم پیدا شده بود به کشف این معبد کمک کرده است. امپراتور بزرگ روم در این نامه به مردم شهر اجازه داده است عید مذهبی‌شان را در همان شهر خود جشن بگیرند و گفته نیازی نیست آنان مسافتی طولانی را طی کنند و در مراسم شهر دیگری حاضر شوند.

با این حال کنستانتین این اجازه را منوط به آن کرده است که ساکنان معبدی را برای پرستش خاندان «فلاوین»، یا آنچه کنستانتین «اجداد خدایی خود» خوانده است، بسازند. خاندان فلاویان یکی از خاندان‌های مشهور امپراتوری روم بود که در بین سال‌های ۶۹ تا ۹۶ پس از میلاد بر امپراتوری روم حکومت می‌کرد.

مجسمه کنستانتین اول در موزه رم
مجسمه کنستانتین اول در موزه رمعکس: آسوشیتد پرس

آقای بوین گفت که کشف معبدی برای بت‌پرستی نشان می‌دهد که «پیوستگی‌هایی بین دنیای بت‌پرستی کلاسیک و جهان رومی-مسیحی اولیه وجود دارد که اغلب از روایات تاریخی ناپدید شده‌اند.»

کارشناسان تاریخی می‌گویند نامه به دست آمده و اشاره آن به معبد، پتانسیل ویژه‌ای برای کشف یک «فرقه امپراتوری» تحت حکومت یک امپراتور مسیحی ارائه می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عبارت «فرقه امپراتوری» به این اعتقاد اشاره دارد که امپراتورها و خانواده‌های آنها باید به عنوان خدایان یا نیمه‌خدایان پرستش شوند. این عمل با مرگ ژولیوس سزار در سال ۴۴ قبل از میلاد آغاز شد و به گفته آقای بوین معبد قرن چهارمی «بزرگترین شواهد» از وجود این آئین در اواخر امپراتوری روم را نشان می‌دهد.

وی گفت: «شواهدی از جاهای دیگر در سراسر جهان روم وجود دارد مبنی بر اینکه حاکمان مسیحی از فرقه‌های امپراتوری موجود حمایت می‌کردند. در واقع ما می‌دانستیم که مردمان چندخدایی یا بت‌پرستان در قرن چهارم در معابدشان عبادت می‌کردند، اما یافته‌ها در این خصوص تا کنون همگی کوچک و ناسازگار بودند.»

قرار است باستان‌شناسان در تابستان سال آینده برای حفاری و تحقیقات بیشتر در معبد به منطقه بازگردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالی یک میلیون یورو در حوض ترِوی رم؛ سکه‌هایی که گردشگران در آب‌نماها می‌ریزند کجا می‌رود؟

سلاح خورشیدی مرگبار ارشمیدس که «کشتی‌های دشمن را به آتش می‌کشید» حقیقت داشت؟

کشف کپسول ۹۹ ساله زمان زیر مجسمه پادشاه هلند اسناد تاریخی را فاش کرد