Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درباره بیماری کیت میدلتون عروس خاندان‌سلطنتی بریتانیا چه‌می‌دانیم؛آیا سرطان در افراد جوان غیرعادیست؟

Britain's newspapers in London
Britain's newspapers in London Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمتر دو ماه پس از آنکه چارلز سوم، پادشاه بریتانیا از ابتلای خود به سرطان خبر داد، کیت میدلتون، عروس او و پرنسس ولز نیز گفت سرطان دارد و تحت شیمی درمانی است.

آگهی

او در ویدیویی که روز جمعه منتشر کرد درباره نوع سرطان یا جزئیات درمان خود چیزی نگفت؛ با این وجود آنچه تاکنون درباره بیماری او جمع‌آوری شده را می‌توان در ادامه یافت.

کیت چه نوع جراحی داشت؟

کیت در ۱۶ ژانویه عمل جراحی شکم را انجام داد. البته این خبر تا روز بعد از عمل منتشر نشد و درنهایت کاخ کنزینگتون اعلام کرد که کیت در حال بهبودی از یک عمل برنامه‌ریزی شده است.

در آن زمان پزشکان گفته بودند که وضعیت او سرطانی نیست، اما نوع جراحی را نیز مشخص نکردند و فقط گفتند که موفقیت‌آمیز بوده است.

اما کیت در ویدئوی روز جمعه گفت آزمایش‌های بعد از عمل نشان داده است که او به سرطان مبتلاست و در حال حاضر نیز در مراحل اولیه درمان است.

آیا یافتن سرطان پس از عمل جراحی غیرعادی است؟

یومان فونگ، جراح مرکز سرطان «City of Hope» واقع در جنوب کالیفرنیا به آسوشیتدپرس می‌گوید: «یافتن سرطان آنهم پس از انجام جراحی برای یک مشکل غیرسرطانی، چیزی نادر است اما در حدود ۴ درصد از این جراحی‌ها اتفاق می‌افتد. این ۴ درصد نیز مربوط به افرادی می‌شود که برای یک بیماری خوش‌خیم مانند برداشتن کیسه صفرا یا کیست‌های تخمدان به اتاق عمل می‌روند.»

آیا یافتن سرطان در افراد جوان غیرعادی است؟

بله، ابتلا به سرطان در بزرگسالان جوان نادر است اما در کشورهای توسعه یافته، نرخ ابتلا به برخی از سرطان‌ها در میان بزرگسالان جوان در حال افزایش است. کیت میدلتون ۴۲ سال دارد.

پژوهشی که هفته گذشته در مجله پزشکی بریتانیا (British medical journal) منتشر شد نیز نشان داد که نرخ ابتلا به سرطان در بین بریتانیایی‌های ۳۵ تا ۶۹ ساله، در یک ربع قرن گذشته افزایش یافته است.

به گواه اکثر پژوهش‌های علمی خاصی مانند چاقی، مصرف الکل، سیگار کشیدن و سبک زندگی همچنین قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها و مواد شیمیایی مضر می‌توانند در ابتلای فرد به سرطان نقش داشته باشند.

به گفته یومان فونگ، اگرچه ابتلای جوانان به سرطان خبر بسیار بدی است اما نرخ بهبودی آنها «بالاتر» است.

دیوید خیاط، سرطان‌شناس تونسی‌-فرانسوی نیز ضمن تایید این نظر به شبکه تلویزیونی «بی‌اف‌ام» فرانسه می‌گوید: «یک فرد جوان بهتر به درمان‌ها پاسخ می‌دهد، زیرا می‌تواند دوزهای کامل و ریتم‌های کامل را تحمل کند و پروتکل درمان را کامل کند. به همین دلیل شانس بیشتری برای بهبودی دارد.»

کیت چه نوع درمانی دارد؟

در بیانیه کاخ کنزینگتون جزئیاتی از سرطان یا درمان کیت دیده نمی‌شود و تنها اعلام شده که او درمان را در اواخر فوریه آغاز کرده است.

بیانیه تاکید می‌کند که هیچ اطلاعات خصوصی پزشکی بیشتری را به اشتراک نمی‌گذارد «زیرا پرنسس نیز مانند همه ما حق دارد که حریم خصوصی پزشکی داشته باشد».

پس از انجام موفقیت‌آمیز یک جراحی، شیمی درمانی اغلب برای کمک به کشتن سلول‌های سرطانی سرگردان و جلوگیری از عود سرطان استفاده می‌شود. 

از آنجایی که روش‌های درمان سرطان‌ها نیز تکامل یافته‌اند، در حال حاضر معمولا از شیمی‌درمانی برای دوره‌هایی کوتاه‌تر یا دوزهای پایین‌تر از گذشته استفاده می‌شود.

هنوز مشخص نیست که دوره درمان کیت چقدر طول خواهد کشد و در بیانیه کاخ آمده است که تعیین آن به عهده پزشکان خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟

همسر ولیعهد بریتانیا از ابتلایش به بیماری سرطان پرده برداشت

تشخیص سرطان روده بزرگ با صحت ۸۳ درصدی به کمک نوعی آزمایش خون جدید ممکن شد