Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رز داگدیل بمب‌ساز ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در سن ۸۳ سالگی در خانه سالمندان درگذشت

رز داگدیل
رز داگدیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رز داگدیل، زنی که از ثروت و موقعیت اجتماعی بالا در انگلستان به یک مبارز و بمب‌ساز ارتش جمهوری‌خواه ایرلند (IRA) تبدیل شد، در سن ۸۳ سالگی در یک آسایشگاه سالمندان در دوبلین درگذشت.

آگهی

داگدیل در ۱۷ سالگی در تابستان ۱۹۵۸ به ملکه الیزابت معرفی شد اما سال‌ها بعد، در سال ۱۹۷۴، داگدیل به جرم مشارکت در سرقت ۱۹ تابلوی نقاشی از خانه یک سیاستمدار ثروتمند بریتانیایی، به ۹ سال زندان محکوم شد.

آثار هنری سرقت‌شده متعلق به سِر آلفرد بیت، شامل کارهایی از یوهانس ورمیر، فرانسیسکو گویا، توماس گینزبورو و پیتر پل روبنس بود.

هنگامی که گروهی از اعضای ارتش جمهوری‌خواه ایرلند این نقاشی‌ها را از قاب‌هایشان بیرون می‌آوردند، بیت را با اسلحه تهدید و با قنداق تفنگ می‌زدند. مشخص نیست که آیا این گروه قصد فروش این نقاشی‌ها را داشتند یا می‌خواستند از آن‌ها برای باج‌گیری و رسیدن به خواسته‌های سیاسی خود استفاده کنند.

داگدیل در جریان دادگاه خود را «مجرم» در قبال جرائم علیه دولت اعلام و بریتانیا را «دشمن کثیف» توصیف کرد.

او همچنین در ربودن یک هلیکوپتر توسط اعضای ارتش جمهوری‌خواه ایرلند نقش داشت و از آن برای حمله نافرجام با بمب به ایستگاه پلیس سلطنتی اولستر (RUC) در استرابین، شهرستان تایرون استفاده کرد. اما بمب‌ها منفجر نشدند.

رز داگدیل در حالی که در زندان لیمریک زندانی بود، پسری به نام رویری به دنیا آورد که پدرش ادی گالاگر یکی دیگر از اعضای ایرلندی ارتش جمهوری‌خواه بود.

گالاگر و همدستش در سال ۱۹۷۵، تیده هرما تاجر هلندی را ربودند و خواستار آزادی داگدیل و سایر زندانیان ایرلندی شدند.

گروگان‌گیرها سرانجام پس از جستجوی گسترده در سراسر کشور پیدا شدند و پس از محاصره دو هفته‌ای تسلیم شدند. داگدیل پس از آزادی از زندان، همچنان با هر دو گروه شین فین و ارتش جمهوری‌خواه ایرلند همکاری می‌کرد.

او و شریک جدیدش جیم موناگان چندین دستگاه انفجاری مرگبار خانگی ساختند.یکی از سه جمهوری‌خواه ایرلندی بود که در کلمبیا به جرم آموزش شورشیان فارک دستگیر و محکوم شد.

این سه نفر که محکومیت‌شان بعداً لغو شد، اندکی پس از محکومیت به ایرلند فرار کردند.

علاقه به داگدیل دوباره در طول سال گذشته، با انتشار یک کتاب جدید، یک مجموعه تلویزیونی و یک فیلم با عنوان بالتیمور (اشاره به روستایی در شهرستان کورک) جلب شده است.

یکی از اولین جرم‌های داگدیل در سال ۱۹۷۳ بود، زمانی که او به همراه معشوقه‌اش والتر هیتون به دلیل سرقت نقاشی‌ها و نقره‌جات به ارزش ۸۲ هزار پوند از خانه خانوادگی‌اش در دِوُن دستگیر شد.

پدرش که در جریان دادرسی به عنوان شاهد دادستان حاضر شده بود، در حین بازجویی از او به دخترش گفت: «دوستت دارم، اما از همه چیزهایی که برایشان ایستادگی می‌کنی متنفرم.» این زوج مجرم شناخته شدند و به دلیل اینکه قاضی احتمال تکرار جرم او را «بسیار بعید» خواند، او به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

چندین عضو شین فین به او ادای احترام کرده‌اند. فیاخرا مک‌گینیس، پسر مارتین مک‌گینیس، فرمانده سابق ارتش جمهوری‌خواه ایرلند با انتشار عکسی از داگدیل او را یک «افسانه جمهوری‌خواه» خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوان‌ترین نخست‌وزیر تاریخ ایرلند در راس ائتلاف حاکم قرار می‌گیرد

زن ایرلندی پس از برنده شدن در مسابقه پرتاب درخت کریسمس۷۶۰ هزار یورو متضرر شد

نامه مشترک نخست وزیران اسپانیا و ایرلند: روابط اتحادیه اروپا و اسرائيل فورا باید بازنگری شود