مشروبات الکلی در ایرلند از سال ۲۰۲۶ با برچسب هشدارآمیز سلامت به فروش می‌رسند

مشروبات الکلی
مشروبات الکلی Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایرلند اولین کشور جهان خواهد بود که استفاده از برچسب هشدارآمیز برای فروش مشروبات الکلی را اجباری خواهد کرد.

آگهی

تصمیم دولت ایرلند برای استفاده از این برچسب‌های هشدارآمیز که مشروبات الکلی را برای سلامت فرد مضر معرفی خواهند کرد ممکن است مورد تقلید دیگر کشورهای اروپایی نیز قرار گیرد. 

شهروندان ایرلند یکی از بالاترین سرانه‌های مصرف مشروبات الکلی در بین کشورهای اروپایی را دارند. هر شهروند ایرلندی به طور میانگین در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۲.۷ لیتر مشروب الکلی نوشید.

در مقابل شهروندان ایتالیا با مصرف هشت لیتر مشروب الکلی در سال ۲۰۱۹ کمترین میزان مصرف سرانه در بین کشورهای اروپایی را داشتند.

تولیدکنندگان مشروب‌های الکلی برای فروش محصولات خود در ایرلند باید از سال ۲۰۲۶ میلادی بر روی برچسبی هشدارآمیز میزان کالری مشروب، خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی و سرطان و خطر مصرف مشروب در دوران بارداری را به مصرف‌کنندگان گوشزد کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنها همچنین موظف خواهند بود تا بر روی این برچسب‌ها از مصرف‌کنندگان بخواهند برای دریافت اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی اداره خدمات سلامت ایرلند مراجعه کنند. 

کمیسیون اتحادیه اروپا با اجرای این طرح از سوی ایرلند موافقت کرده است. این در حالی است که فشارها بر دیگر کشورهای اروپایی برای اقدام مشابه افزایش یافته است. 

در مقابل تولیدکنندگان مشروبات الکلی نگران هستند که این برچسب‌ها باعث شود تا میزان فروش محصولات‌شان کاهش یابد. 

بنا به آمار سازمان جهانی بهداشت هر سال سه میلیون نفر به دلیل سوءمصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که دلیل مرگ ۱۳.۵ درصد از افراد در گروه سنی ۲۰ تا ۳۹ سال مصرف نارویه مشروبات الکلی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا نوشیدن الکل باعث می‌شود دیگران در نگاه ما «سکسی‌تر» به نظر برسند؟

نتایج یک مطالعه علمی: افرادی که زیاد الکل مصرف می‌کنند بر خلاف ادعایشان دیرتر مست نمی‌شوند

نتایج مطالعات تازه: مواد مخدر و الکل فرد را خلاق‌تر نمی‌کند