نتایج نظرسنجی اختصاصی یورونیوز: حامیان اتحادیه اروپا اکثر کرسی‌های پارلمان را تصاحب می‌کنند

انتخابات پارلمان اروپا
انتخابات پارلمان اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس نتایج نظرسنجی شرکت ایپسوس (Ipsos) که به طور اختصاصی برای یورونیوز انجام شده، احتمالاً حمایت رای دهندگان از راست‌های افراطی در انتخابات پیشِ‌رویِ پارلمان اروپا افزایش خواهد یافت، اما احزاب حامی اروپایِ واحد ۶۳ درصد از کرسی‌ها را در اختیار خواهند داشت.

آگهی

این نظرسنجی اختصاصی که نتایج آن روز سه‌شنبه (۱۹ مارس) منتتشر شد، با مشارکت نزدیک به ۲۶ هزار واجد شرایط رای دهی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام شده است. 

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ترکیب پارلمان اروپا دچار دگرگونی اساسی نمی‌شود، جایی که میانه‌روها اکثریت مورد نیاز برای تایید مقامات و تصویب قوانین را در اختیار دارند. 

با این حال، احزاب راست افراطی و مخالف اتحادیه اروپا می‌توانند دستاوردهای قابل توجهی را کسب کنند.

بر پایه نتایج این نظرسنجی، تعداد نمایندگان پارلمان اروپا که عضو حزب راست میانهٔ مردم اروپا (EPP) و سوسیالیست‌های جناح چپ هستند، تعدادی از کرسی‌های خود را از دست خواهند داد ولی همچنان قدرتمندترین فراکسیون‌های پارلمان اروپا خواهند بود. 

در جایگاه سوم، ائتلاف لیبرال تحت هدایت امانوئل ماکرون به نام «تجدید اروپا» با تعداد کرسی‌های کمتر نسبت به پارلمان فعلی قرار خواهد داشت. قدرت‌گیری راستگرایان افراطی و احزاب ضد اتحادیه نیز موجب خواهد شد تا حزب سبز به رتبه ششم تنزل کند.

با نزدیک به ۴۰۰ میلیون واجد شرایط رای دادن، انتخاباتی که از ۶ تا ۹ ژوئن ۲۰۲۴ (۱۷ تا ۲۰ خرداد ۱۴۰۳) برای تعیین ۷۲۰ نماینده پارلمان اروپا برگزار می‌شود، یکی از بزرگترین تمرین‌های دموکراسی در جهان خواهد بود.

یکی از اولین وظایف کلیدی پارلمان آینده اروپا تایید رئیس کمیسیون اروپا خواهد بود.

به این ترتیب، تکرار نتایج این نظرسنجی در انتخابات آتی پارلمان اروپا خبر خوبی برای اورزولا فن در لاین، رئیس فعلی کمیسیون پارلمان است، که خود را برای دوره‌ای دیگر نامزد این سمت کرده است. 

نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که او می‌تواند اکثریت مورد نیاز خود را با حمایت راست میانه، سوسیالیست‌ها و سبزها یا لیبرال‌ها، به دست آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روی آنتن؛ ویژه برنامه یورونیوز برای پوشش اخبار انتخابات پارلمان اروپا و نظرسنجی‌ها

انتخابات پارلمان اروپا نزدیک است؛ مردم کدام کشورها نقش پررنگ‌تری در این انتخابات دارند؟

انتخابات پارلمان اروپا چگونه برگزار می‌شود؟