Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نمایش پیروزی پنجم پوتین؛ چه سرنوشتی در انتظار روسیه است؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش‌بینی پیروزی ولادیمیر پوتین در «به اصطلاح» انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ روسیه یکی از آسان‌ترین پیش‌بینی‌ها برای نمایش‌های رقابت‌ انتخاباتی در روسیه بود.

آگهی

در واقع، کرملین به‌شدت ساز و کارهای سیاسی از جمله انتخابات را در روسیه کنترل می‌کند.

اما در این زمان این سؤال مطرح است که ولادیمیر پوتین با طرح ادعای کسب ۸۷ درصد آرا در «به اصطلاح» انتخابات ریاست جمهوری روسیه چه خواهد کرد؟ و پنجمین دوره ریاست جمهوری پوتین چگونه خواهد بود؟

پوتین ۵ مه تفاوت چندانی با پوتین ۴ مه نخواهد داشت. بدیهی است که نمی‌شود انتظار داشت که با یک عصای جادویی، یک شاهین به کبوتر تبدیل شود.

از همین رو این احتمال وجود دارد که آقای پوتین به سیاست‌های کنونی خود که همانا تنش‌زایی در خارج و سرکوب داخل کشور است، ادامه دهد.

ادامه سیاست‌های پیشین در روسیه به معنای ادامه جنگ در اوکراین و رویارویی با غرب و همچنین تقویت یک کارزار ایدئولوژیک در داخل کشور خواهد بود که به تقویت نظامی‌گری در روسیه منجر خواهد شد.

در مورد جامعه مدنی روسیه، این جامعه از گذشته تحت فشار شدید قرار داشته است و این احتمال وجود دارد که شدیدتر هم شود.

ادعای کسب ۸۷ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری روسیه، یک رقم نجومی است اما رهبران کشورهای غربی این نتیجه را نشان‌دهنده سطح محبوبیت آقای پوتین در روسیه نمی‌دانند.

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا درباره انتخابات ریاست جمهوری روسیه گفت: «انتخابات آزاد و عادلانه اینگونه نیست.» دبیرکل ناتو هم همین جمله را تکرار کرد و شخصیت‌های برجسته سیاسی از آمریکا تا اتحادیه اروپا نیز آن چه که طی چهار روز گذشته در روسیه برگزار شد را انتخابات ارزیابی نکردند.

البته در داخل روسیه، اعلام این نتیجه به کرملین اجازه می‌دهد تا ادعا کند که ولادیمیر پوتین از حمایت اکثریت مردم روسیه برخوردار است. از همه مهم‌تر، او اکنون می‌تواند ادعا کند که جنگ با اوکراین یک مأموریتی است که مردم به او داده‌اند.

ولادیمیر پوتین در حالی مدعی پیروزی قاطع خود در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شده که هیچ رقیب جدی یا مخالفی با او رقابت نکرده است. او مخالفان سیاسی خود را یا زندانی کرده یا از حضور آن‌ها در رقابت انتخاباتی جلوگیری کرده است.

ادعای کسب ۸۷ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری روسیه همچنین پیام روشنی را به نخبگان سیاسی این کشور ارسال می‌کند: «توجه داشته باشید که هنوز فقط یک نفر در اینجا مسئول است و بر همه چیز کنترل دارد و به این زودی‌ها هم قرار نیست تغییر کند.»

این موضوع برای ولادیمیر پوتین با توجه به شورش گروه واگنر در سال گذشته میلادی اهمیت دارد. این شورش که تحت رهبری یوگنی پریگوژین رخ داد، اقتدار پوتین را به چالش کشید.

در نهایت این رهبر کرملین بود که پیروز شد. دو ماه پس از این شورش، آقای پریگوژین در یک سانحه هوایی کشته شد.

همچنین اعلام این نتیجه می‌تواند باعث تقویت اعتماد به نفس پوتین شود. وقتی رئیس جمهور هستید و به شما می‌گویند که یک پیروزی بزرگ دیگر به دست آورده‌اید، این امر می‌تواند احساس قدرت بیشتری را در شما ایجاد کند.

در کنفرانس خبری آقای پوتین پس از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در یک‌شنبه شب، این اعتماد به نفس «کاذب» به وضوح در چهره‌ و گفتارش نمایان بود.

چنان که آقای پوتین با اعتماد به نفس در مورد پیشرفت روسیه در جنگ با اوکراین سخن گفت و به دموکراسی غربی حمله کرد. او پیش‌بینی کرد که روسیه پس از «به اصطلاح» انتخابات قوی‌تر خواهد شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او رهبری است که ربع قرن در قدرت بوده و قرار است بیشترین مدت زمان در جایگاه ریاست جمهوری را در تاریخ روسیه پس از کاترین کبیر تجربه کند.

آگهی

منتقدان آقای پوتین بر این نظرند که اعتماد به یک رهبر، به ویژه اعتماد بیش از حد به او در نبود یک سیستم نظارتی مؤثر می‌تواند خطرناک باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران غربی پیروزی پوتین در «شبه انتخابات» روسیه را «غیرقانونی» خواندند؛‌ واکنش متحدان چه بود؟

حساس‌ترین فراز و فرودهای دوران زمامداری پوتین؛ از بسلان تا اوکراین

پوتین وزیر دفاع خود را کنار گذاشت؛ از بقیه تغییرات در کابینه روسیه چه می‌دانیم؟