Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وضعیت زندان‌های ایتالیا؛ دولت دست‌راستی ملونی اعتصاب غذا را جرم‌انگاری می‌کند

پلیس ایتالیا
پلیس ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از زندانیان در شهر پارما، واقع در شمال ایتالیا، در اعتراض به بهداشت نامناسب و تراکم جمعیت زندان، دست به اعتصاب غذا زدند اما با جرم‌انگاری که دولت این کشور قصد دارد برای چنین اقداماتی انجام دهد، ممکن است زندانیان برای چنین اعتراضات منفعلانه‌ای هم مجازات شوند.

آگهی

 این جدیدترین مورد از اعتراضات در زندان‌های این کشور است که در ماه‌های اخیر اوج گرفته و حتی نمونه‌هایی از خودکشی در آنها دیده شده است. 

دولت راست‌گرای افراطی جورجا ملونی با تهدید به جرم‌انگاشتن هرگونه اعتراضی در زندان‌ها حتی از نوع مسالمت‌آمیزش به این وضعیت واکنش نشان داده است. اقدامی سرکوبگرانه که به گفته کارشناسان نمونه مشابهی در هیچ دموکراسی غربی دیگری ندارد.

این اقدام بخشی از مجموعه ابتکارات ملونی در راستای برخورد با «بی‌قانونی و بی‌نظمی» است که تلاش دارد با تشدید مجازات برای چنین جرایمی با این موارد برخورد کند. اگر بندی که در لایحه امنیتی دولت ایتالیا وجود دارد به قانون تبدیل شود افرادی مانند زندانیان پارما که نسبت به بد بودن وضعیت خود پشت میله‌های زندان اعتراض می‌کنند ممکن است شاهد دو برابر شدن دوران محکومیت خود باشند. 

این مسئله نگرانی‌ کارشناسان حقوقی، فعالین مدنی و همچنین نگهبانان زندان را  به همراه داشته است. دوناتو کایچه که نزدیک به ۵۰ سال نگهبان زندان بوده و اکنون  ریاست اتحادیه‌ کارگری حوزه زندان‌ها به نام Sappe را برعهده دارد، در این خصوص به رویترز می‌گوید: «وقتی زندانیان برای اعتراض از چنین اقدامات منفعلانه‌ای استفاده می‌کنند ما راه‌هایی برای برخورد با آن داریم، ابتدا با گوش دادن و در صورت لزوم با محدود کردن آنها. اما من در مورد طبقه‌بندی این موارد به عنوان جرم تردید دارم.»

آنجلا دلا بلا، استاد حقوق جزا در دانشگاه میلان، هم در این خصوص می‌گوید که افزودن جرائم جدید و احکام طولانی‌تر به قانون مجازات به معنای دادگاه‌های شلوغ‌تر و تراکم بیشتر زندان‌ها خواهد بود که وضعیت بحرانی موجود را تشدید می‌کند.

بر اساس داده‌های یک سازمان رفاه زندانیان به نام آنتیگونه، در پایان ژانویه زندان‌های ایتالیا نزدیک به ۶۱ هزار زندانی را در خود جای داده بودند که حدود ۱۰ هزار نفر بیشتر از ظرفیت رسمی آنهاست. در همین حال، در نیروی کار برای زندان‌ها هم کمبود جدی حدودا ۷ هزار نفری یا ۱۶ درصدی وجود دارد. 

ایتالیا تنها کشور اتحادیه اروپا نیست که مشکل زندان دارد. با ضعف اقتصادها و بودجه‌های محدود در کشورهای دیگری مانند فرانسه، یونان، رومانی و قبرس هم تعداد زندانیان بیش از ظرفیت استاندارد و رسمی است. 

این در حالی‌است که همزمان موارد خودکشی هم در زندان‌های ایتالیا افزایش یافته است. بر اساس داده‌های آنتیگونه، از ابتدای سال جاری میلادی ۲۱ مورد خودکشی در زندان‌های ایتالیا رخ داده است، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۳ ، ۹ مورد بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با جرم‌انگاری جدیدی که قرار است از سوی دولت ایتالیا صورت گیرد، هرگونه «مقاومت منفعل در برابر اجرای دستورات» که حتی می‌تواند شامل اعتصاب غذا باشد، ممکن است برای افراد تا ۸ سال زندان برای افراد به همراه داشته باشد؛ اقداماتی که ایتالیا را در میان نظام‌های حقوقی در کشورهای غربی منحصر به فرد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به نوه دیکتاتور سابق ایتالیا؛ السساندرا موسولینی: پیام‌های همبستگی زیادی دریافت کردم

ریاست ایتالیا بر گروه ۷؛ آیا ایتالیایی‌ها می‌توانند دوگانه غرب-بقیه را از بین ببرند؟

رای پارلمان ایتالیا علیه اصلاحات مدنظر صندوق نجات اروپا؛ معاهده کمک به بانک‌های ورشکسته معلق شد