Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همه چشم‌انتظار نرخ بهره فدرال رزرو؛ چرا طلا به طور مداوم رکورد قیمتی را می‌شکند؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که سرمایه‌گذاران همچنان منتظر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در نیمه دوم سال هستند، طلا پس از رکورد قیمتی در روز گذشته باز هم افزایش قیمت پیدا کرد.

آگهی

قیمت این فلز زرد صبح روز سه شنبه حدود ۰.۴ درصد افزایش یافت. این در حالی است که روز دوشنبه طلا بالاترین سطح تاریخی ۲۱۲۶.۳۰ دلار در هر اونس را ثبت کرده بود. 

طلا به عنوان یکی از مقاوم‌ترین و امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها شناخته می‌شود. هنگامی که نرخ بهره کاهش می‌یابد، نگهداری دارایی‌های درآمدزا (مانند اوراق قرضه) جذابیت کمتری نسبت به داشتن این فلز گرانبها پیدا می‌کند. با این حال، برخی از سرمایه‌گذاران معتقدند که طلا محافظی در برابر تورم است و حتی اگر تورم افزایش پیدا کند طلا باز هم ارزش خود را حفظ خواهد کرد. 

شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE)، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو برای ۱۲ ماه منتهی به ژانویه ۲.۴ درصد افزایش یافته است. بر اساس داده‌های وزارت بازرگانی آمریکا که هفته گذشته منتشر شد، این کاهش نسبت به افزایش ۲.۶ درصدی دسامبر و مطابق با انتظار اقتصاددانان بوده است.

به صورت ماهانه «شاخص قیمت اصلی هزینه‌های مصرف شخصی» که گروه موادغذایی و انرژی را حذف می‌کند، ۰.۴ درصد افزایش یافته است. 

با اینکه این افزایش مطابق با پیش‌بینی‌ها بوده است، اما این شاخص که مقامات فدرال رزرو آن را معیاری مهم برای سنجش تورم اصلی می‌دانند با سریع‌ترین سرعت ماهانه از فوریه ۲۰۲۳ رشد داشته است.

در حال حاضر گفته می‌شود معامله‌گران تقریبا ۶۹ درصد احتمال می‌دهند که فدرال رزرو در نشست ژوئن خود، نرخ بهره را کاهش خواهد داد. البته این درصد نسبت به ابتدای سال کاهش داشته، اما همچنان محتمل است. 

سرمایه‌گذاران به دنبال سخنرانی روز چهارشنبه جروم پاول، رییس فدرال رزرو در کنگره هستند. سخنرانی پاول احتمالا چشم‌انداز ماه‌های آینده را روشن‌تر خواهد کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیت‌کوین که توسط طرفدارانش طلای دیجیتال نامیده می‌شود هم در هفته‌های اخیر افزایش قیمت داشته است. این ارز دیجیتال روز دوشنبه به رکورد قبلی‌اش یعنی رقم ۶۸ هزار و ۷۸۹ دلار رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ تورم آمریکا یکساله نصف شد؛ فدرال رزرو روند نزولی نرخ بهره را متوقف می‌کند؟

فدرال رزرو بیشترین میزان افزایش نرخ بهره از سال ۱۹۹۴ را برای مهار تورم اعلام کرد

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ شهروندان سرخورده همچنان با صندوق‌های رای قهر می‌مانند؟