Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نرخ تورم آمریکا یکساله نصف شد؛ فدرال رزرو روند نزولی نرخ بهره را متوقف می‌کند؟

تورم
تورم Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظارها برای توقف افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو برای نخستین بار پس از مارس ۲۰۲۲ افزایش یافته؛ فرضیه‌ای که تحت تاثیر روند نزولی نرخ تورم در آمریکا شکل گرفته است.

آگهی

نشست کمیته سیاست پولی فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) که از صبح سه‌شنبه و تنها دو ساعت پس از انتشار آخرین آمار نرخ تورم آغاز شد. 

نرخ تورم سالانه منتهی به ماه مه به ۴ درصد رسیده، نرخی که ماه گذشته ۴.۹ درصد اعلام شده بود و ژوئن یکسال پیش به اوجِ ۹.۱ درصدی صعود کرده بود. 

هر چند نرخ تورم ۴ درصدی همچنان دو برابر نرخ هدفِ ۲ درصدی بانک مرکزی ایالات متحده است ولی حرکت به سمت آن همچنان ادامه دارد؛ حرکتی که با ده افزایش متوالی نرخ بهره تا محدوده ۵ تا ۵.۲۵ درصدی تنظیم شده است. 

همزمان، در بازار کار نیز ایجاد شغل در ماه مه بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌ها بود، اما نرخ بیکاری بیش از حد انتظار افزایش یافت و به ۳.۷ درصد رسید. شمار ثبت نام هفتگی بیکاران هم در اوایل ژوئن به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۲۱ رسید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این حال، اقتصاددانان انتظار دارند که کمیته سیاست پولی فدرال رزرو در پایان نشست جاری خود با ثبات نرخ‌ بهره در سطح فعلی تا پایان سال جاری میلادی موافقت کند؛ تصمیمی که افزون بر مرور روند نرخ تورم و بیکاری نیازمند به روز شدن برآورد بانک مرکزی ایالات متحده از چشم‌انداز رشد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه چشم‌انتظار نرخ بهره فدرال رزرو؛ چرا طلا به طور مداوم رکورد قیمتی را می‌شکند؟

نرخ تورم در منطقه یورو به پایین‌ترین حد در ۱۴ ماه گذشته رسید

فدرال رزرو بیشترین میزان افزایش نرخ بهره از سال ۱۹۹۴ را برای مهار تورم اعلام کرد