پلیس فرانسه ۸ کنشگر محیط زیست را که وارد یک کارخانه مواد شیمیایی شده بودند بازداشت کرد

عکس تزئینی از ورود مواد شیمیایی به رودخانه
عکس تزئینی از ورود مواد شیمیایی به رودخانه Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فعالان محیط زیست روز شنبه وارد یک کارخانه مواد شیمیایی در فرانسه شدند تا تولید «مواد شیمیایی ماندگار» شامل ترکیبات PFAS را محکوم کنند. طبق اعلام مقامات محلی، هشت نفر در این تجمع بازداشت شدند.

آگهی

به گفته سخنگوی برگزارکنندگان، حدود ۳۰۰ نفر از گروه های «عصیان علیه انقراض» و «جوانان برای آب و هوا» با بریدن حصارها وارد محل کارخانه آرکما در پیربنیت نزدیک لیون در جنوب شرقی فرانسه شدند.

آنها پس از ورود، بنرهایی را بالای سر بردند و شعارهایی مانند«آرکما ما را مسموم می کند» سر دادند و روی دیوارها با اسپری آن‌ها را نوشتند. پلیس می‌گوید که در این اعتراض حدود ۱۵۰ معترض حضور داشتند.

ژولین، سخنگوی برگزارکنندگان به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما می خواهیم درِ این کارخانه را به دلیل مواد شیمیایی ماندگار که به رود رون می‌ریزد، ببندیم.»

او گفت: «در عین حال، ما می‌خواهیم درها را باز کنیم، زیرا هر اتفاقی که در اینجا می‌افتد به صورت کاملاً مخفیانه انجام می‌شود.»

PFAS (مواد پر فلوئورو آلکیل و پلی فلوئورو آلکیل)، خانواده ای متشکل از حدود ۴ هزار ترکیب شیمیایی است که به دلیل عمر طولانی آنها در بدن و محیط زیست، اغلب به عنوان «مواد شیمیایی ماندگار» شناخته می شوند. آنها در برابر چربی، روغن، آب و حرارت مقاوم هستند.

کارشناسان می گویند که قرار گرفتن در معرض برخی از انواع PFAS اثرات منفی جدی بر سلامتی دارد.

در آمریکا، مقامات نظارتی این هفته اعلام کردند که دیگر مواد حاوی PFAS برای بسته بندی ذرت بو داده مایکروویوی و سایر غذاهای چرب به فروش نخواهد رسید.

شرکت آرکما در بیانیه‌ای اعلام کرد که کارخانه پیربنیت تا پایان سال جاری استفاده از ترکیبات PFAS را برای تولید محصولات خود متوقف خواهد کرد.

رولان لسکور، وزیر صنعت فرانسه با محکوم کردن این اعتراض در شبکه ایکس گفت: «مخالفت و بحث و گفتگو بله، تخریب خیر.»

این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که کارخانه دیگری به نام دایکین در حال تلاش برای ساخت یک مرکز تولید جدید در نزدیکی این منطقه است، که این موضوع باعث اعتراضات ساکنان شده است.

مقامات منطقه‌ای گفتند: «کارخانه جدید دایکین منجر به ورود مواد PFAS به آب نخواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴؛ تصاویری از تظاهرات حامیان محیط زیست و مخالفان سرمایه‌داری در داووس سوئیس

حمله دختران حامی محیط زیست؛ مدیرعامل رایان‌ایر: خامه‌اش خوشمزه بود

آغاز سال تحصیلی در فرانسه؛ سفر هوایی نخست‌وزیر انتقاد هواداران محیط زیست را برانگیخت