کورسوی امیدی برای علم‌آموزی دختران افغان؛ در موسسه‌های پزشکی به روی آنها باز شد

بازگشت محدود دختران به سر کلاس‌های درس
بازگشت محدود دختران به سر کلاس‌های درس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طالبان به دخترانی که از صنف دوازدهم فارغ التحصیل شده‌اند، اجازه داده تا در موسسات پزشکی دولتی پذیرش شوند.

آگهی

طالبان اعلام کرده که ثبت نام برای دانش‌آموزان دختر افغان - آنها که پیش از تسلط طالبان فارغ‌التحصیل شده بودند - در موسسه‌های پزشکی در ۱۱ ولایت این کشور آغاز شده است. شرافت زمان، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، توضیح بیشتری در مورد این تصمیم ارائه نداد.

ثبت نام دختران فارغ التحصیل صنف دوازدهم در موسسه‌های صحی افغانستان [علوم پزشکی] از بیستم فوریه در ولایات کاپیسا، پروان، پنجشیر، وردک، غزنی، پکتیکا، لوگر، خوست، بدخشان، پکتیا و بامیان آغاز شده است.

با وجود اینکه طالبان درباره این تصمیم جزئیات بیشتری اعلام نکرده اما به نظر می‌رسد لزوم دسترسی زنان به پزشک زن موجب شده تا آنها چنین تصمیمی اتخاذ کنند.

به نظر می‌رسد لزوم دسترسی زنان به پزشک زن موجب شده تا آنها چنین تصمیمی اتخاذ کنند
به نظر می‌رسد لزوم دسترسی زنان به پزشک زن موجب شده تا آنها چنین تصمیمی اتخاذ کنندAP Photo

از زمانی که حکومت موقت افغانستان پس از خروج نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در نیمه اوت ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفت، دختران دیگر نمی‌توانند از صنف هفتم به بالا در مدارس متوسطه و دانشگاه‌ها حضور یابند. این مساله بسیاری از دختران افغان را ناگزیر به خانه‌نشینی کرده است. طالبان همچنین زنان را از کار در بخش‌های دولتی و خصوصی منع کرده است.

با بسته شدن صنف متوسطه و دانشگاه‌ها به روی دختران آنها افسرده شدند

نازنین صدیق، دانشجو
نازنین صدیق، دانشجوAP Photo

نازنین صدیق، یکی از دانشجویانی که پیش از تسلط طالبان می‌خواست راهی دانشگاه طب کابل شود، می‌گوید که هرگز از تحصیل دست نکشیده و اکنون به دنبال رویای خود برای خدمت به مردم افغان است.

نازنین می‌گوید: «زمانیکه دانشگاه‌ها، مدارس متوسطه و دیگر موسسه‌ها تعطیل شدند، ما عمیقا ناراحت شدیم و بسیاری از دختران افغان دچار افسردگی شدند. حالا خوشحالیم که در آموزشکده‌های پزشکی دوباره باز می‌شود. امیدوارم دانشگاه‌ها و مهمتر از آن در مدارس متوسطه نیز به روی دختران افغان بازگشایی شود.»

دختران باید بتوانند برای تحصیلات عالی در دانشگاه‌ها حضور یابند

مرسل امیری، مدرس پرستاری
مرسل امیری، مدرس پرستاریAP Photo

مرسل امیری، مدرس پرستاری نیز از بازگشایی آموزشکده‌های پزشکی خرسند است و می‌گوید: «از سرگیری آموزش در موسسات پزشکی سپاسگزاریم اما انتظار داریم فارغ التحصیلان بتوانند برای تحصیلات عالی در دانشگاه‌ها حضور یابند و در زمینه مرتبط رشته خود تخصص کسب کنند.»

ادریس محمدی، فعال در حوزه آموزش و پرورش نیز می گوید: «در مکاتب بیش از شش سال بسته مانده بود. دو سال به دلیل قرنطینه کووید-۱۹ و تقریبا سه سال پس از بازگشت طالبان.»

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان از این تصمیم طالبان استقبال کرده است. 
زنان افغان پس از روی کارآمدن طالبان در اوت ۲۰۲۱ با چالش‌های مختلفی مواجه شدند. گروه‌هایی از فعالان حقوق زنان در این کشور در این سال‌ها تلاش کردند تا برای احقاق حقوق زنان بکوشند اما این تلاش‌ها اغلب با سرکوب نیروهای طالبان همراه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق‌بشر: صدمات شدید وارده به نظام سلامت عمومی افغانستان، بحرانی فاجعه‌بار را رقم زده است

صلح، برابری حقوق و مشارکت زنان در افغانستان؛ شورای امنیت برای نحوه تعامل با طالبان قطعنامه صادر کرد

اروپا برای بهبود سلامت روان و اختلالات مصرف مواد مخدر در افغانستان ۱۰ میلیون یورو اختصاص داد