اتحادیه اروپا روند آزادسازی میلیاردها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز کرد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۲۹ فوریه از آغاز روند آزادسازی میلیارد‌ها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان خبر داد که پیش از این به‌دلیل سیاست‌های «خلاف قانون» دولت پیشین این کشور در اختیار ورشو قرار نمی‌گرفت.

آگهی

این اقدام اتحادیه اروپا یک پاداش مهم به دونالد توسک، نخست‌وزیر کنونی لهستان است که از زمان روی کار آمدن در دسامبرگذشته، بی وقفه تلاش کرده است تا اقدام‌های دولت پیشین این کشور را لغو کند.

پس از به قدرت رسیدن حزب ملی‌گرای «قانون و عدالت» در سال ۲۰۱۵ میلادی و اجرای اصلاحاتی که به گفته منتقدان این دولت دست راستی تندرو، بیشتر بر کاهش استقلال قوه قضاییه در لهستان متمرکز بود، اتحادیه اروپا و ورشو با یکدیگر درگیر شدند.

در پی این اقدام، اتحادیه اروپا تهدید کرد که حق رای لهستان در این اتحادیه را به حالت تعلیق در می‌آورد و همچنین دسترسی ورشو به بودجه تخصیص یافته اتحادیه اروپا به این کشور را مسدود می‌کند.

والدیس دامبروسکیس، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت که به لطف تلاش‌های دولت و مردم لهستان برای بازگرداندن حاکمیت قانون، این اتحادیه روند آزادسازی بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز می‌کند.

پیشرفت در روابط اتحادیه اروپا و لهستان چند روز پس از سفر مقام‌های این کشور به بروکسل برای ارائه «برنامه اقدام» که متشکل از ۹ لایحه برای بازگرداندن استقلال قضایی به دادگاه‌های لهستان است، صورت گرفت.

بر اساس قوانین مالی اتحادیه اروپا، لهستان در هفته‌های آینده می‌تواند نخستین کمک مالی ۶۰۰ میلیون یورویی را از ۷۵ میلیارد یورو از بودجه تخصیص یافته اتحادیه اروپا به این کشور که مسدود شده بود، دریافت کند. انتقال وجوه بیشتر به لهستان با توجه به سیر تحول در پروژه‌های اصلاح امور خواهد بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین پرداخت ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورویی از کمک‌های بلاعوض و وام از صندوق بازیابی کووید در دستور کار است.

تنش میان اتحادیه اروپا و لهستان باعث شده بود تا دولت وقت این کشور نتواند به طور کامل از بودجه صندوق بازیابی از کووید ۱۹ اتحادیه اروپا بهره‌مند شود. 

توسک که حامی ایده اروپای واحد است، وعده داده بود که پس از به قدرت رسیدن، با بازنویسی روابط لهستان و اتحادیه اروپا، وجوه مسدود شده این کشور را در اختیار بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند

ارائه طرح احیای حاکمیت قانون در لهستان؛ آیا ورشو به حقوق از دست رفته در اتحادیه اروپا دست می‌یابد؟

اعتراضات به اتحادیه اروپا؛ کشاورزان در لهستان‌ تابوت گرداندند و در مادرید خیابانها را مسدود کردند