فیلمساز اسرائيلی برنده جایزهٔ برلیناله مدعی شد: «من و خانواده‌ام به مرگ تهدید شده‌ایم»

یوال آبراهام و بازل آدرا
یوال آبراهام و بازل آدرا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک فیلمساز اسرائيلی که توانسته بود در جشنواره فیلم برلین جایزه بگیرد، می‌گوید توصیف مقام‌های آلمانی از صحبت‌های او در هنگام دریافت جوایز باعث شده تا او و خانواده‌اش در اسرائيل به مرگ تهدید شوند.

آگهی

یوال آبراهام ۲۹ ساله که روز شنبه جایزه بهترین مستند جشنواره فیلم برلین (برلیناله) را برای فیلم «سرزمین دیگری» دریافت کرد در فیلم خود نابودی روستاهای فلسطینی در کرانه باختری را نشان می‌داد. او در هنگام دریافت جایزه در مراسم اختتامیه، سیاست اسرائيل را در قبال فلسطینی‌ها «آپارتاید» توصیف و خواستار آتش‌بس در غزه شد. 

یک روز پس از آن اما چندین سیاستمدار آلمانی با اعتراض به اظهارات این فیلمساز اسرائيلی، آن‌را مصداق «یهودستیزی» خواندند. اتفاقی که مطابق ادعای او باعث شده آبراهام و خانواده‌اش تهدید به مرگ شوند. این فیلمساز جوان در این خصوص به گاردین گفت: «ایستادن در خاک آلمان به‌عنوان فرزند بازماندگان هولوکاست و فراخوان آتش‌بس  و سپس برچسب‌های یهودستیزانه نه تنها ظالمانه است، بلکه به معنای واقعی کلمه جان یهودیان را به خطر می‌اندازد.»

وی افزود: «من نمی‌دانم آلمان می‌خواهد با ما چه کند. اگر این روش آلمان برای برخورد با گناه خود در مورد هولوکاست است، باید بدانند که با این روش آنها این مفهوم را از هر معنایی خالی می‌کنند.» 

آبراهام گفت که قصد داشت فردای مراسم اختتامیه به اسرائیل بازگردد، اما زمانی که متوجه شد رسانه‌های اسرائیلی سخنان او را یهودی‌ستیزانه توصیف کرده‌اند، برنامه‌های خود را در طول توقف بین پروازش در یونان تغییر داد. او با اشاره به این که در رسانه‌های اجتماعی تهدید به مرگ شده، تاکید کرد که چندین نفر به خانه اعضای خانواده‌اش در اسرائيل رفته و آنها را تهدید کرده‌اند. اتفاقی که به گفته این فیلمساز باعث شده اعضای خانواده‌اش از ترس جان، محل را ترک کنند. 

آبراهام که مادربزرگش در اردوگاه کار اجباری آلمان نازی به دنیا آمده و بیشتر خانواده پدرش در هولوکاست کشته شده‌اند، در خصوص واکنش‌ها به صحبت‌هایش در جشنواره فیلم برلین گفت: «شما می‌توانید از سخنرانی من انتقاد کنید، می‌توانید بگویید که من باید به وقایع ۷ اکتبر اشاره می‌کردیم و همه اینها مشروع است. اما آلمان در حال استفاده از اصطلاحی است که برای حمایت از یهودیان طراحی شده بود و حالا نه تنها برای ساکت کردن فلسطینیان، بلکه برای ساکت کردن یهودیان و اسرائیلی‌هایی که منتقد اشغال هستند و از کلمه آپارتاید استفاده می‌کنند مورد اشاره قرار می‌گیرد. این رویه‌ای خطرناک است چرا که اصطلاح یهودستیزی را بی‌ارزش می‌کند.»

بازل آدرا، که او هم در ساخت این فیلم مشارکت داشته یک فلسطینی است. او در مراسم روز شنبه از آلمان خواست صادرات تسلیحات به اسرائيل را متوقف کند چرا که اسرائيل در حال قتل و عام مردم غزه است. آبراهام در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به این که نگران امینت آدرا است، گفت: «او پس از جشنواره به روستای خود در کرانه باختری که توسط شهرک‌های اسرائيلی محاصره شده بازگشته است. بازل تحت اشغال زندگی می‌کند و ارتش و یا شهرک‌نشینان هر لحظه می‌توانند از او انتقام بگیرند. خطر بیش از من او را تهدید می‌کند.»

برخی از سیاستمداران آلمانی به شدت حتی به مراسم برلیناله و برگزار کنندگان این جشنواره اعتراض و خواستار استعفای کلودیا راث، وزیر فرهنگ و سیاستمدار حزب سبزها شدند. تصاویری از راث منتشر شده که او هنگام سخنرانی آبراهام  و آدرا مشغول تشویق است. 

دفتر راث در روز دوشنبه در بیانیه‌ای در توییترتاکید کرد که برای اظهارات این دو نفر که به نفع راه حل سیاسی و همزیستی مسالمت‌آمیز در منطقه صحبت کردند دست زده است. دفتر وزیر فرهنگ آلمان همچنین تاکید کرد که گزارش‌ها در خصوص تهدید به مرگ علیه آبراهام یک زنگ خطر است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آبراهام در بخش دیگری از گفتگوی خود با گاردین  گفت: «این تاکتیک تفرقه بیانداز و حکومت کن از اشغال نظامی هم شدیدتر به نظر می رسد. اما ما متحد خواهیم بود، زیرا فیلم ما درباره تجسم آینده‌ای است که در آن بتوانیم با حقوق برابر در کنار هم زندگی کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائيل پیشنهاد تخلیه غیرنظامیان از «مناطق جنگی» در غزه را مطرح کرد

حملات ارتش اسرائيل به رفح؛ خانه‌های فلسطینی‌ها با خاک یکسان شد

نامه مشترک نخست وزیران اسپانیا و ایرلند: روابط اتحادیه اروپا و اسرائيل فورا باید بازنگری شود