یکی از اعضای پیشین «فراکسیون ارتش سرخ» پس از ۳۰ سال توسط پلیس آلمان دستگیر شد

پلیس آلمان
پلیس آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات آلمانی روز سه شنبه اعلام کردند که یکی از اعضای سابق گروه منحل شده «فراکسیون ارتش سرخ» پس از بیش از ۳۰ سال فرار دستگیر شده است.

آگهی

این زن که دنیلا کلته نام دارد ۶۵ ساله است و بعد از ظهر دوشنبه در آپارتمانی در برلین دستگیر شد. بازرسان گفتند که سرنخ‌هایی برای ردیابی او در ماه نوامبر پیدا کرده‌اند که توانسته به دستگیری این فرد کمک کند. 

فراکسیون ارتش سرخ از تظاهرات دانشجویان آلمانی علیه جنگ ویتنام بیرون آمد. این گروه کارزار خشونت آمیزی را علیه آنچه که اعضای آن امپریالیسم ایالات متحده و ستم سرمایه داری علیه کارگران می دانستند، راه اندازی کرد. این سازمان در طول عملیات‌های خود ۳۴ نفر را کشت و صدها نفر را مجروح کرد. با این حال این گروه خود را در سال ۱۹۹۸ منحل اعلام کرد.

تصویری از جوانی‌های خانم دنیلا کلته
تصویری از جوانی‌های خانم دنیلا کلتهAP/1988 AP

فراکسیون ارتش سرخ یکی از خشن‌ترین و شاخص‌ترین گروه‌های چپ‌گرا در آلمان پس از جنگ جهانی دوم بود. اعضای این گروه خود را یک گروه چریکی کمونیستی و ضد امپریالیستی معرفی می‌کردند.

فریدو دی وری، رئیس اداره پلیس جنایی ایالت نیدرزاکسن، به خبرنگاران گفت که کلته، پاسپورت خارجی دیگر با نام دیگری داشته و با کمک شناسایی اثر انگشت دستگیر شده است. در آپارتمان این زن دو خشاب، مهمات و اسلحه پیدا شده است. 

کلته یکی از سه عضو سابق گروه ارتش سرخ است که پلیس سال ها به دنبال او بوده است. او، ارنست ولکر استاب و بورخارد گارویگ با ۱۲ سرقت در شمال آلمان بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۶ و همچنین تلاش برای قتل مرتبط بوده‌اند.

مقامات گمان می‌کنند که انگیزه این سرقت‌ها تامین مالی بوده و هیچ هدف سیاسی پشت آنها نهفته نیست. 

کلته به شهر شمالی وردن منتقل شد، جایی که قاضی دستور داد تا او در انتظار صدور کیفرخواست احتمالی در مورد شش مورد سرقتی که در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۶ انجام شده در بازداشت بماند. 

بازرسان گفتند که هنوز نمی‌دانند کلته در سال‌های اخیر کجا بوده، آیا او در آلمان زندگی می‌کرده یا خیر و حتی اطلاع ندارند که او چه مدت در آپارتمانی که در آنجا دستگیر شده حضور داشته است. دو وریس گفت: «ما سال‌هاست که از خود می‌پرسیم چگونه می‌توان به مدت ۳۰ سال به صورت زیر زمینی زندگی کرد. البته ما امیدواریم زمانی که با خانم کلته صحبت خواهیم کرد به پاسخ این پرسش‌ها برسیم.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خانم کلته به همراه دو نفر دیگر از اعضای پیشین گروه ارتش سرخ از سال ۲۰۲۰ در فهرست «تحت تعقیب‌ترین افراد» پلیس اروپا یا همان یوروپل قرار گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان تعطیلی چندین ساعته فرودگاه هامبورگ؛ گروگان‌گیر تسلیم پلیس آلمان شد

پلیس آلمان یک مرد سوری را به ظن ارتکاب جنایت علیه بشریت بازداشت کرد

یورش پلیس آلمان به مقر راست گرایان افراطی؛ جنبش«شهروندان رایش» در صدد سرنگون کردن دولت بوده است