فرودگر ژاپنی ماه توانست از «شب قمری» جان سالم به در برد

Smart Lander for Investigating Moon, or SLIM
Smart Lander for Investigating Moon, or SLIM Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس فضایی ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد کاوشگر این کشور که «اسلیم» نام دارد، توانسته است از یک «شب یخبندان قمری» جان سالم به در ببرد و ارتباط خود را با زمین دوباره برقرار کند.

آگهی

حدود یک ماه پیش، این فرودگر که در ماه سپتامبر به فضا پرتاب شده بود، توانسته بود تنها برای لحظاتی روی ماه بنشیند و به عبارتی با سطح آن «تماس» داشته باشد.

کلمه «SLIM» مخفف عبارت «فرودگر هوشمند برای بررسی ماه» یا Smart Lander for Investigating Moon است و این فرودگر با همین تماس کوتاه و تاریخی موفق شد کشور ژاپن را به پنجمین کشوری تبدیل کند که کاوشگری را روی ماه نشانده است.

پیش از ژاپن کشورهای ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی پیشین، چین و هند توانسته بودند یک سفینه را روی سطح ماه فرود آورند و هفته گذشته نیز بار دیگر کاوشگر آمریکایی Odysseus موفق شد همین رویه را تکرار کند.

با این وجود کاوشگر ژاپنی «SLIM» مدت کوتاهی پس از فرود در جنوب ماه، واژگون شد و پنل‌های خورشیدی آن زاویه اشتباهی نسبت به خورشید گرفتند که همین موضوع باعث توقف جذب انرژی و درنتیجه پایان یافتن شارژ باتری‌های آن شد.

داده‌های بازیابی شده توسط آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (Jaxa) نیز نشان داد که این فرودگر در فاصله ۵۵ متری از محل هدف، در بین دو دهانه در منطقه‌ای پوشیده از سنگ‌های آتشفشانی فرود آمده است.

پس از آن دانشمندان این آژانس سعی کردند در فرصت محدودی که داشتند، بیشترین میزان از داده‌های مربوط به این فرود را قبل از تمام شدن باتری کاوشگر به زمین منتقل کنند.

اکنون آژانس فضایی ژاپن می‌گوید که این پنل‌ها به لطف تغییر جهت نور خورشید توانستند دوباره فعال شوند و برق لازم برای فعالیت کاوشگر را تولید کنند و به این ترتیب کاوشگر به حیاتش ادامه خواهد داد.

پیش از این اپراتور آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن هشدار داده بود که این کاوشگر برای زنده ماندن در یک «شب قمری» طراحی نشده است.

تلاش کشورها برای فرود آوردن کاوشگر روی سطح ماه، در راستای تحقیقات بین‌المللی برای یافتن منابع همچنین بررسی قابلیت سکونت انسان روی ماه انجام می‌شود.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن امیدوار است با تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آورده از مسیر این فرودگر، راز منابع آبی احتمالی ماه را روشن کند. 

در صورت کشف چنین منابعی، می‌توان امیدوار بود که کره ماه روزی به یک «توفقگاه» در مسیر سفر انسان به مریخ تبدیل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا از فاصله ۱۹ میلیارد کیلومتری نرم‌افزار کاوشگر «وویجر ۱» را به‌روزرسانی می‌کند

موشک شرکت اسپیس‌ایکس فرودگر ژاپنی را به همراه یک ماه‌نورد اماراتی به فضا پرتاب کرد

آزمایش سوخت‌رسانی ماه‌نورد ناسا به رغم نشتِ هیدروژن با موفقیت انجام شد