Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بزرگترین رآکتور همجوشی هسته‌ای جهان در ژاپن راه‌اندازی شد

افتتاح رآکتور همجوشی هسته‌ای ژاپن
افتتاح رآکتور همجوشی هسته‌ای ژاپن Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بزرگ‌ترین رآکتور همجوشی هسته‌ای جهان روز جمعه در ژاپن به طور آزمایشی شروع به کار کرد، رآکتوری که می‌تواند به توسعه منابع تجدیدپذیر انرژی کمک کند.

آگهی

همجوشی هسته‌ای، فرآیندی است که با شکافت هسته‌ای متفاوت عمل می‌کند. نیروگاه‌های هسته‌ای با جدا کردن اتم‌ها از یکدیگر کار می‌کنند اما در فرآیند همجوشی، آن‌ها به هم می‌پیوندند.

هدف رآکتور هسته‌ای جدید ژاپن به نام «JT-60SA»، بررسی امکان همجوشی به عنوان یک منبع انرژی بدون کربن در فرآیندی ایمن‌تر از رآکتورهای فعلی است.

این رآکتور به گونه‌ای طراحی شده است که پلاسمای داخل «توکامک» را تا دمای ۲۰۰ میلیون درجه سانتیگراد گرم می‌کند. توکامک نام دستگاه است که کار آن، محصورسازی پلاسما و در ادامه پایداری آن بر مبنای محصورسازی مغناطیسی است.

رآکتور همجوشی هسته‌ای ژاپن با همکاری اتحادیه اروپا ساخته شده است. پیش از این، فرانسه مونتاژ پروژه همجوشی هسته‌ای را آغاز کرده بود.

هدف از راه‌اندازی این رآکتور، مطالعه فیزیک انرژی همجوشی و حمایت از پروژه «رآکتور آزمایشی حرارتی هسته‌ای بین‌المللی» در فرانسه موسوم به «آی‌تی‌ئی‌آر» اعلام شده است.

سام دیویس، معاون مدیر پروژه JT-60SA روز جمعه اول دسامبر در مراسم راه‌اندازی آزمایشی این رآکتور، گفت که این پروژه آن‌ها را به انرژی همجوشی نزدیک‌تر خواهد کرد.

او همچنین خبر داد در این پروژه که در شمال توکیو اجرا می‌شود، بیش از ۵۰۰ دانشمند و متخصص و ۷۰ شرکت از ژاپن و سراسر اروپا مشارکت دارند.

مجریان این پروژه که از برنامه پیش‌بینی شده عقب‌تر هستند، امیدوارند به مرحله فناوری همجوشی هسته‌ای دست یابند.

کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت که رآکتور «JT-60SA»، «پیشرفته‌ترین» توکامک در جهان است.

سیمسون گفت که فیوژن این پتانسیل را دارد که به یک جزء کلیدی برای تولید انرژی خالص در نیمه دوم قرن جاری تبدیل شود.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

در دسامبر ۲۰۲۲، آزمایشگاه لارنس لیورمور در آمریکا برای نخستین بار در یک آزمایش همجوشی با استفاده از لیزر، به انرژی خالص دست یافت.

همجوشی هسته‌ای نه‌تنها هیچ خطر فاجعه هسته‌ای ندارد بلکه زباله‌های رادیواکتیو بسیار کمتری نسبت به نیروگاه‌های فعلی تولید می‌کند. بنابراین همجوشی هسته‌ای یکی از بهترین راه‌ها برای تولید انرژی پاک و مقابله با گرمایش جهانی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۴۸ نفر در پی وقوع زمین‌لرزه‌های قدرتمند در سواحل غربی ژاپن کشته شدند

آیا انرژی حاصل از همجوشی هسته‌ای جذاب‌ترین انرژی تجدید‌پذیر جهان می‌شود؟

ثبت رکورد «خورشید مصنوعی» در کره جنوبی؛ دمای ۱۰۰ میلیون درجه برای ۲۰ ثانیه