Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبرد شدید در شهر محاصره شده آودیئیفکا؛ زلنسکی برای تامین کمک‌ها نظامی عازم برلین و پاریس شد

جنگ اوکراین
جنگ اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین روز جمعه گفت درگیری شدیدی در شهر محاصره شده آودیئیفکا در خط مقدم وجود دارد که به هدف اصلی روسیه در آستانه دومین سالگرد تهاجم این کشور تبدیل شده است.

آگهی

این اتفاق در حالی می‌افتد که ولودیمیر زلنسکی در تلاشی جدید برای تامین کمک‌های نظامی عازم برلین و پاریس شد. زلنسکی پیش از سفر به این دو شهر گفت که دولت او برای نجات جان انسان‌ها در این شهر که از سه طرف از سوی نیروهای روسیه محاصره شده است «همه کاری» انجام می‌دهد.

تصرف آودیئیفکا برای هدف روسیه در تضمین کنترل کامل بر دو استانی که منطقه صنعتی دونباس را تشکیل می‌دهد کلیدی است.

الکساندر تارنافسکی، ژنرال اوکراینی در شرق کشور در شبکه‌های اجتماعی گفت: «نبردهای شدیدی در داخل شهر در جریان است.»

وی افزود: «نیروهای ما از تمام قوا و ابزارهای موجود برای مهار دشمن استفاده می‌کنند.»

وی وضعیت در آودیئیفکا را «دشوار اما کنترل شده» خواند و گفت که فرماندهان موظف هستند «وضعیت را تحت ثبات در آورند.»

ارتش اوکراین نیز اعلام کرد که نیروهای این کشور در حال تقویت هستند و در مواضع خود ایستاده‌اند.

روسیه ماه‌ها در تلاش برای تصرف آودیئیفکا بوده است. سقوط این شهر یک پیروزی نمادین قابل توجه برای روسیه در آستانه ۲۴ فوریه سالگرد آغاز تهاجم خواهد بود.

اوکراین پیش از این روز پنجشنبه اعلام کرده بود که نیروهای جدیدی را به آودیئیفکااعزام می‌کند.

غیرنظامیان تخلیه شدند

سخنگوی ارتش اوکراین گفت که عملیات «پیچیده» برای آوردن تدارکات و تخلیه چند صد غیرنظامی باقی مانده آغاز شده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با استناد به گزارش اوکراینی‌ها به خبرنگاران در واشنگتن گفت: «آودیئیفکا در خطر سقوط است.»

از سوی دیگر زلنسکی در سخنرانی عصر روز گذشته خود گفت: «ما هر کاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که نیروهای ما از توانایی‌های مدیریتی و فن‌آوری کافی برای نجات جان هر چه بیشتر اوکراینی‌ها برخوردار هستند.»

نبرد برای این مرکز صنعتی که در کمتر از ۱۰ کیلومتری شمال شهر دونتسک قرار دارد یکی از خونبارترین‌ها در جنگ دوساله بوده است.

بسیاری آن را با نبر باخموت مقایسه می‌کنند که در آن ده‌ها هزار سرباز کشته شدند.

ضربه زدن به خطوط دفاعی کشیده شده اوکراین در آودیئیفکا، مهم‌ترین دستاورد ارضی مسکو از زمان تصرف باخموت در ماه مه گذشته است.

زلنسکی قرار بود روز جمعه به برلین و پاریس برود تا قراردادهای امنیتی را امضا کند و به‌دنبال حمایت نظامی بیشتر باشد. این سفر با بحث و جدل در کنگره ایالات متحده بر سر بسته کمک چند میلیاردی به اوکراین ضروری‌تر شده است.

آگهی

رهبران اوکراین بر وضعیت دشوار روز افزون در خطوط مقدم شرقی به دلیل کمبود مهمات و حملات جدید روسیه تاکید کرده‌اند.

علاوه بر بن‌بستی که در ایالات متحده وجود دارد، اتحادیه اروپا نیز اعتراف کرده است تنها می‌تواند نیمی از یک میلیون گلوله توپخانه‌ای را که وعده داده بود تا ماه مارس ارسال کند.

دولت آلمان گفته است که اولاف شولتس صدراعظم این کشور یک پیمان امنیتی دو جانبه را امضا می‌کند که «تعهدات امنیتی و حمایت بلند مدت از اوکراین» را پوشش می‌دهد.

ریاست جمهوری فرانسه نیز تایید کرد که یک توافقنامه امنیتی با اوکراین امضا می‌شود اما جزییاتی درباره محتوای آن ارائه نکرد.

آگهی

یک موسسه تحقیقاتی که بر کمک‌های نظامی نظارت می‌کند روز جمعه تخمین زد که اتحادیه اروپا باید حمایت نظامی خود از اوکراین را دو برابر کند تا شکاف ایالات متحده پر شود.

جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا با وجود اینکه فرماندهان اوکراینی و مقامات غربی گفته‌اند مهمات سربازان اوکراینی در حال تمام شدن است از صدور مجوز ۶۰ میلیارد دلار کمک نظامی جدید جلوگیری می‌کنند.

موسسه کیل مستقر در آلمان در گزارشی اعلام کرد: «بسیار مبهم است که آیا ایالات متحده کمک‌های نظامی بیشتری در سال ۲۰۲۴ ارسال خواهد کرد یا خیر.»

بر اساس داده‌های این موسسه، تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴، ایالات متحده ۴۲.۲ میلیارد یورو به اوکراین کمک نظامی کرده است. اتحادیه اروپا و ۲۷ عضو آن از آغاز جنگ وعده ۴۹.۷ میلیارد یورو کمک نظامی داده‌اند اما تنها ۳۵.۲ میلیارد یوروی آن را اختصاص داده‌اند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شادی پوتین از بزرگترین دستاورد پس از سقوط باهموت؛ سربازان اوکراین در شهر آودیئیفکا گرفتار شده‌اند

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

رویترز به نقل از منابع روسی: آمریکا پیشنهاد پوتین برای آتش‌بس در اوکراین را رد کرده است