Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویترز به نقل از منابع روسی: آمریکا پیشنهاد پوتین برای آتش‌بس در اوکراین را رد کرده است

جنگ اوکراین
جنگ اوکراین Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه منبع روسی آگاه به خبرگزاری رویترز گفتند که پس از تبادل پیام میان واسطه‌ها، آمریکا پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر آتش‌بس و توقف جنگ در اوکراین را رد کرده است.

آگهی

رد درخواست پوتین تقریبا همزمان شده است با آغاز سومین سال جنگ اوکراین، مرگبارترین درگیری نظامی در اروپا از جنگ جهانی دوم تا کنون و نیز نشان می‌دهد که دو ابرقدرت هسته‌ای جهان چقدر از هم فاصله دارند.

به نوشته رویترز، یک منبع آمریکایی وجود هرگونه تماس رسمی را تکذیب کرده و گفته واشنگتن در مذاکراتی که در آن اوکراین دخالتی نداشته باشد، شرکت نخواهد کرد.

به گفته منابع روسی، پوتین در سال ۲۰۲۳ به طور علنی و محرمانه از طریق واسطه‌ها، از جمله به واسطه متحدان عرب مسکو در خاورمیانه و دیگر کشورها، سیگنال‌هایی به واشنگتن ارسال کرده که نشان می‌داده او آماده بررسی آتش‌بس در اوکراین است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ظاهرا پوتین پیشنهاد توقف درگیری در خطوط کنونی را کرده و تمایلی به واگذاری هیچ بخشی از خاک اوکراین را که تحت کنترل روسیه است، نداشته، اما سیگنال فرستاده شده چیزی را ارائه داد که برخی در کرملین آن را بهترین راه برای رسیدن به نوعی صلح دانسته‌اند.

یک منبع ارشد روسی که از گفتگوها در اواخر سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ مطلع بوده و به دلیل حساسیت شرایط نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفت: «تماس با آمریکایی‌ها بی‌نتیجه ماند.»

منبع دوم روسی که رویترز از او نقل کرده و گفته که در جریان این تماس‌ها بوده گفت که آمریکایی‌ها از طریق واسطه‌ها به مسکو گفته‌اند که درباره آتش‌بس احتمالی بدون مشارکت اوکراین بحث نمی‌کنند و بنابراین تماس‌ها با شکست مواجه شده است.

منبع سومی که او هم از گفتگوها اطلاع داشته به رویترز گفته همه چیز با آمریکایی‌ها به هم ریخت. این منبع گفته که آمریکایی‌ها نمی‌خواستند اوکراین را تحت فشار قرار دهند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا ماه‌هاست که کنگره را برای تصویب کمک‌های بیشتر به اوکراین تحت فشار قرار داده، اما با مخالفت متحدان دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری مواجه شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید هرگز سلطه روسیه بر خاک کشورش را نمی‌پذیرد. او هرگونه تماس با روسیه را غیرقانونی اعلام کرده است.

رویترز همچنین نوشت یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، در واشنگتن گفته که ایالات متحده وارد هیچ گفتگوی غیرمستقیمی با روسیه نشده و دست از پشتیبانی اوکراین برنداشته است.

این مقام آمریکایی گفت به نظر می‌رسد گفتگوهای غیررسمی میان افرادی از روسیه که در دولت سمت ندارند، وجود داشته، اما ایالات متحده در این گفتگوها شرکت نداشته است.

این مقام آمریکایی گفت که پیشنهاد پوتین، بر اساس آنچه که به طور علنی گزارش شده، نسبت به خواسته‌های گذشته روسیه در مورد حفظ خاک اشغال شده اوکراین تغییری نکرده است.

پوتین هفته گذشته به مجری سابق فاکس نیوز آمریکا گفت که روسیه آماده «گفتگو» است.

تماس‌ها

به گفته سه منبع روسی مورد استناد رویترز، واسطه‌ها در اواخر سال ۲۰۲۳ در ترکیه با هم ملاقات کرده‌اند.

آگهی

یک منبع دیپلماتیک چهارمی هم به رویترز گفت که تماس میان روسیه و آمریکا وجود داشته است. تماس‌های غیررسمی از طریق واسطه‌ها به ابتکار روسیه انجام شده، اما به نظر می‌رسد که این تلاش هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است.

این مقام آمریکایی گفت که از موضوع تماس غیررسمی از طریق واسطه‌ها بی‌اطلاع است.

به گفته سه منبع روسی، سیگنال پوتین به واشنگتن مخابره شد و در آنجا مقامات ارشد ایالات متحده از جمله جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بیل برنز، رئیس سیا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده با یکدیگر دیدار کردند. یکی از این منابع گفته ایده این بود که سالیوان با مشاور سیاست خارجی پوتین، یوری اوچاکوف، گفتگو و مراحل بعدی را مشخص کند.

یکی از منابع روسی گفته اما زمانی که موضوع تماس در ژانویه مطرح شد، سالیوان به اوشاکوف گفت که واشنگتن مایل است در مورد سایر جنبه‌های این روابط گفتگو کند، اما در مورد آتش‌بس بدون اوکراین صحبت نخواهد کرد.

آگهی

مقام آمریکایی مخاطب خبرگزاری رویترز حاضر نشد در مورد جزئیات تماس‌های ادعایی سالیوان یا اینکه آیا اصولا چنین گفتگویی با اوچاکوف صورت گرفته است یا خیر، حرفی بزند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بئیوندید

پوتین جنگ را ادامه می‌دهد

یکی دیگر از منابع روسی به رویترز گفت که پوتین گفته: «می‌دانستم که آمریکایی‌ها کاری انجام نخواهند داد. آنها ریشه ارتباطی را دو ماه طول کشید تا به وجود بیاید، قطع کردند.»

یکی دیگر از منابع روسی گفت آمریکایی‌ها به روسیه بدگمانند و افزود: «آمریکایی‌ها باور نداشتند که پوتین در مورد آتش بس صادق باشد.»

آگهی

منابع روسی گفته‌اند کرملین اهمیت چندانی برای تماس‌های بیشتر با ایالات متحده در مورد این موضوع نمی‌بیند و بنابراین جنگ ادامه خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرملین: پوتین به آمریکا برای پایان دادن به جنگ اوکراین «چراغ سبز» نشان نداده است

وزارت دفاع آمریکا نسبت به همکاری چین و روسیه در «قطب شمال استراتژیک» هشدار داد؛ کرملین نابجا خواند

چرا آمریکا تصمیم گرفته است نیم میلیون جغد را بکشد؟