Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویترز: مصر در اقدامی پیشگیرانه منطقه‌ای را برای اسکان فلسطینی‌های غزه در خاک خود آماده می‌کند

فلسطینی‌ها در رفح
فلسطینی‌ها در رفح Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع گزارش داده که مصر در حال آماده‌سازی منطقه‌ای در مرز غزه است که در صورت حمله گسترده اسرائيل به رفح، فلسطینی‌ها را در آن سوی مرز اسکان دهد.

آگهی

مصر بارها به صورت رسمی چنین گزارش‌هایی را تکذیب کرده و هشدار داده است که حمله ویرانگر اسرائيل به رفح که باعث آوارگی بیشتر فلسطینی‌ها و حرکت آنها به سمت صحرای سینا خواهد شد کاملا غیرقابل قبول است. 

پیش از این سایر کشورهای عربی مانند اردن نیز هشدارهای مشابهی داده‌اند. ایالات متحده هم بارها گفته که با هرگونه جابه‌جایی فلسطینی‌ها از غزه مخالفت خواهد کرد. 

با این حال رویترز مدعی شده که یکی از منابع به اطلاع این خبرگزاری رسانده که مصر با وجود خوشبینی نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات برقراری آتش‌بس تلاش دارد با ایجاد چنین منطقه‌ای در مرز خود را برای شرایط اضطراری آماده کند. این منبع افزوده این اقدام موقتی و پیشگیرانه خواهد بود. 

همچنین سه منبع امنیتی نیز گفتند که مصر آماده سازی یک منطقه بیابانی با برخی امکانات اولیه را که می تواند برای پناه دادن به فلسطینی ها مورد استفاده قرار گیرد، آغاز کرده است. منابعی که رویترز برای این گزارش با آنها صحبت کرده به دلیل حساسیت موضوع از ذکر نام خودداری کردند.

اسرائیل گفته است که برای از بین بردن حماس قصد دارد به رفح که بیش از یک میلیون نفر از فلسطینی‌های ساکن غزه به آنجا پناه برده اند حمله کند. طرح اسرائيل در حالی است که پیشتر فلسطینی‌های نوار غزه بنا به هشدار اسرائيل از سایر نقاط این باریکه راهی رفح شدند و حالا اسرائيل قصد دارد به این منطقه نیز حمله کند. 

مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و رئیس بخش امدادرسانی این نهاد روز پنجشنبه گفت که تصور اینکه مردم غزه می توانند به مکان امنی تخلیه شوند یک توهم است و نسبت به احتمال سرازیر شدن فلسطینیان به مصر در صورت آغاز عملیات نظامی گسترده اسرائيل در رفح هشدار داد. این مقام سازمان ملل همچنین تاکید کرد که چنین سناریویی یک کابوس برای مصر است. 

یکی از منابع رویترز به این خبرگزاری گفته که مصر ساخت یک کمپ در نزدیکی مرز با نوار غزه را از ۳ یا ۴ روز پیش آغاز کرده است. رئیس سرویس اطلاعات دولتی مصر در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌های این منابع، گفت: «چنین چیزهایی اصلا صحت ندارند. همانطور که برادران فلسطینی ما گفته‌اند و ما هم تاکید کرده‌ایم، اصلا امکان و آمادگی برای این اقدام وجود ندارد.» 

در همین حال بنیاد حقوق بشر سینا که یک سازمان فعال در منطقه است روز دوشنبه تصاویری را منتشر کرد که در آن کامیون‌های و جرثقیل‌ها در حال کار در این منطقه هستند و همچنین تصاویری از موانع بتنی در این محدوده مشاهده شده است. یکی دیگر از منابع رویترز به این خبرگزاری گفته که بنیاد سینا کار ساخت و ساز برای ایجاد یک منطقه امن موقت را برعهده گرفته تا در صورت مهاجرت دسته‌جمعی فلسطینی‌ها مورد استفاده قرار گیرد. 

رویترز تاکید کرده که نمی‌تواند به صورت مستقل صحت زمانی و مکانی این ویدیوها را صحت‌سنجی کند. 

به گفته آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد، حدود یک ۱.۵ میلیون فلسطینی در حال حاضر در رفح پناه گرفته‌اند که این تعداد بیش از نیمی از جمعیت نوار غزه است.

اسرائیل می گوید برای از بین بردن حماس، باید حملات خود را به رفح گسترش دهد. این در حالی‌است که تا همین حالا سربازان اسرائيلی بیش از ۲۸ هزار انسان را در نوار غزه کشته‌اند و همچنان هم رهبران ارشد حماس صحیح و سالم هستند و این غیرنظامیان بی‌گناه‌اند که هر روز جان خود را در اثر حملات اسرائيل از دست می‌دهند. 

ادامه فشارها و تاکید اسرائيل بر انجام این حملات مخالفت‌های بین‌المللی گسترده‌ای را به همراه داشته و حتی جو بایدن، رئيس جمهور آمریکا هم تاکید کرده که اسرائيل نباید بدون برنامه‌ای مشخص برای تضمین امنیت مردمی که در رفح پناه گرفته‌اند عملیات در این منطقه را ادامه دهد. 

با این حال بنیامین نتانیاهو بی توجه به این هشدارها و انتقادات همچنان سیاست‌های مد نظر خود را با همراهی دیگر اعضای کابینه تندرو و دست راستی‌اش پی می‌گیرد و مشخص نیست چه تعداد فلسطینی دیگر باید کشته شوند تا بالاخره جنگ در نوار غزه به پایان برسد. 

نتانیاهو مدعی شده که فلسطینی‌ها می‌توانند به مناطقی در شمال رفح که توسط ارتش پاکسازی شده بروند اما او به این نکته اشاره‌ای نکرده که این افراد پیشتر بنا به دستورات خود او از شمال به جنوب نقل مکان کرده بودند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جنگ غزه فشار زیادی را بر روابط مصر و اسرائیل آورده و حتی قاهره تهدید کرده در صورت حمله اسرائيل به نوار غزه توافقنامه صل میان دو کشور که در سال ۱۹۷۹ به امضا رسید، مورد تهدید واقع خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله اسرائیل به رفح پس از هشدار نتانیاهو؛ ۲۸ فلسطینی کشته شدند

حمله به آخرین پناهگاه فلسطینیان نوار غزه؛ نتانیاهو دستور برنامه‌ریزی برای تخلیه شهر رفح را صادر کرد

گزارش‌ها از تهدید مصر به تعلیق توافق صلح با اسرائیل در صورت حمله به رفح