تولد دومین بچه گوریل در یک ماه اخیر در باغ وحش لندن

گوریل باغ وحش بریتانیا. عکس: آرشیو
گوریل باغ وحش بریتانیا. عکس: آرشیو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات باغ وحش لندن روز سه‌شنبه ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) اعلام کردند برای دومین بار در یک ماه گذشته، یک بچه گوریل جلگه‌ای غربی در معرض خطر انقراض در این باغ وحش به دنیا امده است.

آگهی

گوریل‌های جلگه‌ای غربی، که یک زیرگونه از گوریل‌های غربی به شمار می‌روند، در جنگل‌های بارانی متراکم و عمدتاً دورافتاده در غرب و مرکز آفریقا زندگی می‌کنند و به‌عنوان حیوانات در معرض خطر بالای انقراض طبقه‌بندی می‌شوند.

بنابر اعلام انجمن جانورشناسی لندن، جمعیت این گوریل‌ها در طول ۲۵ سال گذشته بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته است که علت آن عمدتاً جنگل‌زدایی، شکار غیرقانونی و بیماری دانسته می‌شود.

نوزاد گوریل جدید که جنسیتش هنوز اعلام نشده است، در ۸ فوریه از مادرش «افی» به دنیا آمد و به منطقه زیست جمعی گوریل‌ها آورده شد. تولد این نوزاد گوریل سه هفته و نیم پس از تولد نوزاد گوریل دیگری به نام «مجوکو» اتفاق می‌افتد.

کاترین سندرز، مدیر بخش پستانداران باغ وحش لندن، در این باره گفت: «ما از اینکه در مدت یک ماه دومین نوزاد گوریل در باغ وحش لندن به دنیا می‌آید روی ابرها هستیم.»

او اضافه کرد: «این نوزادان، ارزش افزوده مهمی برای برنامه پرورش حفاظتی این گونه در معرض خطر به حساب می‌آیند.»

گوریل‌های جلگه‌ای غربی با موهای قهوه‌ای مایل به خاکستری و سینه‌هایی قهوه‌ای رنگ، به لحاظ جثه از سایر زیرگونه‌های گوریل کمی کوچکتر هستند.

آنها همچنین جمجمه‌هایی پهن‌تر، استخوان‌های پیشانی برجسته‌تر و ابرو و گوش‌های کوچکتر دارند. این دسته گوریل‌ها در گروه‌هایی خانوادگی زندگی می‌کنند که توسط یک گوریل پشت نقره‌ای نر رهبری می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تعداد دقیق گوریل‌های جلگه‌ای غربی مشخص نیست، زیرا آنها در برخی از متراکم‌ترین و دورافتاده‌ترین جنگل‌های بارانی آفریقا زندگی می‌کنند. با این حال صندوق جهانی حیات وحش جمعیت این گوریل‌ها را در حال حاضر در حدود ۱۰۰ هزار عدد تخمین می‌زند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوریل‌های باغ‌وحش آتلانتا در آمریکا به کرونا مبتلا شدند

چرا گوریل‌ها به سینه خود مشت می زنند؟

نام اولین گوریل متولد شده در باغ‌وحش برلین طی ۱۶ سال اخیر انتخاب شد