Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افزایش ۱۰ برابری مهاجرت از غرب آفریقا به اروپا؛ فرانتکس: توقف مهاجرت غیر ممکن است

مهاجران غیرقانونی در اقیانوس اطلس
مهاجران غیرقانونی در اقیانوس اطلس Copyright Paolo Santalucia/AP
Copyright Paolo Santalucia/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر اجرایی فرانتکس، آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا، معتقد است که توقف کامل مهاجرت به سمت اروپا غیر ممکن است.

آگهی

طبق آمار، مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا از غرب آفریقا در ژانویه بیش از ده برابر افزایش یافته است. هانس لایتنس، رئیس فرانتکس معتقد است که توقف کامل جابجایی مردم غیر ممکن است.

وی به رویترز گفت: «مهاجرت یک پدیده جهانی است. ما باید مهاجرت را مدیریت کنیم زیرا نمی‌توانیم با مهاجرت مدیریت نشده به اروپا مقابله کنیم. اما توقف کامل از نظر من بسیار دشوار به نظر می‌رسد نه اینکه بگوییم غیر ممکن است.»

لایتنس گفت که مدیریت منظم مرزهای خارجی اتحادیه اروپا بخش مهمی از «سرمایه‌گذاری اروپایی» گسترده‌تر است که برای رویارویی با این چالش لازم است. وی بر نیاز به کمک‌های توسعه‌ای و سایر اشکال همکاری از سوی اتحادیه اروپا و کمک‌های دیگر به کشورهای خارجی تاکید کرد.

فرانتکس سال گذشته ۳۸۰ هزار گذرگاه مرزی غیرقانونی را ثبت کرد که بالاترین میزان از سال ۲۰۱۶ است.

هاینتس تخمین می‌زند که این روند صعودی در سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا کند. او گفت: «فکر نمی‌کنم روند جدیدی در کاهش تعداد وجود داشته باشد.» او پیش بینی می‌کند که افراد بیشتری از کشورهای جنوب صحرای آفریقا برای سفر به اروپا تلاش کنند.

افرادی که از جنگ فرار می‌کنند حق پناهندگی در اتحادیه اروپا را دارند همانطور که این بلوک به میلیون‌های اوکراینی که از سال ۲۰۲۲ به دلیل تهاجم روسیه از کشورشان گریخته‌اند پناه داده است.

رویترز داده‌های فرانتکس در ژانویه ۲۰۲۴ را قبل از انتشار رسمی رویت کرده است. طبق این گزارش اقیانوس اطلس شلوغ‌ترین مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا است که تقریبا نیمی از مجموع نزدیک به ۱۴ هزار ورودی ماه گذشته را تشکیل می‌دهد.

ورود نامنظم به‌طور کلی نسبت به سال گذشته و به میزان یک سوم از دسامبر گذشته کاهش یافته است زیرا ماه‌های زمستان معمولا شمار مهاجران کاهش پیدا می‌کند.

داده‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که سال گذشته بیش از سه هزار و ۷۰۰ مهاجر در راه اروپا جان خود را از دست داده‌اند که مرگبارترین آن‌ها در شهر ساحلی استکاتو دی کوترو ایتالیا و جزیره پیلوس یونان رخ داده است.

از زمانی که بیش از یک میلیون نفر که اغلب سوری بودند از طریق دریای مدیترانه در سال ۲۰۱۵ وارد اروپا شدند تفکرات ضد مهاجرت در سراسر اتحادیه اروپا افزایش پیدا کرد.

حال در مبارزه‌های انتخاباتی وعده‌های کاهش مهاجران یکی از وعده‌های کلیدی به حساب می‌آیند.

لاینتس گفت که افزایش شمار برگرداندن (دیپورت)، پناهجویانی که پرونده آن‌ها رد شده است برای بازسازی اعتماد اروپایی‌ها کلیدی است.

او می‌گوید که یک عملیات دیپورت معتبر برای نشان دادن به ساکنان اروپا و مهاجران بسیار مهم است.

او از پیمان مهاجرتی جدید اتحادیه اروپا استقبال کرد اما گفت که ۲۷ کشور کار زیادی برای دیپورت دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند

محافظه‌کاران آلمان متعهد شدند که در برابر دیدگاه جریان راست‌افراطی در مورد مهاجرت بایستند

موج جدید مهاجرت غیرقانونی به ایالات متحده؛ بلینکن در راه مکزیک برای تقویت اقدامات قهری علیه مهاجران