Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه پس از جنگنده‌های آمریکایی چشم به یوروفایترهای اروپا دوخته است

جنگنده یوروفایتر
جنگنده یوروفایتر Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به دنبال اعلام پیشرفت آمریکا در روند فروش ۲۳ میلیارد دلاری جنگنده‌های اف۱۶ خود به آنکارا، یک مقام وزارت دفاع ترکیه روز پنجشنبه یکم فوریه (۱۲ بهمن) گفت که کشورش همچنان علاقه‌مند به خرید ۴۰ جت یوروفایتر تایفون است.

آگهی

در ماه نوامبر ۲۰۲۳، ترکیه اعلام کرده بود که در حال مذاکره با بریتانیا و اسپانیا برای خرید جنگنده تایفون است، اما آلمان این موضوع را رد کرد. 

در آن زمان، یک منبع وزارت دفاع ترکیه گفت که مذاکرات با اروپایی‌ها پس از آن آغاز شد که آنکارا درخواست رسمی خرید جت‌های اف۱۶ را که برای نخستین بار در اکتبر ۲۰۲۱ مطرح شده بودند، به آمریکا داد.

یک روز پس از تصویب نهایی موافقت مجلس ترکیه با عضویت سوئد در ناتو در هفته گذشته، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، به طور رسمی کنگره را از قصد خود برای ادامه فروش ۴۰ فروند هواپیمای لاکهید مارتین، مدل‌های جدید اف۱۶ و نزدیک به ۸۰ کیت مدرن‌سازی به ترکیه مطلع کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک مقام وزارت دفاع ترکیه که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت اگرچه انتظار ندارد کنگره جلوی فروش اف۱۶ را بگیرد، اما ترکیه همچنان خواهان خرید جت‌های یوروفایتر تایفون است.

این مقام همچنین گفته است: «ما همچنان علاقه‌مند هستیم و انتظار داریم آلمان، عضو کنسرسیوم، رویکرد مثبتی در این زمینه داشته باشد.»

جنگنده یوروفایتر تایفون توسط کنسرسیومی متشکل از آلمان، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا به نمایندگی از ایرباس، سامانه بی‌اِی‌ای و لئوناردو تولید می‌شود.

ترکیه که مشتاق ارتقای نیروی هوایی خود است، همچنین در حال پیشبرد طرح تولید جنگنده ملی خود با همکاری بی‌اِی‌ای است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحویل «یوروفایتر تایفون» به عربستان؛ بریتانیا با استناد به ایران موافق اما آلمان مردد است

نخستین «یوروفایتر تایفون» برای تامین امنیت مسابقات جام جهانی تحویل قطر شد

ناوگان هوایی آلمان با ۹۳ یوروفایتر و ۴۵ جنگنده اف‌۱۸ به روز می‌شود