Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران و پاکستان برای گسترش همکاری‌های امنیتی پس از تنش‌های اخیر توافق کردند

حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزاری خارجه ایران و پاکستان پس از چند روز تنش نظامی و سیاسی میان دو کشور در نشست مشترکی در اسلام‌آباد اعلام کردند که به حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر احترام می‌گذارند.

آگهی

برای نخستین بار پس از تنش‌های اخیر بین ایران و پاکستان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه ۲۹ ژانویه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی، نظامی و امنیتی وارد اسلام‌آباد شد تا با مقام‌های این کشور دیدار و گفتگو کند.

وزرای خارجه پاکستان و ایران در نشست مشترک مطبوعاتی خود با بیان اینکه بر تلاش‌های خود برای بهبود روابط میان دو کشور خواهند افزود، بر گسترش همکاری‌های امنیتی میان تهران و اسلام‌آباد تأکید کردند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفت که تهران و اسلام‌آباد «اتفاق نظر» دارند که مرزهای دو کشور را به مرزهای اقتصادی، توسعه و مرزهای رفاه مردم ساکن در هر دو سوی مرز «تغییر» دهند.

آقای امیرعبداللهیان همچنین اعلام کرد که پاکستان از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران برای سفر به این کشور دعوت کرده‌ است.

جلیل عباس جیلانی، وزیر خارجه پاکستان هم گفت که دو کشور برای مبارزه با تروریسم در مناطق مربوطه خود و رفع نگرانی‌های یکدیگر «توافق» کرده‌اند.

آقای جیلانی در ادامه گفت که «دو کشور همسایه توانستند به سرعت سوءتفاهم‌ها را حل کنند.»

سفر آقای امیرعبداللهیان به اسلام‌آباد پس از آن انجام می‌شود که حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به بخش‌های از خاک پاکستان روابط دو کشور را وارد تنش کرده بود. مقام‌های جمهوری اسلامی ادعا دارند که در آن حملات پایگاه گروه جیش العدل در ایالت بلوچستان پاکستان را مورد هدف قرار داده‌اند. 

پاکستان نیز در پاسخ متقابل  یک روستای مرزی ایران را در نزدیکی شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان ایران هدف قرار داد. گفته می‌شود در این حمله دستکم ۱۰ نفر از جمله چهار کودک کشته شدند.

ایرنا گزارش داده که سفر آقای امیرعبداللهیان به اسلام‌آباد بنا به دعوت جلیل عباس جیلانی، وزیر خارجه پاکستان انجام شده است.

هم‌زمان با دیدار وزرای خارجه ایران و پاکستان، فرمانده مرزبانی انتظامی ایران از انهدام «یک گروهک تروریستی» در درگیری مسلحانه در منطقه جکیگور در مرز دو کشور خبر داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پس از تنش‌های اخیر و موشک پراکنی متقابل دو کشور، تهران و اسلام آباد تصمیم گرفتند که بحران را در همین سطح متوقف کنند و هر دو بر لزوم پایان دادن به تنش و بازگشت به روند پیشین مناسبات تاکید کردند.

این دومین سفر امیرعبداللهیان در سال جاری خورشیدی به پاکستان است و وزیر خارجه ایران قرار است در این سفر با نخست وزیر و همچنین فرمانده ارتش پاکستان نیز دیدار و گفتگو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افراد مسلح ۹ تبعه غیرایرانی را در نزدیکی مرز پاکستان کشتند

«آشتی» پاکستان و ایران؛ آیا چین میانجی‌گری کرد؟

پاکستان خطاب به ایران پس از حملات متقابل موشکی: خواهان گفتگو و همکاری در تمام مسائل هستیم