Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش‌ها به رد صلاحیت روحانی؛ آیا نواصولگرایان پیروز میدان خواهند بود؟

رد صلاحیت حست روحانی توسط شورای نگهبان برای نامزدی در انتخابت ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری
رد صلاحیت حست روحانی توسط شورای نگهبان برای نامزدی در انتخابت ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رد صلاحیت حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین ایران توسط شورای نگهبان برای نامزدی در انتخابت ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری به مهم‌ترین خبر محافل سیاسی ایران تبدیل شده است.

آگهی

منتقدان شورای نگهبان قانون اساسی ایران رد صلاحیت آقای روحانی را نشانه «ترس اقلیت تمامیت‌خواه از انتخابات رقابتی» دانسته‌اند.

اما در مقابل، اصولگراهای تندرو با استقبال از رد صلاحیت آقای روحانی، روزشماری خود را برای «محاکمه او و روشن شدن برخی از ابهام‌ها» آغاز کردند.

حمید رسایی، فعال اصولگرا در حساب کاربری خود در شبکه ایکس با «بدیهی» دانستن رد صلاحیت آقای روحانی توسط شورای نگهبان، نوشت: «حالا باید برای محاکمه روحانی و روشن شدن برخی ابهامات روزشماری کنیم.»

واکنش حمید رسایی، فعال اصولگرا

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد و عضو جبهه پایداری هم از روحانی به عنوان فردی که «استعداد و اراده سقیفه‌سازی» داشت، نام برد.

اشاره آقای کریمی قدوسی به واژه «سقیفه» به موضوع «سقیفه بنی‌ساعده» و انتخاب جانشین پیامبر اسلام برمی‌گردد که در جریان آن، مسلمانان با ابوبکر بیعت کردند.

بنابراین استفاده آقای کریمی قدوسی از واژه «سقیفه‌» به نگرانی او و همفکرانش از تاثیر حضور امثال افرادی مانند آقای روحانی در مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب رهبر آینده ایران برمی‌گردد.

اما عباس عبدی از منتقدان وضعیت موجود در ایران در حساب کاربری خود در شبکه ایکس نوشت: «در نقد ردصلاحیت روحانی، به گذشته او اشاره می‌شود، ولی چنین فهمیده می‌شود که ردصلاحیت‌ها مربوط به احتمالات آینده است و ربطی به گذشته ندارد.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی و یکی از چهره‌های امنیتی پیشین در ایران صریح‌تر به این موضوع پرداخته است. او در حساب کاربری خود در شکبه اجتماعی ایکس نوشت: «مصلحت نبود یا صلاحیت؟»

علی جنتی، فرزند احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و وزیر ارشاد در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی هم در یادداشتی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «اقلیت تمامیت‌خواه حاکم حضور رئیس جمهور سابق را نیز در مجلس خبرگان برنتافت تا این نهاد هم بطورکامل درقبضه آنان قرارگیرد.»

واکنش عباس عبدی، روزنامه نگار

از همین رو اسحاق جهانگیری، معاون اول آقای روحانی در دوران ریاست جمهوری‌اش این سؤال را مطرح کرد «این چه سازوکاری است که در هر انتخاباتی بسیاری از شخصیت‌ها و مسئولان عالی‌رتبه مثل رؤسای جمهور و ... ردصلاحیت شده یا کنار گذاشته می‌شوند؟»

حسن روحانی در حالی برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رد صلاحیت شده که او از دوره سوم تاکنون عضو مجلس خبرگان رهبری است و به غیر از آن، ۸ سال رئیس جمهور، ۱۶ سال دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده رهبر ایران در این نهاد و ۲۰ سال هم نماینده مجلس بوده است.

در این میان، برخی از منتقدان شورای نگهبان بر این نظرند که جریانی در ساختار حکومت ایران به دنبال «مشارکت حداقلی» در انتخابات هستند، نکته‌ای که آقای روحانی در بیانیه روز گذشته خود هم به آن اشاره کرد.

آقای روحانی در بیانیه خود نوشته بود: «با این شواهد روشن، دیگر تردیدی نمی‌ماند که اقلیت حاکم، رسماً و علناً کاهش حضور مردم در انتخابات را می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند انتخابات و صندوق را از تعیین‌کنندگی در سرنوشت مردم بیاندازند تا خود بتوانند با تصمیمات محفلی، سرنوشت مردم را تعیین کنند.»

بر این اساس آقای جهانگیری پرسیده است «این چه مصلحتی است که با رد صلاحیت جمع زیادی از نامزدهای انتخابات مجلس، شرایط برگزاری انتخابات پرشور و رقابتی نادیده گرفته می‌شود؟»

برخی دیگر از مقام‌های ارشد پیشین ایران هم بر این نظرند که «اقلیت حاکم» به دنبال پیاده کردن چهره‌های مهمی مانند آقای روحانی از قطار انقلاب است.

واکنش عباس صالحی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات

سید عباس صالحی، دیگر وزیر ارشاد دولت آقای روحانی و مدیر مسئول روزنامه اطلاعات در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس درباره نتیجه این اقدام «اقلیت حاکم» نوشت: «وقتی از قطار انقلاب افراد و گروه‌ها را پیاده و بلکه پرتاب و بی‌حیثیت می‌کنیم، ساده‌ترین برداشت این است که چرا سوار شویم که چنین سرنوشتی پیدا کنیم؟! و وقتی بر نامداران انقلاب چنین روا می‌داریم، تکلیف این قطار را از آغاز تا پایان تعیین کرده‌ایم!!»

البته علی جنتی بی‌پرواتر به ردصلاحیت‌کنندگان حمله کرده است: «ردصلاحیت دکتر روحانی برگ دیگری از رسوائی کسانی است که قانون اساسی را به سخره گرفته‌اند.»

او خطاب به آن‌ها گفته است که «منتظر مشارکت اقلیت در انتخابات باشید.»

آگهی

با توجه به نارضایتی‌های رو به افزایش مردم از نظام سیاسی حاکم، بخصوص پس از اعتراض‌های سال ۱۴۰۱ و همچنین غیررقابتی بودن انتخابات در ایران، پیش‌بینی می‌شود که درصد مشارکت در انتخابات پیش رو پایین باشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال فشار «نواصولگرایان» نظام سیاسی ایران به نتیجه رسید و مهر ردصلاحیت بر پرونده ثبت نام حسن روحانی برای انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری زده شد، همان مهری که پیش از این نیز بر پرونده اکبر هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی، سیدحسن خمینی و محمود احمدی‌نژاد زده شده بود.

قرار است انتخابات مجلس ایران و مجلس خبرگان رهبری روز ۱۱ اسفند در سراسر کشور برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی در واکنش به رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان: صلاحیت تعیین مصالح کشور را ندارید

کشمکش ۶ ماهه با شورای نگهبان؛ لاریجانی: یک کلام بگویید بنا داشتیم شما را حذف کنیم

ردصلاحیت‌ها در ایران؛ از نامه روحانی به رهبر تا روایت کیهان از «شرایط متفاوت با سال ۸۴»