Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نشست حامیان کی‌یف در پنتاگون؛ واشنگتن پول بیشتری برای کمک به اوکراین در اختیار ندارد

نشست ماه دسامبر وزرای دفاع آمریکا و اوکراین در پنتاگون
نشست ماه دسامبر وزرای دفاع آمریکا و اوکراین در پنتاگون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن در حالی میزبان نشست نمایندگان پنجاه کشور حامی کی‌یف است که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است پول بیشتری برای کمک به اوکراین در جیب ندارد.

آگهی

این شرایط برای نخستین بار پس از تاسیس یک گروه بین‌المللی حمایت از اوکراین توسط لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا رقم خورده که کشورش بودجه لازم برای تهیه و ارسال موشک‌ها و مهمات مورد نیاز اوکراین را در اختیار ندارد.

ایالات متحده برای پر کردن این شکاف و تا زمان تصویب بودجه لازم در کنگره که زمینه ارسال کمک‌های بیشتر تسلیحاتی به اوکراین را فراهم می‌کند به متحدان خود روی آورده تا این‌بار در نشست ماهانه نمایندگان پنجاه عضو گروه بین‌المللی کمک وعده مساعدت‌های بیشتری را دریافت کند.

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت که جلسه روز سه‌شنبه اعضای گروه بین‌المللی کمک به اوکراین بر روی نیازهای بلندمدت متمرکز خواهد بود.

وی افزود: «اگرچه ما در حال حاضر قادر به ارائه کمک‌های امنیتی خود نیستیم، اما شرکای ما به ارسال این کمک‌ها ادامه می دهند.»

روسیه روز سه شنبه از شلیک بیش از ۴۰ موشک بالستیک، کروز، ضد هوایی و هدایت شونده به سوی دو شهر بزرگ اوگراین خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در پی برخورد این موشک‌ها به چندین ساختمان مسکونی در شهرهای بزرگ اوکراین دست کم پنج نفر کشته شدند.

این در حالیست که اسپوتنیک در گزارشی مدعی شد که نیروهای ارتش اروسیه صبح سه‌شنبه در حملات موشکی گسترده خود «تأسیسات مجتمع نظامی-صنعتی اوکراین» را که در آن موشک، مهمات و دیگر تجهیزات نظامی تولید می‌شد، هدف قرار دادند.

این حمله یک روز پس از آن صورت گرفت که مسکو هرگونه توافق میان کی‌‌یف و متحدان غربی برای پایان دادن به جنگ تقریبا دو ساله جاری در اوکراین را رد کرده بود.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که پدافند هوایی اوکراین حدود ۲۱ موشک روسی پرتاب شده به سوی این کشور را در روز سه‌شنبه رهگیری کرد و دست کم ۲۰ نفر در پی این حملات در چهار نقطه از پایتخت مجروح شدند.

معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه گفته بود که سامانه‌های پدافند هوایی و مهمات همچنان جزو نیازهای اصلی اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه به حساب می‌آیند.

پنتاگون ۲۷ دسامبر گذشته آخرین بسته کمک نظامی و امنیتی ۲۵۰ میلیون دلاری خود را که شامل گلوله های توپ ۱۵۵ میلی‌متری، موشک‌های ضد هوایی استینگر و سایر اقلام پرتقاضا از سوی کی‌یف بود از انبارهای تسلیحاتی موجود ایالات متحده تامین و برای اوکراین ارسال کرد.

ایالات متحده از آن زمان تاکنون قادر به تأمین مهمات بیشتری نبوده است زیرا پول کافی برای تکمیل و جایگزینی آن ذخایر تمام شده و کنگره هنوز بودجه بیشتری را برای این منظور تأیید نکرده است.

در حال حاضر بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار کمک در نظر گرفته شده از سوی ایالات متحده برای اوکراین و اسرائیل به دلیل اختلاف نظر میان کنگره و کاخ سفید بر سر دیگر اولویت‌های سیاسی، از جمله امنیت بیشتر مرز‌های ایالات متحده و مکزیک، متوقف شده است.

جلسه روز سه‌شنبه وزیر دفاع آمریکا با نمایندگان پنجاه کشور متحد و حامی اوکراین قرار است به صورت مجازی برگزار شود زیرا اقای آستین دوران نقاهت پس از درمان پروستات را در خانه طی می‌کند.

ایالات متحده از زمان تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ تاکنون بیش از ۴۴.۲ میلیارد دلار کمک نظامی و امنیتی در اختیار کی‌یف قرار داده است.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، حدود ۲۳.۶ میلیارد دلار از این کمک‌ها به صورت مستقیم از ذخایر نظامی موجود تامین شده و تقریباً ۱۹ میلیارد دلار نیز در قالب قراردادهای نظامی بلندمدت برای سفارش تجهیزات ارسالی هزینه شده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحول سیاست غرب در قبال جنگ اوکراین؛آیا کی‌یف با تسلیحات آمریکایی و اروپایی به خاک روسیه حمله می‌کند؟

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد

ایالات متحده کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین اختصاص داد