Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تعلل کنگره آمریکا در کمک به اوکراین؛ کاخ سفید: اگر اقدامی صورت نگیرد تا آخر ماه پولی نمی‌ماند

الاندا یانگ، رئیس اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید
الاندا یانگ، رئیس اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ سفید روز دوشنبه هشدار داد که اگر کنگره آمریکا تا پایان سال جاری میلادی اقدامی نکند، دیگر پولی در جهت تامین تسلیحات به اوکراین ندارد. کاخ سفید در مورد هزینه‌کردهای قبلی برای اوکراین توضیح داد.

آگهی

شالاندا یانگ، رئیس اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید روز دوشنبه در نامه‌ای خطاب به مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و دیگر رهبران کنگره آمریکا (شامل حکیم جفریز رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، چارلز شومر رهبر اکثریت سنا، و میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا) هشدار داد که زمان و پول ایالات متحده برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه رو به اتمام است.

خانم یانگ در نامه‌ای که توسط کاخ سفید منتشر شد، خاطر نشان می‌کند که قطع بودجه و قطع ارسال تسلیحات به اوکراین، احتمال پیروزی روسیه را افزایش می دهد.

او نوشت: «واضح بگویم، اگر کنگره دست نجنباند، به پایان سال نرسیده [کمتر از یک ماه دیگر]، منابع ما برای تهیه تسلیحات و تجهیزات بیشتر برای اوکراین و همچنین تهیه تجهیزات از محل ذخایر نظامی ایالات متحده تمام خواهد شد.» 

آمریکا چقدر برای اوکراین خرج کرده است؟

یانگ به تفصیل توضیح می‌دهد که دولت آمریکا چگونه از حدود ۱۱۱ میلیارد دلاری که قبلا برای کمک به اوکراین اختصاص یافته بود، خرج کرده است.

یانگ نوشت: «پنتاگون تا اواسط نوامبر امسال، ۹۷ درصد از ۶۲.۳ میلیارد دلاری را که دریافت کرده بود را استفاده کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز تمام ۴.۷ میلیارد دلاری که برای کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های اقتصادی و امنیتی غیرنظامی گرفته بود را خرج کرده است.»

رئیس اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید در ادامه این نامه آورده است که تقریبا ۶۰ درصد از پولی که برای حمایت از اوکراین تصویب شده است، پایه صنعت دفاعی ایالات متحده را تقویت کرده که به نفع شرکت‌های داخلی بوده است، چرا که آن‌ها هستند که تسلیحات اضافی برای اوکراینی‌ها میسازند و باید ذخایر خود را نیز پر ‌کنند.»

خانم یانگ نوشت، اگر با درخواست کاخ سفید برای اختصاص بودجه تکمیلی موافقت شود، در حقیقت کنگره ۵۰ میلیارد دلار دیگر را به پایگاه صنعتی دفاعی آمریکا اختصاص خواهد داد.

جریان در خواست بودجه تکمیلی دولت دموکرات آمریکا و تعلل نمایندگان جمهوریخواهان چیست؟

جو بایدن و ولودیمیر زلنسکی در جریان دیدار در کاخ سفید به تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲
جو بایدن و ولودیمیر زلنسکی در جریان دیدار در کاخ سفید به تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲آسوشیتدپرس

دولت جو بایدن، در اواخر ماه اکتبر سال جاری میلادی از کنگره آمریکا برای تأمین مالی طرح‌های بلندپروازانه خود برای اوکراین، اسرائیل و امنیت مرزهای آمریکا، حدود ۱۰۶ میلیارد دلار بودجه تکمیلی درخواست کرد. استدلال کاخ سفید اسن است که این درخواست در حقیقت برای امنیت ملی ایالات متحده اهمیت حیاتی دارد.

از محل این بودجه تکمیلی، تقریبا ۶۱ میلیارد دلار برای اوکراین خواهد بود که ۳۰ میلیارد دلار آن صرف تامین تجهیزات برای اوکراین از ذخایر پنتاگون و جایگزین کردن آن‌ها خواهد بود.

از آنجائیکه جمهوری‌خواهان با اکثریت اندکی کنترل مجلس نمایندگان را به دست دارند، قانونگذاران راست گرا با اصل ضرورت تامین مالی اوکراین مشکل دارند.

جو بایدن برای افکار عمومی آمریکا روشن ساخته است که پس لرزه‌های نبرد در اوکراین در داخل آمریکا حائز پیامدهایی خواهد بود. او تاکید کرده است که اگرچه این درگیری به لحاظ جغرافیایی از آمریکا دور است اما پیروزی روسیه عواقب سنگینی برای دموکراسی‌های سراسر جهان خواهد داشت و در نهایت می‌تواند ایالات متحده را وارد یک درگیری بزرگ‌تر کند.

مایک جانسون که تقریبا همزمان با درخواست کمک مالی تکمیلی کاخ سفید به جایگاه ریاست مجلس نمایندگان آمریکا نائل شد، هفته گذشته با اطمینان گفت که بودجه اوکراین و اسرائیل مهر تایید مجلس نمایندگان را خواهد گرفت. اما او در عین حال متذکر شد که بهتر است کمک‌ها به اوکراین و اسرائیل به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناتو مسیر عضویت اوکراین را «غیرقابل بازگشت» خواند اما تحقق آن را به پایان جنگ با روسیه گره زد

نارضایتی اسرائیل از تعلیق ارسال بمب‌های آمریکایی؛ واشنگتن: بازبینی می‌کنیم

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد