Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا اتحادیه اروپا همسان آمریکا به اوکراین کمک مالی، نظامی و بشردوستانه می‌کند؟

اتحادیه اروپا و اوکراین
اتحادیه اروپا و اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیری برتون کمیسر اتحادیه اروپا می‌گوید نهادهای اروپایی و کشورهای قاره سبز به اندازه آمریکا در جنگ اوکراین مشارکت و به کی‌یف کمک کرده‌اند.

آگهی

«اتحادیه اروپا به اندازه آمریکا به اوکراین کمک مالی کرده است.» آیا واقعا ادعای این کمیسر اتحادیه اروپا صحت دارد؟

تیری برتون در گفتگو با یک رسانه رادیویی فرانسوی ادعای خود را در خصوص اینکه اتحادیه و کشورهای اروپایی به اندازه آمریکا در جنگ اوکراین مشارکت داشته‌اند، اینگونه شرح می‌دهد: «کل کمک به اوکراین از زمان شروع این جنگ حدود ۷۲ میلیارد یورو بوده است و در این فرآیند اروپا تقریبا به اندازه ایالات متحده کمک کرده است.»

این جمله برتون با واکنش مجری مواجه می‌شود و می‌گوید اما آمریکایی‌ها بیشتر از ما اروپایی‌ها هزینه کرده‌اند. با این حال برتون اصرار دارد که خیر؛ هر دو تقریبا به یک اندازه مشارکت کرده‌اند. 

یورونیوز برای بررسی صحت این موضوع به موسسه کیل که یک اندیشکده اقتصادی آلمانی است مراجعه کرد. از زمان شروع جنگ، تیم تحلیلگران این موسسه تمام کمک‌های ارسال شده به اوکراین را از طریق ابزاری به نام «ردیاب پشتیبانی اوکراین» رصد کرده‌اند.

بر اساس تحقیقات آنها، آمریکا از فوریه ۲۰۲۲ تا مه ۲۰۲۳ میلادی متعهد شد نزدیک به ۷۱ میلیارد یورو کمک کلی به اوکراین بکند. 

این در حالیست که کشورها و موسسات اتحادیه اروپا در مجموع پرداخت حدود ۶۸ میلیارد یورو را متعهد شده‌اند و در نتیجه اعداد تقریبا مشابه و نزدیک به یکدیگر است. 

این اما در حالیست که اتحادیه اروپا کمک‌های بشردوستانه و مالی بیشتری ارائه می‌دهد. چرا که در خصوص کمک‌های بشردوستانه اتحادیه در واقع دو برابر آمریکا به کی‌یف کمک می‌کند؛ عددی معادل ۷.۶ میلیارد یورو در مقایسه با ۳.۶ میلیارد یورویی که آمریکا قرار است به اوکراین بپردازد. 

اما در مقابل آمریکا در زمینه کمک‌های نظامی، کمک بسیار بیشتری ارائه کرده است؛ ۴۳ میلیارد یورو از جانب واشنگتن در مقابل حدود ۲۸ میلیارد یورویی که اتحادیه اروپا متعهد شده به اوکراین کمک نظامی ارائه دهد. 

در زمینه کمک‌های مالی مانند وام و یارانه هم اتحادیه اروپا سخاوتمندانه‌ترعمل کرده است. بروکسل حدود ۳۳ میلیارد یورو به اوکراین داده در حالی که مبلغ پرداختی آمریکا به کی‌یف در این حوزه تنها حدود ۲۴ میلیارد یورو است. 

از فوریه ۲۰۲۲ تا مه ۲۰۲۳، آمریکا متعهد شد نزدیک به ۷۱ میلیارد یورو کمک کلی به اوکراین داشته باشد. این در حالیست که کشورها و موسسات اتحادیه اروپا در مجموع پرداخت حدود ۶۸ میلیارد یورو را متعهد شده‌اند و در نتیجه اعداد تقریبا مشابه و نزدیک به یکدیگر است.
برآورد اندیشکده اقتصادی آلمانی کیل

همچنین در میان کشورهای اروپایی، برخی از دولت‌ها نسبت به اندازه اقتصاد خود کمک‌های مالی بیشتری به اوکراین می‌کنند. در صدر این لیست استونی، لتونی و لیتوانی قرار دارند. تالین حدودا ۱.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای کمک به کی‌یف تخصیص داده است. پس از آن ریگا و ویلنیوس با اهدای ۱.۳ و ۱.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود به اوکراین در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند. 

با این همه باید توجه داشت که داده‌های موسسه کیل آمار کمک‌ها تا پایان ماه مه ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد و قرار است به روز رسانی بعدی در سپتامبر ۲۰۲۳ منتشر شود.

 از آن زمان آمریکا یک بسته کمک نظامی جدید به اوکراین به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار را اعلام کرده است. این کشور همچنین مهمات خوشه‌ای به اوکراین می‌رساند، اقدامی بحث برانگیز که مخالفت‌ها و انتقادات زیادی را به همراه داشته است چرا که این مهمات یک خطر بزرگ برای جمعیت غیرنظامی تلقی می‌شوند و ممکن است سالها بعد منفجر شوند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در نتیجه به نظر می‌رسد برخلاف تبلیغات رسانه‌ای، اتحادیه اروپا تقریبا برابر با آمریکا به اوکراین کمک کرده و تفاوت چشمگیری در این خصوص وجود ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراخوان ۴۶ میلیارد دلاری برای ۱۸۰ میلیون نفر؛ سازمان ملل: بدون بودجه، مردم جان خود را هزینه می‌‌کنند

اوکراین: میادین مین ارتش روسیه پیشروی ما را کند کرده است

سند امنیتی جدید اتحادیه اروپا؛ بروکسل حمایت بلندمدت نظامی و تسلیحاتی از اوکراین را تضمین می‌کند