Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشتاد سال پس از هولوکاست، ۲۴۵هزار یهودی بازمانده این واقعه هنوز زنده هستند

در جریان هولوکاست ۶ میلیون نفر کشته شدند
در جریان هولوکاست ۶ میلیون نفر کشته شدند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک گزارش جدید که روز سه‌شنبه منتشر شده است، نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰ سال پس از ماجرای هولوکاست، حدود ۲۴۵ هزار یهودی بازمانده این واقعه هنوز در بیش از ۹۰ کشور زندگی می‌کنند.

آگهی

بر اساس گزارش تحقیقی کنفرانس شکایات مادی یهودیان علیه آلمان (معروف به کنفرانس شکایات)، اینک ۴۹ درصد بازماندگان هولوکاست در اسرائیل، ۱۸ درصد در اروپای غربی، ۱۶ درصد در آمریکا و ۱۲ درصد آن‌ها در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق زندگی می‌کنند.

پیش از انتشار گزارش این نهاد که غرامت و مطالبات یهودیان را به ویژه از دولت آلمان پی‌گیری می‌کند و مقر آن در نیویورک است، برآوردهای مبهمی در مورد شمار بازماندگان هولوکاست که هنوز زنده هستند، وجود داشت.

هولوکاست به کل فرآیند کشتار یهودیان گفته می‌شود که در از سال‌ ۱۹۳۹ تا سال ۱۹۴۵ رخ داد. بنابراین فقط افرادی که در اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم‌سوزی کشته شدند را شامل نمی‌شود بلکه تیرباران جمعی، مرگ بر اثر قحطی و مرگ در مسیر سخت رسیدن به اردوگاه‌های کار اجباری را هم در بر می‌گیرد.

در حال حاضر تعداد بازماندگان هولوکاست که هنوز زنده هستند به سرعت رو به کاهش است، زیرا بیشتر آن‌ها بسیار مسن هستند.

بنا به این گزارش، میانگین سنی بازماندگان هولوکاست که هنوز زنده هستند، ۸۶ سال است و بیست درصد آن‌ها بالای ۹۰ سال سن دارند و تعداد زنان (۶۱ درصد) بیشتر از مردان (۳۹ درصد) است.

در گزارش «بازماندگان هولوکاست در سراسر جهان» آمده است که ۹۶ درصد از بازماندگان هولوکاست که هنوز زنده هستند، در آن بازه زمانی «کودکانی» بوده‌اند که پس از سال ۱۹۲۸ به دنیا آمده‌اند.

این گزارش بر اساس داده‌‌هایی که تا ماه اوت گذشته جمع‌آوری شده بودند، نوشته شده است.

بر اساس برآوردها، در جریان هولوکاست ۶ میلیون یهودی در سراسر اروپا به همراه شماری دیگر از اقلیت‌ها توسط نازی‌ها و همدستان آن‌ها قتل عام شدند.

در حال حاضر مشخص نیست که چه تعداد یهودی از اردوگاه‌های مرگ، گتوها یا مناطق تحت کنترل نازی‌ها در سراسر اروپا جان سالم به دربرده‌اند، اما تعداد آن‌ها با جمعیت یهودیان پیش از جنگ جهانی در اروپا بسیار متفاوت است.

در لهستان، از ۳.۳ میلیون یهودی ساکن این کشور در سال ۱۹۳۹ فقط حدود ۳۰۰ هزار نفر زنده ماندند.

در سال ۱۹۳۳، سالی که آدولف هیتلر به قدرت رسید، حدود ۵۶۰ هزار یهودی در آلمان زندگی می‌کردند. در پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵، تعداد آن‌ها به حدود ۱۵ هزار نفر کاهش یافت، کاهشی که می‌تواند به دلیل مهاجرت یا کشته شدن بوده باشد.

تعداد یهودیان آلمان پس از سال ۱۹۹۰، زمانی که بیش از ۲۱۵ هزار مهاجر یهودی از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به این کشور بازگشتند دوباره افزایش یافت.

بر اساس گزارش جدید کنفرانس شکایات، در حال حاضر فقط ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر از بازماندگان هولوکاست هنوز در آلمان زندگی می‌کنند.

کنفرانس شکایات در این گزارش اعلام کرد قربانیان هولوکاست را بر اساس مذاکراتش با دولت آلمان برای «پرداخت خسارات به بازماندگان سیاست یهودزدایی از اروپا در دوره هیتلر» تعریف کرده است.

برای آلمان، این تعریف شامل همه یهودیانی می‌شود که از ۳۰ ژانویه ۱۹۳۳، زمانی که هیتلر به قدرت رسید، تا مه ۱۹۴۵، زمانی که آلمان در جنگ جهانی دوم بدون قید و شرط تسلیم شد، در این کشور زندگی می‌کردند.

آگهی

کنفرانس شکایات مادی یهودیان علیه آلمان که مسئولیت مذاکره با دولت آلمان برای پرداخت خسارات به بازماندگان هولوکاست در سراسر جهان را بر عهده دارد، در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد که برلین موافقت کرده است تا سال ۲۰۲۴ به بازماندگان واجد شرایط حدود ۱.۴ میلیارد دلار پرداخت کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت آلمان از سال ۱۹۵۲ بیش از ۹۰ میلیارد دلار به این قربانیان پرداخت کرده است.

گیدئون تیلور، رئیس این نهاد بر این نظر است که داده‌های جمع‌آوری‌شده نه تنها مشخص می‌کنند که بازماندگان هولوکاست چه تعداد و کجا زندگی می‌کنند بلکه به وضوح نشان می‌دهند که بیشتر آن‌ها در دوره‌ای از زندگی خود هستند که نیازشان به مراقبت و خدمات در حال افزایش است.

آگهی

گزارش تحقیقی کنفرانس شکایات مادی یهودیان علیه آلمان (معروف به کنفرانس شکایات) که چند روز قبل از ۲۷ ژانویه روز جهانی یادبود هولوکاست منتشر شده است بر اهمیت انتقال شهادت‌های بازماندگان این ماجرا به جوانان تأکید دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایش آخرین داشته‌های یهودیان قربانی؛ پادشاه هلند موزه جدید هولوکاست را افتتاح می‌کند

برگزاری مراسم یادبود هولوکاست بدون دعوت روسیه؛ زلنسکی: بی‌تفاوتی مثل نفرت کشنده است

اتحادیه اروپا استناد لاوروف به هولوکاست را «غیرقابل قبول و نفرت‌انگیز» خواند