اسرائیل در دادگاه لاهه بر سر «کشتار در غزه»؛ ایرلند در پی پیوستن به آفریقای جنوبی است

اعتراض به کشتار فلسطینی‌ها در غزه
اعتراض به کشتار فلسطینی‌ها در غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایرلند روز دوشنبه ۲۲ ژانویه اعلام کرد که این کشور در حال بررسی پیوستن به شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل به اتهام «نسل‌کشی» در ارتباط با فلسطینی‌ها است.

آگهی

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه هلند از ۱۱ ژانویه روند رسیدگی به شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل به اتهام «نسل‌کشی» در ارتباط با فلسطینیان را آغاز کرده است.

تصمیم دولت ایرلند برای بررسی پیوستن این کشور به شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل پس از آن اعلام شد که بلژیک روز گذشته از طرح این شکایت در دیوان بین‌المللی دادگستری حمایت کرده بود.

مایکل مارتین، معاون نخست وزیر ایرلند با تبیین موضع دولت کشورش نسبت به شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل، گفت که ایرلند با پیشرفت این پرونده، قصد پیوستن به آن را دارد.

او در ادامه گفت: «آفریقای جنوبی یک پرونده مقدماتی را در دادگاه لاهه در دست پیشبرد دارد و اسرائیل هم به آن پاسخ داده، در حالی که هیچ‌کس هنوز به این پرونده نپیوسته است، و در مرحله فعلی کسی نمی‌تواند به آن بپیوندد.»

این مقام ارشد دولت ایرلند با بیان اینکه دادگاه لاهه قرار است قضاوت مقدماتی خود را در پاسخ به درخواست آفریقای جنوبی اعلام کند، گفت: «آنچه که آفریقای جنوبی پیگیری می‌کند، دقیقا همان چیزی است که ما به دنبال آن بوده‌ایم، یعنی توقف فوری درگیری‌ها و جنگ و دسترسی بدون مانع کمک های بشردوستانه به غزه.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مایکل مارتین همچنین گفت که ایرلند در این پرونده همانند پرونده روسیه در دیوان بین‌المللی دادگستری عمل خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«نشانه‌های پیشرفت مذاکرات برای توقف ۲ ماهه جنگ غزه»؛ منابع آمریکایی: توافق دور از دسترس نیست

گروگان آزاد شده اسرائیلی می‌گوید در تونلی در غزه با یحیی سنوار ملاقات کرده است

دفاعیه آلمان در برابر دیوان لاهه: امنیت اسرائیل جوهر سیاست خارجی ما است