آمریکا حوثی‌های یمن را بار دیگر در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

حوثی‌های یمن
حوثی‌های یمن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژانویه گروه‌ حوثی‌های یمن را به فهرست سازمان‌های تروریستی خود بازگرداند.

آگهی

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای با اعلام این مطلب تاکید کرد که این اقدام واشنگتن گام مهمی در جلوگیری از تامین مالی حوثی‌ها و همچنین محدود کردن بیشتر دسترسی آنها به بازارهای مالی به شمار می‌رود. 

آقای سالیوان البته در ادامه اضافه کرد اگر حوثی‌ها حملات خود در دریای سرخ و خلیج عدن را متوقف کنند، آمریکا فورا در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد. 

حملات حوثی‌ها در هفته‌های اخیر به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ باعث شده تا حرکت خطوط کشتیرانی باری در این مسیر پرترافیک با چالش‌های جدی رو به رو شود.

 گروه حوثی‌های یمن که پیشتر در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا حضور داشتند در فوریه ۲۰۲۱ با تصمیم آنتونی بلینکن از این فهرست خارج شده بود.

 وزیر خارجه آمریکا در آن زمان دلیل این تصمیم را اوضاع وخیم انسانی یمن توصیف کرده بود. با این حال تنش‌هایی که این گروه یمنی در طول هفته‌های اخیر در دریای سرخ ایجاد کرده، واشنگتن را به این نتیجه رسانده که بار دیگر حوثی‌ها را به فهرست سازمان‌های تروریستی باز گرداند. 

جو بایدن، هفته گذشته حوثی‌ها را یک گروه تروریستی خوانده بود. همچنین هواپیماهای جنگی، کشتی‌ها و زیردریایی‌های آمریکایی و بریتانیایی ده‌ها حمله را علیه حوثی‌ها انجام و مواضع این گروه یمنی را مورد هدف قرار دادند. 

با این حال روز چهارشنبه، محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌ها به رویترز گفت که این نامگذاری بر عملیات‌هایی که به گفته این گروه در حمایت از فلسطینی‌ها است تاثیری نخواهد داشت و این گروه همچنان کشتی‌های اسرائيلی و یا کشتی‌هایی که به سمت اسرائيل حرکت می‌کنند را مورد هدف قرار خواهند داد. 

با تصمیم آمریکا، از این پس ممنوعیت‌های سختگیرانه‌ای در قبال ارائه حمایت مادی به اعضای این گروه در نظر گرفته خواهد شد. با این حال مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که همچنان کمک‌های بشردوستانه از این تحریم‌ها معاف خواهند بود و این کمک‌ها به مردم جنگ زده یمن ارسال می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان ملل بحران انسانی در یمن را شدید توصیف و تاکید می‌کند که بیش از ۲۱ میلیون نفر در این کشور که شامل دو سوم جمعیت یمن است به کمک نیاز دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علی خامنه‌ای با حمایت از حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها ابراز امیدواری کرد که «این مجاهدت‌ها ادامه یابد»

حمله حوثی‌ها به یک کشتی با پرچم لیبریا؛ حملات آمریکا و بریتانیا در غرب یمن ۱۱ کشته بر جا گذاشت

اتحادیه اروپا ماموریت «اسپایدز» را برای حفاظت از کشتی‌ها در دریای سرخ آغاز کرد